Kaktusy doniczkowe – przesadzanie

Dobra wiadomość jest taka, że kaktusy nie za bardzo lubią przesadzanie. Dlatego robi się to bardzo rzadko, kiedy już doniczka jest naprawdę dla nich za mała. Przesadzanie kaktusów w domu najlepiej zaplanować wcześniej. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy go przez kilka tygodni przesuszyć, żeby bryła korzeniowa łatwiej wydostała się z doniczki.

Kaktusy doniczkowe przesadza się wyłącznie wiosną, by mogły dobrze rozwijać się zimą, kiedy potrzebują okresu spoczynku. Te wysokie należy zabezpieczyć patyczkiem czy małą drabinką, żeby nie opadły. Jeśli się wzmocnią, podpórki można zabrać. Kaktusy bardzo często i chętnie wypuszczają odnóżki. Jeśli są malutkie, należy wstrzymać się z przesadzaniem. Dopiero kiedy są większe można to wykonać, to dobry moment, by rozsadzić rośliny. To częsty problem, kiedy zastanawiasz się, jak przesadzić aloes, ale nie tylko on ma tendencję do wypuszczania innych roślinek obok, także mamilarie czy echinokaktusy.

Przesadzanie kaktusów w domu – podłoże i doniczka

Kaktusy uprawia się w specjalnej mieszance do kaktusów i sukulentów. Standardowa ziemia do kwiatów doniczkowych może mieć nieodpowiednią strukturę dla ich rozwoju. Możesz jednakże spróbować przygotować własne podłoże – ziemia kwiatowa, drobny żwirek i piasek miesza się w proporcji 1:1:1. Większość gatunków lubi mieć odpowiednią warstwę drenażu. Warto ją zrobić, ponieważ to zabezpieczy rośliny przed przelaniem. Wystarczy centymetrowa warstwa z grubego żwiru lub keramzytu ogrodniczego.

Duże znaczenie ma także wybór doniczki do kaktusów. Większość gatunków woli płaskie, niezbyt duże doniczki. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku fotela teściowej, haworsji, mamilarii. Jeśli jednak uprawiasz starca, echinokaktusa czy inne gatunki, które mocno pną się do góry, możesz potrzebować wyższej, wąskiej doniczki. Pamiętaj, że nowy pojemnik powinien być większy od poprzedniego maksymalnie 2 cm na średnicy. Kaktusy można także sadzić razem – dobrze rosną, kiedy są blisko siebie. Duże doniczki do kaktusów lub misy można także wypełnić małymi pojemniczkami z kaktusami i całość zasypać ziemią czy drobnymi, ozdobnymi kamykami. Jeśli planujesz uprawę kaktusów, sprawdź także ten artykuł o polecanych kaktusach doniczkowych.

Jak przesadzić kaktusa krok po kroku

To jak przesadzić aloes czy haworsję nie jest trudne – roślina ma bardzo małe kolce, które kłują, ale można je złapać w taki sposób, by nie mieć z nimi kontaktu. W przypadku innych kaktusów jest trudniej. Możesz je wyciągnąć z doniczki na kilka sposobów – w skórzanych rękawicach, owijając roślinkę ściereczką lub za pomocą… kuchennych szczypców do sałaty. Trzeba to jednak wykonać bardzo, bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić igieł roślinek.

Młoda kobieta i kaktusy doniczkowe oraz porady, jak przesadzić kaktusa, czyli przesadzanie kaktusów w domu
Jak przesadzać kaktusy? Praktyczny poradnik krok po kroku

Po wyciągnięciu z doniczki delikatnie strzepnij z korzeni przesuszoną ziemię. Następnie umieść go w doniczce mniej więcej na takiej głębokości, na jakiej znajdował się poprzednim pojemniku. Zwróć uwagę, by korzenie były skierowane w dół, a nie wywinięte w górę i skręcone. To musi być tak delikatne, jak przesadzanie storczyka. Po przesadzaniu przez kilka tygodni nie wystawiaj rośliny na ostre słońce i delikatnie zraszaj co kilka dni. Jeśli użyjesz podłoża do kaktusów i sukulentów, nie musisz nawozić rośliny preparatem startowym.

Jak rozsadzić kaktusa?

Bardzo wiele gatunków kaktusów ma tendencję do wypuszczania odnóżek i młodych roślinek. Do pewnego momentu mogą rosnąć w jednej doniczce, ale potem trzeba zrobić rozsadzanie, by każda z nich miała dla siebie przestrzeń. Do najbardziej plennych należą aloes i mamilaria, której nazwa wynika z tego, że roślina wygląda jak matka otoczona dziećmi.

Rozsadzania nie wykonuje się zimą, można w sumie zrobić to przez cały rok, ale oczywiście najlepszy moment to wiosna. Należy przygotować małe doniczki do kaktusów i bardzo delikatnie wykonać rozsadzanie. W czasie przesadzania należy wykonać lekkie nacięcie, by rozdzielić odnóżkę od rośliny matecznej i od razu je wsadzić do przygotowanego wcześniej, lekko wilgotnego podłoża. Rozsadzanie sprawi, że kaktus zaraz zacznie produkować kolejne odnóżki, większość gatunków bowiem bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Jeśli kaktus do tej pory wytwarzał wiele odnóżek, a nagle przestał, może oznaczać to, że ma zbyt ubogą w składniki odżywcze ziemię. Warto jednak wiedzieć, że niektóre gatunki robią to bardzo rzadko, inne walce lub tylko jeśli zostaną uszkodzone. Jeśli chcesz, by powstała nowa odnóżka, musisz naciąć trzon kaktusa – w tym miejscu prawdopodobnie wyrośnie odnóżka. Ją także można odciąć, ale przed sadzeniem należy umieścić ją w słoiku z wodą, by wypuściła korzenie. Dopiero wtedy można ją wsadzić do podłoża. Odnóżki dalej powinny rozwijać się jak standardowe rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny