Kaktusy doniczkowe – wymagania uprawowe i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy są roślinami gruboszowatymi, sukulentami, gromadzącymi zapasy wody w mięsistych pędach. Dzięki temu kaktusy mają zdolność utrzymywania procesów życiowych nawet w czasie długotrwałej suszy. W naturze sukulenty żyją w różnorodnych środowiskach, więc w domowej hodowli powinniśmy dążyć do zapewnienia roślinom warunków podobnych do tych, jakie panują na naturalnych stanowiskach. 

Doniczki do kaktusów nie powinny być zbyt duże. Odpowiednia średnica pojemnika jest nieznacznie większa od średnicy kulistego kaktusa oraz stosownie pojemna, dla korzeni kaktusów kolumnowych. Należy unikać doniczek glinianych oraz drewnianych skrzynek, w których podłoże szybko wysycha. Najlepszym wyborem jest doniczka plastikowa lub metalowa.

Ziemia do kaktusów stanowi mieszankę torfu, piasku, ziemi darniowej, ziemi gnojowej oraz kruszywa. Kaktusy preferują podłoże o lekko kwaśnym odczynie (pH 6). Rynek ogrodniczy oferuje specjalistyczne podłoże dla sukulentów. Pielęgnacja kaktusów polega także na zadbaniu o właściwe oświetlenie. Kaktusy naziemne w okresie wegetacji potrzebują słonecznego stanowiska, dlatego bywają hodowane w zaokiennych pojemnikach, w domowych szklarenkach, w ogrodowych inspektach oraz na słonecznych balkonach. W czasie zimowych miesięcy oświetlenie nie odgrywa tak istotnej roli. Ważne jest umieszczenie roślin w chłodnym pomieszczeniu. Kaktusy ciepłolubne mogą przebywać w ogrzewanym mieszkaniu, z dostępem do światła.

Uprawa kaktusów – jak podlewać kaktusy?

Kaktusy podlewamy zgodnie z zapotrzebowaniem roślin na wodę. Nie wolno dopuścić do zupełnego wyschnięcia podłoża, ale nie podlewamy roślin, jeśli ziemia jest jeszcze mokra. W czasie upalnego suchego lata podlewamy rośliny częściej, natomiast, gdy jest chłodno i deszczowo, najlepiej sukulentów nie podlewać. Rośliny podlewamy wodą miękką, zwłaszcza korzystnie na ich rozwój wpływa deszczówka. Podlewanie twardą wodą może skończyć się zatrzymaniem rozwoju kaktusów.

Woda powinna mieć temperaturę podobną do temperatury powietrza w otoczeniu roślin. Nawadnianie letnie przeprowadzamy w godzinach wieczornych, gdy kaktusy ochłodzą się. Nie lejemy zimnej wody wprost na nie. Na wiosnę i jesienią najlepiej podlać rośliny rano. Korzystne dla kaktusów jest zwiększenie wilgotności powietrza, zwłaszcza podczas uprawy w zamkniętym gorącym pomieszczeniu oraz w czasie ukorzeniania się sadzonek. Możemy zastosować zraszanie oraz zamgławianie roślin. Takie zabiegi nie zastąpią jednak podlewania kaktusów.

Podlewanie kaktusa w domu, a także porady, jak podlewać kaktusy doniczkowe
Podlewanie kaktusów krok po kroku, czyli jak podlewać kaktusy doniczkowe

Najlepiej do podlewania używać konewek bez sitka. Woda lana przez sitko moczy pędy, spłukując ozdobne włoski wełniste. Na zielonych kaktusach może gromadzić się szary osad, który zatyka szparki w skórce kaktusów. Wodę dostarczamy wolno, osobno pod każdy kaktus. Można zastosować nawadnianie metodą podsiąkania, wstawiając doniczki do większych pojemników z wodą. Gdy ziemia do kaktusów dostatecznie nasiąknie, wylewamy resztę wody. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przesadzać kaktusy.

Jak podlewać kaktusy bożonarodzeniowe i wielkanocne?

Kaktus grudnik - popularny doniczkowy grudnik, nazywany kaktusem bożonarodzeniowym (Zygocactus truncatus) kwitnie zimą, w okolicach Bożego Narodzenia. Różowe lub liliowoczerwone dekoracyjne kwiaty, o długości do 8 cm, zdobią końce pędów pojedynczo i po dwa jednocześnie. Roślina najlepiej rośnie w ziemi o kwaśnym odczynie. Doniczki wypełniamy próchnicznym i przewiewnym podłożem. Dno szerokich i płytkich doniczek wykładamy drenażem, umożliwiającym odprowadzenie nadmiaru wody.

Zygokaktusy preferują umiarkowane nawadnianie podłoża w okresie letnim oraz obfitego – w czasie kwitnienia. Po zakończonym kwitnieniu, podlewanie ponownie ograniczamy. Najlepiej podlewać rośliny miękką wodą. Odpowiednia jest woda przegotowana. Zasilamy kaktusy nawozami potasowymi.

Kaktus ripsalidopsis - symbolem Wielkanocy jest kaktus ripsalidopsis (Rhipsalidopsis), nazywany wielkanocnym. Dekoracyjne krwistoczerwone kwiaty pojawiają się na wiosnę. Od sierpnia do stycznia kaktus wymaga obfitego podlewania. Ograniczamy nawilżanie w czasie tworzenia pąków kwiatowych. Do podlewania używamy miękkiej wody. Zasilamy roślinę nawozami dla kaktusów.

Uprawa kaktusa latem najlepiej udaje się na stanowisku półcienistym, w którym roślina nie będzie narażona na mocne działanie promieni słonecznych. W styczniu ustawiamy doniczki w jasnym miejscu, o temperaturze około 12 stopni Celsjusza. Ripsalidopsis wymaga nasadzenia w kwaśnym podłożu, o pH 4,5 – 5. Ziemia do kaktusów powinna być próchniczno-kompostowa i pozbawiona wapnia. Aby roślina zakwitła w okolicach Wielkanocy, sadzonkowanie należy przeprowadzić w maju i czerwcu. Kaktus zakwitnie na wiosnę, w drugim roku hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej