Storczyk – najpopularniejsze rośliny doniczkowe w domu

Storczyk to kwiat o wyjątkowej urodzie. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego wspaniałe kwiaty – składają się z kilku płatków, które układają się w taki sposób, że wyglądają trochę jak skrzydła motyla. Na jednym pędzie najczęściej jest ich od kilku do kilkunastu. Pojedyncza roślina wypuszcza jeden, niektóre odmiany dwa pędy, które wyrastają pośród długich, ciemnozielonych i skórzastych liści.

Długie i mocno poskręcane korzenie storczyków często wychodzą ponad doniczkę. To normalne i tak właśnie powinno być – w naturze są całkowicie ponad poziomem gruntu albo rosną na drzewach. Podlewanie storczyków jest bardzo ważne, a dokładniej jego rodzaj – ma przypominać naturalne opady i być skierowane bezpośrednio na korzenie.

Storczykowate to bardzo liczna grupa roślin. Wśród nich znajdują się te mniej i bardziej egzotyczne, rzadsze i popularne jak orchidea. Niektóre z nich nie nadają się do uprawy w domu, inne idealnie sprawdzają się na parapecie. Uprawa storczyków niektórych gatunków jest bardzo skomplikowana i rzadko kończy się powodzeniem, inne, jak na przykład popularny storczyk falenopsis, udają się nawet początkującym i przepiękne kwitną raz na kilka miesięcy. Niektóre jednak są bardziej wymagające i kapryśne. Proponujemy, żeby zacząć od tych najłatwiejszych – radość z ich uprawy będzie ogromna, tym bardziej, że często kwitną i są po prostu przepiękne. Aby jednak uzyskać najlepsze efekty, musisz dowiedzieć się, jak podlewać storczyki, a jeśli planujesz także aranżację balkonu, z tego artykułu dowiesz się, jakie kwiaty na balkon wybrać.

Jak podlewać storczyki - krok po kroku

Podlewanie storczyków może wydać się niektórym nieco skomplikowane, zwłaszcza dla początkujących. Nie jest to zamiokulkas ani fiołek alpejski, który wystarczy nawodnić i od czasu do czasu nawozić, by ładnie wyglądały. W uprawie storczyków trzeba pamiętać, że jest to jednak roślina egzotyczna, o dość specyficznych wymaganiach. Na dodatek nieprawidłowe podlewanie storczyków najczęściej jest przyczyną większości chorób tych pięknych roślin. Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki – proste i sprawdzone porady
Podlewanie storczyka Falenopsis w białej doniczce wodą z konewki bezpośrednio do podłoża przez ogrodniczę, w tle inne rośliny doniczkowe

Co ile podlewa się storczyki?

Storczyk lubi wodę, jednak kolejne podlewanie storczyków przeprowadza się dopiero, gdy podłoże w doniczckach jest całkowicie suche. Uprawa storczyków w domu ma kilka ważnych zasad, a najważniejsza brzmi: lepiej przesuszyć niż przelać. Storczyk nie może stać w wodzie zbyt długo, zwłaszcza jego korzenie tego nie znoszą. Szybko mogą się przemoczyć i zacząć gnić, co błyskawicznie przełoży się na zamieranie rośliny.

Z tego względu, zanim zdecydujesz się na kolejne podlewanie storczyków, dokładnie obejrzyj jego korzenie. Storczyk powinien być tak posadzony, by było je widać poprzez przezroczystą osłonkę. Jeżeli są zielone, jeszcze nie musisz nawadniać rośliny, jeśli są białe i suche – najwyższy czas na podlewanie. Te rośliny doniczkowe mają raczej nieregularny czas podlewania. Nie da się określić, że należy zrobić to raz na tydzień, czy raz na dziesięć dni. W okresie letnim, zwłaszcza kiedy są upały, i zimowym, gdy działa ogrzewanie, korzenie przesuszają się znacznie szybciej, więc podlewanie storczyków jest wtedy częstsze.

Jak podlać storczyka? Dwa dobre sposoby

Storczyk może być podlewany na dwa sposoby – standardowo, czyli możesz wlewać wodę z konewki bezpośrednio na podłoże, optymalnie unikając zamoczenia liści, gdyż operujące przez szybę słońce może spowodować rozległe oparzenia. Poza tym mokre liście to jedna z przyczyn częstych chorób grzybowych. W takim wypadku warto włożyć doniczkę do przezroczystej osłonki, która będzie przetrzymywać nadmiar wilgoci z roślin. Trzeba szczególnie zadbać o to, by korzenie storczyka nie stały w wodzie.

