Paproć w domu krok po kroku

Paprocie to rośliny, które są w stanie przetrwać niemal każde warunki. Najlepszym przykładem na to, może być fakt, że od czasów prehistorycznych do teraz przetrwało ich niemal 10 000 gatunków. I wiele z nich trafiło do uprawy, czy to w domu, czy w ogrodzie. Doniczkowe paprotki różnią się między sobą wzrostem, pokrojem liści, szybkością rozwoju. Mają jednak kilka cech wspólnych, a jeśli chodzi o pielęgnację i podlewanie, to są niemalże takie same.

W Polsce najbardziej popularna jest paprotka zwyczajna, nefrolepis i zanokcica. O ile paproć zwyczajna pochodzi z Europy i często bywa uprawiana i w ogrodzie, i w domu, o tyle pozostałe gatunki paproci są nieco bardziej wymagające. Nefrolepsis pochodzi z Meksyku, dlatego potrzebuje odpowiednio dużo słońca i wody. Pielęgnacja paproci, a także jej podlewanie oraz to, jak dbać o nią, należy dopasować do gatunku, by zapewnić roślinie optymalne warunki rozwoju. Odwdzięczy nam się wyjątkowymi pióropuszami liści.

Jak podlewać paprotkę

Paprotki to rośliny z wszech miar wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że kochają wilgoć… ale nie lubią wody w podłożu. Dlatego w naturze chowają się w lasach i pod drzewami. Mają tam dostatecznie dużo wilgoci w powietrzu, ale nie pada na nie bezpośrednio deszcz i w niskiej warstwie gleby, gdzie mają swoje płytkie korzenie, mają raczej sucho. Odtworzenie takich warunków w domu może być trudne, ale warto spróbować. Jest to podobnie trudnej, jak to, jak podlewać wrzosy.

Jak podlewać paprotkę? Jest kilka ważnych punktów, które musi zapamiętać każdy miłośnik tych roślin doniczkowych:

  1. Podlewanie miękką wodą – czyli najlepiej przegotowaną lub demineralizowaną. Nadmiar soli mineralnych zawartych w wodzie kranowej jest niebezpieczny dla paproci. Nie powinno się używać domowych preparatów drożdżowych czy z pokrzyw. Dowiedz się jeszcze, czego nie podlewać gnojówką z pokryw.
  2. Odprowadzanie nadmiaru wody – doniczka do paproci koniecznie musi mieć otwór odpływowy w dnie. Roślinę można uprawiać w wyczyszczonych doniczkach produkcyjnych z dużymi otworami wstawionych do osłonek. Nadmiar wody z osłonki po podlewaniu trzeba od razu wylewać.
  3. Podlewanie metodą przelewową – po podlaniu od razu trzeba postawić doniczkę w taki sposób, by nadmiar wody wyciekł.
  4. Utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza – paprocie nie będą się rozwijać dobrze w suchym powietrzu. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest trudne zwłaszcza zimą, więc warto stosować nawilżacz powietrza albo umieścić w pobliżu doniczek naczynie z parującą wodą.
  5. Zraszanie liści: to punkt pielęgnacji paproci, o którym nie można zapomnieć. Nawilżanie liści jest bardzo ważne, ponieważ paproć i z nich czerpie wodę do rozwoju i wzrostu. Liście spryskuje się wieczorem raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli po zabiegu będziesz odstawiać roślinę na miejsce, upewnij się, że nie ma mocnego nasłonecznienia. Inaczej mokre liście mogą zostać poparzone i powstaną nieestetyczne plamy.

Sprawdź także ten artykuł z poradami: Paprotka zwyczajna domowa - odmiany, pielęgnacja, podlewanie, rozmnażanie.

Jak często podlewać paprotkę w domu

Warto wiedzieć także, jak często podlewać paprotkę w domu. Wymagania rośliny są dość duże, ale nie sposób określić dokładnej zalecanej częstotliwości. Roślinę podlewa się, jeśli na głębokość 2-3 cm podłoże jest już przeschnięte. Nie należy podawać zbyt dużych ilości wody na raz, to może przyczynić się do gnicia korzeni.

Pielęgnacja paproci wymaga także nawożenia. Aby dobrze o nią dbać, raz na jakiś czas, w czasie podlewania, warto podać preparat nawozowy do paproci. Najczęściej ma postać żelu lub płynu rozprowadzanego w wodzie, którym podlewa się roślin w doniczce. Pielęgnacja polega także na ciągłym monitorowaniu stanu rośliny. Powinna być zielona, bez widocznych przebarwień czy plam. Jeśli tylko zauważysz, że paproć zaczyna zrzucać liście lub stają się one brązowe albo żółte, oznacza to, że ten gatunek ma nieco inne wymagania. Najprawdopodobniej podlewasz roślinę zbyt często.

ikona podziel się Przekaż dalej