Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Wyjaśniamy zasady pielęgnacji
Gwiazda betlejemska, zwana inaczej poinsecją, to roślina, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. W okresie zimowym kwitnie, a jej szczytowe liście pięknie się przebarwiają. Jest idealną dekoracją na wigilijny stół a jej delikatne liście zachwycają. Najczęściej tuż po świętach liście opadają, a roślina trafia do kosza. Nie musi jednak tak być. Jak podlewać gwiazdę betlejemską, by się dobrze rozwijała? Sprawdź!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podlewaniu.
Gwiazda betlejemska w doniczce
Gwiazda betlejemska, zwana inaczej poinsecją lub wilczomleczem nadobnym to piękna roślina. Ma dość duże, lancetowate liście o ciemnozielonej barwie. Mają wyraźne unerwienie i są bardzo delikatne, wyrastają z grubawych, sztywnych pędów na cienkich ogonkach.
Na szczycie rośliny liście się przebarwiają. Najczęściej są czerwone, ale są także odmiany kremowe i żółte oraz różowe. Przebarwione liście są największą dekoracją rośliny. Rozkładają się gwiaździście, do tego są najpiękniejsze zimą, stąd nazwa rośliny – gwiazda betlejemska. W domowych warunkach gatunek rzadko kwitnie i najczęściej uprawiany jest jednorocznie. Uprawa jest dość trudna i wymagająca.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Zanim podlejesz przyniesioną ze sklepu gwiazdę betlejemską, upewnij się, że w doniczce są odpowiednio duże otwory odpływowe. W przeciwnym razie przesadź roślinę do innego pojemnika, od razu sypiąc na spód odpowiednią warstwę drenażu. Inaczej woda może zalegać na dnie donicy, co może powodować gnicie korzeni.
Wodę wlewa się na wierzchnią warstwę ziemi, aż do momentu, kiedy zacznie wypływać na podstawkę. To znak, że podłoże jest dostatecznie dobrze nawodnione. Po kilku minutach można wylać nadmiar wody z podstawki, by gwiazda nie stała w wodzie zbyt długo. Podlewając należy uważać, by nie zamoczyć liści, które mogą zacząć gnić pod wpływem wody. Do podlewania gwiazdy betlejemskiej używa się zwykłej wody z kranu, ale koniecznie odstanej i w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia. Dowiedz się także, jak podlewać pelargonie, piękne rośliny balkonowe na lato.
Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?
Uprawa gwiazdy betlejemskiej w doniczce jest tak trudna, ponieważ nie można dokładnie określić, jak często podlewać roślinę. Kwiat ma specyficzne wymagania, a to, co ile podlewać poinsecję zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża, drenażu oraz warunków siedliskowych rośliny. To jak odpowiedź na pytanie, jak często podlewać storczyki – jest to zależne od bardzo wielu różnych czynników.
Najlepiej codziennie sprawdzać, czy wierzchnia warstwa (na 1-2 cm) ziemi już przeschła. Jeśli tak, można podlać roślinę. Można także sprawdzić wagę doniczki. Z suchą ziemią będzie znacznie lżejsza niż z mokrą. W ogrzewanych pomieszczeniach czy w suchym powietrzu podlewanie będzie częstsze. W praktyce radzi się, by gwiazdy podlewać co 2-7 dni. Najlepiej obserwować rośliny i znaleźć złoty środek, by kwiat zawsze pięknie wyglądał. Sygnałem alarmującym może być opadanie liści i zasychanie ich końcówek. To może być znak, że poinsecję trzeba podlać. Sprawdź także ten artykuł: Gwiazda betlejemska - pielęgnacja całoroczna – porady.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie należy do najłatwiejszych. Nic więc dziwnego, że po okresie świątecznym wiele osób po prostu je wyrzuca. A te wyjątkowe rośliny można przetrzymać aż do kolejnego sezonu, chociaż nie jest to łatwe. Najważniejsze jest omówione wyżej podlewanie – zarówno to, co ile, jak i czym podlewać poinsecję. Roślina lubi także dużą wilgotność powietrza. Podłoże jednak nie powinno być bardzo mokre, dlatego lepiej wybrać dość dobrze przepuszczalne podłoże. Najlepsza temperatura dla poinsecji to 18-22 stopni w ciągu dnia. Przy kaloryferze będzie miała po prostu za gorąco.
To wyjątkowy kwiat domowy. Potrzebuje specjalnej pielęgnacji po kwitnieniu. Warto przy tym wiedzieć, że czerwone liście gwiazdy betlejemskie to nie są kwiaty. Te pojawiają się później, żółte i drobne, na szczycie pędów. Kwiaty przycina się po przekwitnięciu. Można także przyciąć całą roślinę, skracając wszystkie pędy do 10-15 cm długości. W okresie letnim poinsecję trzeba nawozić, podając jej co 6 tygodni nawóz do roślin doniczkowych. Następnie na jesień następuje okres spoczynku, kiedy to ogranicza się podlewanie i nawożenie. W okolicach grudnia gwiazda betlejemska zaczyna intensywnie rosnąć, znów staje się gęsta i piękna.