Hiacynty w doniczce i w ogrodzie

Hiacynty to wczesne kwiaty wiosenne. Już w lutym pojawiają się w sklepach, kusząc swoimi wspaniałymi kolorami i niezrównanym zapachem. Najczęściej kupujemy je tylko na wiosnę – stoją na naszych stołach i półkach, aż nie przekwitną. Jednak te wyjątkowe rośliny można także uprawiać w ogrodzie. Stojące w domu świetnie się przetrzymują do kolejnego roku.

Hiacynty mają ciekawą budowę. Wyrastają z dość dużej cebuli w postaci długich, zielonych i wzniesionych liści. Spomiędzy nich wyrasta nagi pęd, na szczycie którego pojawiają się kwiaty. Dosłownie oblepiają łodygę symetrycznie ze wszystkich stron. Kwiaty są drobne i czteropłatkowe. Intensywnie pachną, bardzo słodko. Najczęściej są różowe lub niebieskie, ale zdarzają się także purpurowe, fioletowe i białe. Hiacynty kwitną przez kilka tygodni, ale uprawa w domu, w cieple, sprawia, że przekwitają znacznie szybciej. Odpowiednia pielęgnacja jest szczególnie ważna jeśli chodzi o hiacynty. Kwiaty może nie należą do najbardziej wymagających, jednak podlewanie, zwłaszcza w uprawie w doniczce, jest szczególnie istotne.

Jak podlewać hiacynty – wskazówki krok po kroku

Podlewanie hiacyntów jest o tyle skomplikowane, że rośliny mają nietypową budowę. Ich cebula jest tak duża, że najczęściej wypełnia niemal cały pojemnik. Sadzi się ją tak, by wystawała nad ziemię. Przez to podlane rośliny w doniczce i uprawa mogą być trochę trudniejsze. Z tego względu warto prowadzić podlewanie przez zanurzanie w misce z wodą. W ciągu 10-15 minut hiacynty pobiorą tyle wody, ile potrzebują.

Rośliny podlewa się umiarkowanie. Hiacynty nie lubią nadmiaru wody, glebę powinno się utrzymywać wilgotną, ale nie mokrą. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia cebulek. Należy uważać także, by nie zalać liści hiacyntów – nadmiar wody może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Wody nie powinno się kierować bezpośrednio na cebulę, ale do ziemi obok niej. Po podlaniu hiacyntów doniczkowych należy usunąć nadmiar wody z podstawki, najlepiej po upływie 15 minut, by cebula i korzenie nie stały w wodzie.

Hiacynty ogrodowe nie potrzebują nadmiernego podlewania. Wiosną, kiedy zaczynają rosnąć i się rozwijać, są roztopy i rośliny nie będą potrzebować więcej wody. W czasie suszy można jednak zwiększyć częstotliwość ich podlewania, ale nadal unikając przelewania.

Jak często podlewać hiacynty

Zastanawiasz się, co ile podlewać hiacynty? Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź, a raczej brzmi ona ogólnikowo: to zależy. Niektóre rośliny są bardziej wymagające jeśli chodzi o to, jak często je podlewać: fitonia potrzebuje wody co 4-5 dni, podobnie jak skrzydłokwiat, storczyki natomiast lubią być podlewane nie częściej niż co tydzień. Warto się także dowiedzieć jak podlewać dracenę czy jak wygląda rozmnażanie juki, ponieważ każda roślina ma inaczej.

Doświadczeniami, które podpowiada nam uprawa innych roślin doniczkowych, lepiej się nie kierować. Hiacynty to rośliny cebulowe, które wymagają trochę innego traktowania. Co ile czasu podlewać hiacynty? Służy im podlewanie co 6-7 dni, ale rośliny warto obserwować. Rosną w naszych domach wczesną wiosną, kiedy jeszcze jest ogrzewanie, więc powietrze może być bardziej suche, więc też częstotliwość podlewania będzie automatycznie większa. Sprawdź także ten artykuł: Podlewanie hiacyntów i ich pielęgnacja krok po kroku - poradnik praktyczny.

Jak dbać o hiacynty

Podlewanie to tylko jedna strona medalu. Chociaż hiacynty nie są wymagające, warto wiedzieć, jak wygląda ich optymalna pielęgnacja, by mogły się rozwijać w kolejnych latach. Hiacynty to rośliny cebulowe, kwitnące na wiosnę. Po przekwitnieniu usuwa się z nich pęd kwiatostanowy, liście dość szybko zamierają. To moment, kiedy nadziemne części rośliny trzeba odciąć, a cebulę wyciągnąć z doniczki i oczyścić z ziemi. Sadzi się ją na jesień, by w kolejnym roku wczesną wiosną w ogrodzie pojawiły się piękne hiacynty.

Rośliny w doniczce, uprawiane w domu, sadzi się kilka tygodni przed tym, jak mają rozkwitnąć. Można je trochę przechłodzić, przechowując cebule w chłodnym pomieszczeniu. W przeciwnym razie rozkwitną, ale kwiaty mogą nie być tak zachwycające i duże. Hiacynty kupione w sklepie i uprawiane tylko ze względów dekoracyjnych, przejściowo, nie wymagają nawożenia. Rośliny najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. Lubią mieć przepuszczalne podłoże, które nie będzie zatrzymywało wody w korzeniach.

ikona podziel się Przekaż dalej