Jak podlewać pelargonie? Wyjaśniamy zasady podlewania i nawożenia
Pelargonie są łatwe w pielęgnacji, a do tego mają piękne, bardzo barwne i zwracające na siebie uwagę kwiaty. Nic dziwnego, że są tak chętnie wybierane na balkon! Mogą cieszyć oczy przez całą wiosnę i lato, trzeba tylko wiedzieć, jak podlewać pelargonie i jak je nawozić. Przedstawiamy krótki poradnik, jak wygląda pielęgnacja pelargonii krok po kroku!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Balkonowe pelargonie i ich wymagania
Pelargonia przywędrowała do nas aż z Afryki w XIX wieku i od razu stała się najpopularniejszym kwiatem balkonowym. Stawiano ją na oknach i przed domami w drewnianych skrzynkach, by swoimi pięknymi, intensywnie wybarwionymi kwiatami urozmaicała ogród i poprawiała nastrój. Z tego samego powodu my także ją uprawiamy na balkonach. Wystarczy popatrzeć na jej kolorowe kwiaty w czasie porannej kawy, by nastroić się pozytywnie na cały dzień.
Pelargonie to byliny, ale w naszych warunkach klimatycznych uprawia się je raczej jako rośliny jednoroczne. Nie przetrzymają polskiej zimy na zewnątrz. To kwiaty balkonowe, wystawia się je na wiosnę. Jesienią, najlepiej w październiku trzeba je schować w domu. Można spróbować je przechować do kolejnego sezonu. Wymagania pelargonii nie są duże – potrzebuje tylko ciepła i słońca, oraz oczywiście regularnego podlewania. Lubi wodę i nie można o niej zapomnieć. Aby jej kwiaty utrzymały się dłużej, warto ją także regularnie nawozić.
Jak podlewać pelargonie – najważniejsze informacje
Podlewanie pelargonii jest szczególnie ważne, jeśli chcesz mieć piękne rośliny i duże, pełne kwiatostany. To tak samo ważne, jak to, jak podlewać aloes, czy jak podlewać paprotkę, ale rośliny balkonowe mają trochę inne wymagania pod tym względem. Po pierwsze nie można ich podlewać w ciągu dnia. Najlepiej zrobić to wcześnie rano lub późnym wieczorem. W ciągu dnia rośliny wystawione na słońce mogą być rozgrzane, a podlanie ich chłodną wodą to prosta droga do szoku termicznego i uszkodzenia liści. Pelargonie podlewa się miękką wodą, najlepiej taką, która stała przez dłuższy czas.
Ponadto w czasie podlewania trzeba uważać na liście. Nie powinno się ich moczyć. Są delikatne i zostawienie na nich wody może powodować poważne oparzenia i oczywiście jest często przyczyną pojawiania się objawów chorób grzybowych. Przed podlewaniem zawsze warto sprawdzić, czy wierzchnia warstwa jest aby na pewno sucha. Od tego zależy, ile razy w tygodniu będziesz podlewać pelargonię. Na jesień nawadnianie trzeba ograniczyć, by rośliny przygotowały się do zimowania. Zimowanie roślin w domu nie jest łatwe, ale się udaje. W tym okresie podlewanie trzeba ograniczyć do minimum, najlepiej do kilku razy w ciągu sezonu.
Co ile czasu podlewać pelargonie
Regularne podlewanie pelargonii to klucz do pięknych kwiatów przez cały sezon. W okresie letnim pelargonie potrzebują naprawdę dużo wody. Ziemia w skrzynkach balkonowych szybko przesycha, co odbija się negatywnie na roślinie. Podłoże powinno być ciągle wilgotne. Ja często podlewać pelargonię?
W czasie upałów trzeba to robić nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Rośliny na balkonie o wiele szybciej tracą nawodnienie niż te uprawiane w gruncie, jest więc to szczególnie ważne. Znaczenie ma także to, co ile czasu podlewamy pelargonie wiosną i kiedy jeszcze jest chłodniej. Trzeba to robić chociaż co 2-3 dni, a najlepiej przyglądać się roślinom, czy ich łodygi i liście są grube i sprężyste. Jeśli tak, nie będą potrzebowały więcej wody. To, ile razy podlewa się pelargonie zależy od temperatury otoczenia i poziomu nasłonecznienia roślin. Dobrym pomysłem jest także sprawdzanie wilgotności podłoża na głębokości 2-3 cm. Jeśli jest wilgotne, nie trzeba podlewać ich tak często, jak ci się wydawało. Sprawdź także ten artykuł: Pelargonie na balkon i na tarasie - które odmiany wybrać?
Pielęgnacja pelargonii na balkonie – nawożenie
W okresie wzrostu pelargonie są dość wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Latem muszą mieć regularnie podawane dawki nawozów. O wiele lepiej sprawdzają się preparaty w małych dawkach przez cały sezon, niż jednorazowe nawożenie długodziałającym specyfikiem. Nawożenie rozpoczyna się wiosną, już w marcu i powinno trwać aż do września
Nawożenie pelargonii najlepiej robić w czasie podlewania, by składniki odżywcze rozkładały się równomiernie. Preparaty nawozowe rozpuszcza się w wodzie. Najczęściej zaleca się stosowanie ich w odstępach od 2 do 4 tygodni – to wystarczająca dawka, by kwiaty były duże i ładnie wybarwione. Każdy producent zaleca inny sposób podawania środków i warto na nie uważać, ponieważ przenawożenie jest dla pelargonii tak samo niebezpieczne, jak brak zasilania.
Pelargonie nawozi się specjalnymi preparatami dedykowanymi do tych kwiatów lub do kwiatów balkonowych. Można sięgnąć także po nawóz do petunii. W ich składzie znajduje się więcej fosforu i potasu oraz mikroskładników, na przykład siarki i magnezu. To one decydują o intensywności i długości kwitnienia.