Drugim sposobem jest zanurzenie doniczki w wodzie – może w niej stać od około 15 do 30 minut. Później dokładnie otrząśnij roślinę. Dzięki temu podłoże do storczyków, którym najczęściej jest kora drzew egzotycznych, długo będzie trzymało wilgoć i powoli nawadniało korzenie.

Podlewanie storczyków przeprowadza się rano, zanim jeszcze słońce może spowodować zwiększone parowanie wlanej wody z kranu lub ustanej. Nie powinno się podlewać tych delikatnych roślin wodą wodociągową, gdyż ma za dużo wapna. Oczywiście nie sprawi to, że storczyk zmarnieje, ale może nie wytworzyć kwiatów. Najlepiej więc robić to deszczówką lub wodą destylowaną, zmieszaną z wodą wodociągową w stosunku 2:1.

Jak pielęgnować storczyki na parapecie?

Te rośliny doniczkowe mogą być nieco wymagające, zwłaszcza w okresie kwitnienia i podczas wytwarzania pąków. Jak pielęgnować storczyki w tym czasie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Optymalnie zabieg powinno się przeprowadzać co 3-4 tygodnie, jednak może się okazać, że nawożenie podczas każdego podlewania będzie lepszym rozwiązaniem.  Pielęgnacja storczyków w ogrodzie i domu to także nawożenie. Późną wiosną i latem powinno się stosować nawóz ze zwiększoną ilością azotu, dzięki czemu rośliny będą okazalsze. To składnik, który wspiera ich rozwój i będzie przyczyniał się do zwiększonego kwitnienia.

Jak podlewać storczyki – proste i sprawdzone porady
Storczyk Falenopsis o białych kwiatach w rozkwicie na parapecie w przezroczystej, plastikowej osłonce obok innych kwiatów doniczkowych

Te kwiaty doniczkowe dość dobrze komunikują właścicielowi, czego potrzebują w pielęgnacji storczyków. Jeżeli liście stają się coraz bardziej żółte, oznacza to, że mają niedobory minerałów i należy poszukać odpowiedniego nawozu wieloskładnikowego, który mógłby je zasilić. Jeżeli natomiast ich końce i brzegi robią się czarne – roślina jest przenawożona i na jakiś czas należy zaprzestać zabiegów albo zmniejszyć dawkę nawozu. Ciekawą alternatywą dla zwykłych nawozów dolistnych są pałeczki nawozowe do storczyków. Wystarczy wetknąć je do doniczki, a przez dwa tygodnie będą zasilały roślinę niewielkimi dawkami nawozów.

Niektóre storczyki nie przechodzą w okres spoczynku, jednak inne potrzebują go, żeby ponownie zakwitnąć. Popularny Falenopsis świetnie radzi sobie bez tego – kwitnie i zawiązuje pąki niemal przez cały rok. Jednak jak pielęgnować storczyki, które potrzebują spoczynku? Warto wiedzieć, że najczęściej okres ten przypada zimą, więc można mówić tutaj o zimowaniu roślin. Przede wszystkim w tym czasie potrzebują nieco niższej temperatury. Przestawienie ich do chłodniejszego pomieszczenia powinno pomóc. W okresie spoczynku raczej nie nawozimy ani nie podlewamy roślin, chociaż ten drugi zabieg można przeprowadzić od czasu do czasu. Zimowanie trwa około 2-3 miesięcy.

Chociaż storczyki wymagają sporo pracy i uwagi, naprawdę są warte każdej chwili, którą przy nich spędzisz. Radość z pierwszego kwitnienia jest nie do opisania. Wtedy roślina zdaje się odpłacać i wynagradzać nas za trud i tworzy duże, najpiękniejsze kwiaty o fantazyjnych kolorach. Będzie niezwykłą ozdobą każdego pokoju – wprowadza urok i niezwykłą elegancję. Tę roślinę naprawdę warto zaprosić do swojego domu, nic też dziwnego, że stała się bardzo popularnym prezentem. Jeśli interesujesz się uprawą roślin w domu, zachęcamy do przeczytania artykułu: Gerbera doniczkowa - pielęgnacja, uprawa i inne ważne informacje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny