Jak przesadzać aloes? Praktyczny poradnik przesadzania i rozsadzania aloesu
Aloes (Aloe) bywa nazywany leczniczym kaktusem. Oczywiście aloes kaktusem nie jest, chociaż również należy do sukulentów, gromadzących wodę w mięsistych długich liściach. Znanych jest około 550 gatunków aloesu. Sok, zawarty w mięsistych liściach aloesu, wykorzystywany jest do celów leczniczych. W naszym kraju popularny jest aloes drzewiasty - aloes doniczkowy, wyróżniający się niewielkimi wymogami pielęgnacyjnymi. Przeczytaj, jak wygląda hodowla rośliny. Radzimy, jak rozsadzić aloes i jak przesadzać aloes doniczkowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aloesie.
Aloes doniczkowy – jak wygląda hodowla aloesu
Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) to popularny aloes doniczkowy, roślina łatwa w uprawie i obdarzona właściwościami leczniczymi. Pędy pustynnego sukulentu, wywodzącego się z południowej Afryki, mogą w naturze osiągać nawet 5 m wysokości. Mięsiste szarozielone liście wyróżniają się ząbkowanym obrzeżeniem. Hodowla aloesu w warunkach domowych umożliwia roślinie osiągnięcie około 1 m wysokości. Wyjątkową ozdobą rośliny są kwiatostany, złożone z ciemnopomarańczowych dzwonkowatych kwiatów, tworzonych na pędach, wyrastających z rozety liści.
Wymagania uprawowe aloesu:
- roślinę sadzimy w podłożu dla kaktusów, z dodatkiem piasku i małych kamyków,
- doniczkę z rośliną ustawiamy w jasnym miejscu, o rozproszonym oświetleniu, co zapobiegnie poparzeniu liści,
- latem warto wystawić aloes na zewnątrz – na balkon lub na taras,
- zapewniamy roślinie okres spoczynku, w niższej temperaturze 13– 15 stopni Celsjusza, co jest warunkiem pojawienia się kwiatów. Miejsce spoczynku powinno pozostawać jasne. Kwiaty pojawią się zimą,
- latem podlewamy aloes obficie, ale dopiero wówczas, gdy przeschnie podłoże. Nadmiar wody zostanie odprowadzony przez otwory drenażowe na dnie doniczki. Podlewanie aloesu należy ograniczyć w okresie zimowym. Roślina, ustawiona w chłodnym miejscu, nie wymaga podlewania,
- podlewanie aloesu przeprowadzamy pod roślinę, starając się nie moczyć liści. Mokre liście podatne są na choroby grzybowe.
- w sezonie wegetacyjnym zasilamy aloes nawozami płynnymi, zawierającymi sole potasowe i fosforowe. Doskonale sprawdzą się preparaty dla kaktusów, podawane co 10 dni, od marca do września.
Jak rozsadzić aloes?
Rozmnażanie aloesu drzewiastego odbywa się poprzez sadzonki pędowe i odrosty. Pozyskane fragmenty pędu pozostawiamy na kilka dni, na powietrzu, aby przeschły. Ziemia, w której je zasadzimy, to mieszanka piaskowo-torfowa. Rozmnażanie rośliny będzie efektywniejsze, jeśli wytniemy pęd kwiatostanowy, co spowoduje utworzeniem wielu odrostów. Zaszczepić aloes możemy w czasie wiosennego przesadzania rośliny do większych doniczek. Jeśli doczekaliśmy się kwiatów, możemy pozyskać nasiona, gdy dojrzeją owoce aloesu. Natychmiast je wysiewamy, bowiem nie nadają się do przechowywania, tracąc szybko zdolność kiełkowania. Sprawdź także ten artykuł o właściwościach i zastosowaniu aloesu.
Przesadzanie aloesu – jak przesadzać aloes krok po kroku
Przesadzanie aloesu do większej doniczki przeprowadzamy do czasu osiągnięcia przez roślinę docelowej wysokości – w domowej uprawie - około 1 m. Młode rośliny wymagają każdego roku zmiany doniczki na większą. Starsze okazy przesadzamy co 3 lata, tak, jak należy przesadzać kaktusy – zazwyczaj na wiosnę. Ziemia w nowej doniczce nie może być ani zbyt wilgotna, ani przesuszona. Podobnie jak kaktusy, aloesy możemy sadzić blisko siebie, w dekoracyjnych naczyniach.
Jak przesadzać aloes?
Zanim przystąpimy do przesadzania rośliny, wybieramy odpowiednią doniczkę – dość szeroką, by bez problemu mógł się rozwijać szeroki aloes oraz zaopatrzoną w otwory drenażowe na dnie pojemnika, umożliwiające odpływ nadmiaru wody.
Przesadzanie rośliny wymaga zastosowania specjalnej techniki:
- aloes wyjmujemy z doniczki wówczas, gdy przeschnie ziemia,
- lewą ręką przytrzymujemy aloes, natomiast prawą – poprawiamy korzenie. Należy uważać, by ich nie uszkodzić, w czasie usuwania starego podłoża,
- w pojemniku, z warstwą drenażową na dnie, nie powinny pozostawać wolne przestrzenie – aloes umieszczamy pośrodku pojemnika i stopniowo podsypujemy podłoże wokół rośliny. Ważne, by zaszczepić aloes tak, by korzenie pozostawały wyprostowane - nie powinny podwijać się ku górze,
- sprawdzamy, czy roślina nie jest posadzona za wysoko lub za nisko,
- ziemię wokół aloesu delikatnie ugniatamy.
Bezpośrednio po przesadzeniu aloes przenosimy na nowe miejsce. W pierwszych dniach po zabiegu rośliny cieniujemy i lekko zraszamy, co pozwoli utrzymać właściwą wilgotność powietrza. Podlewanie aloesu rozpoczynamy w czasie słonecznej pogody, po kilku dniach od przesadzenia. Nie wolno podlewać rośliny zimną wodą. Stosujemy wodę odstałą, a nawet ciepłą, aby szybko przeniknęła do korzeni i ogrzała glebę. Po miesiącu możemy przystąpić do nawożenia sukulentu.
Inne najciekawsze gatunki aloesów doniczkowych
Aloes zwyczajny (Aloe vera) – to sukulentowa bylina, o liściach tworzących rozetę długich jasnozielonych liści, z ząbkowanym obrzeżeniem. Wewnątrz każdego liścia znajduje się uzdrawiający sok, o właściwościach leczniczych i regenerujących. Liście aloesu pozyskuje się z roślin dwuletnich, w miarę zapotrzebowania. Kwiaty doniczkowe preferują słoneczne i lekko zacienione stanowiska, osłonięte od mrozu. Aloes zwyczajny kwitnie od stycznia do kwietnia.
Aloes ościsty (Aloe aristata) – tworzy rozetki ciemnozielonych, biało nakrapianych liści, z ząbkowanym obrzeżeniem, zakończone długim wąsem. Sukulent osiąga zaledwie 30 cm wysokości. Drobne pomarańczowe kwiaty ujęte są w kwiatostany. Pęd kwiatostanowy może dorastać do wysokości około 40 cm. Roślina kwitnie jesienią, od września do końca października, jeśli zapewnimy jej zimowy okres spoczynku.
Aloes pstry (Aloe variegata) – jest oryginalnym sukulentem, o soczyście zielonych liściach, o gładkim obrzeżeniu. Liście zdobią jaśniejsze poprzeczne pasy. Aloes jest prosty w uprawie. Dorasta do około 30 cm wysokości. Efektowne czerwonawe kwiaty pojawiają się na wysokich pędach kwiatostanowych, po zimowym okresie spoczynku.