Wrzosy – najważniejsze informacje

Wrzosy to niewielkie krzewinki, które kwitną w okresie późnego lata i wczesną jesienią. Są urocze i nieodmienne przywodzą na myśl jesień, nostalgię i kolory tej wspaniałej pory roku. Warto zasadzić je w ogrodzie lub chociażby uprawiać na balkonie czy parapecie. Ich intensywny, fioletowy kolor rozprasza wszelkie mroki szarych dni.

Wbrew pozorom wrzosy nie są łatwą rośliną w uprawie. Mają duże wymagania i są stosunkowo trudne w uprawie, zwłaszcza w domu. W doniczkach ich żywotność jest niewielka, nie lubią także suchego powietrza i centralnego ogrzewania. O wiele lepiej zasadzić je pod domem, gdzie będą kwitły aż do połowy października. W zasadzie zasady, jak dbać o wrzosy w domu i w ogrodzie mało się od siebie różnią. Najważniejszym zabiegiem jest podlewanie i o nim bezwzględnie trzeba pamiętać.

Jak podlewać wrzosy – najważniejsze informacje

Woda do wrzosów powinna być wcześniej przygotowana. Powinna być przegotowana i wystudzona lub odstana przez jakiś czas. Można sięgnąć także po deszczówkę. Im mniej pierwiastków w wodzie tym lepiej. Nie tylko ze względu na ryzyko przenawożenia, ale przede wszystkim z powodu pH podłoża. Wrzosy lubią kwaśne środowisko, a jeśli w wodzie będzie wapń lub inne składniki zasadowe, gleba zmieni swój odczyn. Zasady są podobne do tego, jak podlewać dracenę czy kalanchoe – wodę wlewa się bezpośrednio do doniczki, pod liście, uważając, by ich nie zrosić.

Rośliny podlewa się tak, by zawsze miały umiarkowanie wilgotnie. Należy unikać przelewania lub nadmiernego namaczania. Warto zadbać o to, by w doniczce było dobrze przepuszczalne, lekkie podłoże, które nie będzie zatrzymywało wody. Dodaje się do niego kamyczki albo torf, by miało odpowiednią strukturę. Dobre podłoże do wrzosów jest kluczowe, by roślina dobrze się rozwijała i nie zatrzymywała wody. Przed domem wrzosy uprawia się nie w podłożu ogrodowym, a w specjalnej mieszance do wrzosów (lub do borówki amerykańskiej, rododendronów czy azalii), która powinna mieć odpowiednio przepuszczalną strukturę.

Jak często podlewać wrzosy?

Okres kwitnienia i wzrostu to moment, kiedy rośliny potrzebują szczególnie dużo wody. Nie inaczej jest z wrzosami. Jak często jest konieczne podlewanie wrzosów? W sezonie robi się to nawet co kilka dni, by utrzymać w podłożu stałą wilgotność. W doniczce można sprawdzać, czy woda nie wyparowała. Wrzosy uprawiane na balkonie należy podlewać dość oszczędnie, ale często. W największe upały nawet codziennie. Rośliny uprawiane w domu także trzeba często nawadniać. Sprawdź także, jak często podlewać monsterę w doniczce.

Najlepszą porą dnia do podlewania wrzosów jest wczesne rano lub wieczór. Wtedy parowanie jest najmniejsza i największa ilość wody zostanie zatrzymana w podłożu i roślina będzie mogła ją wchłonąć. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach.

Wrzosy – pielęgnacja i uprawa

Podlewanie jest zdecydowanie najważniejsze jeśli chodzi o to, jak dbać o wrzosy. Jednak uprawa nie zakończy się sukcesem, jeśli nie wprowadzisz także innych zabiegów. Pielęgnacja pozwoli na utrzymanie rośliny w dobrej kondycji przez długi czas, może uda ci się utrzymać wrzosy do kolejnego sezonu. W ogrodzie to jest łatwiejsze. Rośliny nawozi się wyłącznie nawozami przeznaczonymi do wrzosów, by uniknąć zmiany pH podłoża. Pielęgnacja w tym zakresie powinna być ostrożna, ponieważ wrzosy są bardzo podatne na przenawożenie, zwłaszcza azotem.

Wrzosy po kwitnieniu na zimę należy zostawić, by nadziemne części rośliny chroniły korzenie przed mrozem. Można także wysadzić je do donicy, zabezpieczyć ją przed chłodem i postawić rośliny na balkonie. Uprawa i pielęgnacja zimą w zasadzie ogranicza się do bardzo sporadycznego podlewania, ale z tego można zrezygnować całkowicie. Na wiosnę rośliny powinny się odrodzić.

ikona podziel się Przekaż dalej