Jak podlewać palmę? Przedstawiamy praktyczny poradnik pielęgnacji
Palmy domowe to duży zbiór różnych roślin. Chociaż wydają się do siebie podobne i pochodzą z podobnych rejonów, ich wymagania pielęgnacyjne i stanowiskowe mogą być różne. Jedne potrzebują mniej uwagi, inne więcej, ale jeśli chodzi o podlewanie, zasady są w zasadzie bardzo podobne. Jak podlewać palmę? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podlewaniu.
Palma domowa niejedno ma imię
Chamedora, waszyngtonia, chryzalidokarpus, palma kokosowa, kencja, palma daktylowa, papirus – to tylko początek długiej listy wyjątkowych palm domowych, które uprawia się w domu. Większość z nich ma bardzo podobne wymagania, ponieważ pochodzą z podobnych miejsc na świecie. Rosną tam, gdzie jest ciepło i słonecznie. Niektóre jednak preferują więcej wilgoci, inne wolą nieco bardziej suche powietrze. Na dodatek nie wszystkie potrzebują bardzo mocnego nasłonecznienia.
To sprawia, że zasady pielęgnacji palmy w domu mogą być różne. Warto więc poznać zapotrzebowanie każdego gatunku na wodę, składniki odżywcze i światło i tak ustawić rośliny w doniczce, by miały optymalne warunki. I chociaż w pełnym słońcu większość palm świetnie się utrzyma, może się okazać, że będą potrzebowały intensywniejszej pielęgnacji i podlewania, a to już jest spory problem.
Palmy domowe – uniwersalne zasady pielęgnacji
Ze względu na dużą ilość różnych gatunków o różnych wymaganiach, trudno powiedzieć o konkretnych zasadach dotyczących uprawy i pielęgnacji palm w doniczce. To trudniejsze niż odpowiedź na pytanie, jak podlewać pelargonie i jaka ziemia do zamiokulkasa będzie najlepsza. Jest jednak kilka zasad, które sprawdzają się uniwersalne w przypadku wszystkich gatunków palm, zarówno jeśli chodzi o podlewanie, jak i ogólnie pielęgnację:
- Przed podlewaniem trzeba bezwzględnie sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli na głębokości 2 cm jest sucha, to znaczy, że roślinę trzeba podlać.
- Lepiej podlewać palmy mniejszą ilością wody częściej, niż ją przelewać. Dlatego nie stosuje się metody przelewania palmy ani zanurzania się w miskach, by wchłaniała wodę od dołu.
- Palmy podlewa się odstaną wodą kranową, która ma temperaturę podobną do temperatury otoczenia.
- W okresie wegetacyjnym rośliny się nawozi i podlewa częściej, w okresie zimowym podlewanie trzeba mocno ograniczyć.
- Palmę domową można zraszać, ale zraszanie nie powinno być zbyt częste i stosuje się do niego tylko odstaną lub odmineralizowaną wodę, by nie zrobić plam na liściach.
- Kwiat należy podlewać równomiernie wokół pnia czy łodyg w przypadku papirusa lub cibory, by ze wszystkich stron roślina mogła mieć dostęp do wody.
- Około 15 minut po podlaniu należy usunąć resztę wody z podstawki, by roślina nie stała zbyt długo w wodzie. Palmy źle reagują na tak zwane „mokre nogi”, a w bardzo mokrym podłożu korzenie mogą gnić. By tego uniknąć należy usunąć wodę. Jeśli palma jest zbyt duża lub rośnie w doniczce o dużych rozmiarach i trudno jest ją podnieść, by wyciągnąć podstawkę, wodę należy wysączyć za pomocą ręczników papierowych lub chłonnych ściereczek.
Jak podlewać palmę domową krok po kroku
Palmy podlewa się od góry, prosto na ziemię, ale należy uważać, by nie za bardzo polać ich liście. Ważne jest tak zraszanie i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Do tego celu można postawić przy palmie podstawkę z wodą lub ustawić doniczkę na płaskich kamieniach w podstawce i napełniać ją regularnie wodą, która będzie parowała, tworząc odpowiedni mikroklimat.
Każda palma ma inne wymagania, nie tylko ze względu na gatunek, lecz także ze względu na warunki atmosferyczne. Najczęściej jednak podlewa się je co 3-5 dni. Warto poeksperymentować, dokładnie obserwując swoją palmę i sprawdzając nawilżenie podłoża. Kwiat podlewa się wodą lub wodą z delikatnym nawozem do palm i roślin doniczkowych. Nie używa się do nich drożdży ani gnojówki z pokrzyw. Sprawdź czego nie podlewa się gnojówką z pokrzyw. Chociaż jest to świetny nawóz, lista tych gatunków jest dość długa. Sprawdź także ten artykuł: Palma waszyngtonia w doniczce - uprawa, pielęgnacja, choroby, porady.
Palmy – możliwe problemy w pielęgnacji
Wiele osób, które uprawiają palmy ma problemy z tymi roślinami. Uważa się więc, że palmy są kapryśne i wymagające. I o ile z tym drugim to w zasadzie prawda – mają duże wymagania co do podłoża i stanowiska, o tyle to pierwsze mija się z faktami. Palmy nie są wcale kapryśne, trzeba je tylko dobrze podlewać i pielęgnować.
Jeśli mimo tego, że regularnie nawozisz, podlewasz palmy i ciągle sprawdzasz poziom wilgotności podłoża, roślina żółknie i marnieje, nie musi to oznaczać, że coś robisz nie tak. A już na pewno nie musi to oznaczać, że roślina jest ususzona i ma za mało wody! Żółknięcie liści palmy najczęściej jest wynikiem tego, że kiedyś została ona przelana lub że w korzeniach znajduje się za dużo wody. Gnijące korzenie nie mogą doprowadzać odpowiedniej ilości składników odżywczych do rośliny, dlatego kwiat marnieje. Aby uratować palmę, wyjmij ją z doniczki (a jeśli jest w podłożu produkcyjnym, zrób to jak najszybciej) i usuń ziemię z bryły korzeniowej. Ewentualne przegniłe korzenie należy obciąć, a roślinę wsadzić do świeżej ziemi, z odpowiednią dawką perlitu lub kamyczków na dnie w roli drenażu. Dobrze sprawdza się także keramzyt. Tak zaopiekowany kwiat powinien dojść szybko do siebie i będzie pięknie zdobił mieszkanie.