Juka domowa i juka ogrodowa

Juka (Yucca) to rodzaj roślin z rodziny agawowatych. Mają typowe dla tej rodziny, szablaste liście. Duża część z nich jest uprawiana przez człowieka. Niektóre uprawia się w ogrodzie, inne rozwijają się tylko w domu. W naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie najczęściej uprawia się jukę karolińską, często pisaną także jukka. Jest to roślina o wyjątkowym pokroju. Ma kępiaste, ostro zakończone liście, które mogą wywarzać zwisające włókna. Spośród nich wyrastają liczne, wzniesione i grube pędy kwiatostanowe. Sam kwiat jest bardzo atrakcyjny, kwiaty są białe i bardzo liczne, nieco dzwonkowate. Kwiatostan nierzadko osiąga 2 m wysokości! Roślina jest mrozoodporna i wieloletnia.

O wiele bardziej wrażliwe są te gatunki, które uprawia się w domu. Juka doniczkowa to roślina o ciekawym pokroju. W uprawie pojawiają się trzy różne gatunki, które są jednak do siebie bardzo podobne. Najczęściej występuje juka gwatemalska, ale w zasadzie wszystkie wyglądają tak samo. Mają szerokie i gładkie liście, które zbierają się w pióropusz na szczycie pieńka o nierównomiernej fakturze. Roślina może w warunkach domowych osiągnąć 1,5 m wysokości. Juki doniczkowe są wdzięcznymi roślinami w uprawie. Mało wymagające, dobrze się rozwijają, jeśli zapewnisz im odpowiednie miejsce i minimum pielęgnacji.

Rozmnażanie juki domowej krok po kroku

Rozmnażanie juki domowej nie jest trudne. Kwiat w okresie wiosennym wytwarza młode odrosty – niewielkie pióropusze małych liści, wyrastające wprost z pnia. Wiosną oddziela się je od głównego pędu. Potrzebna jest doniczka wypełniona lekko wilgotnym piaskiem. Sadzonki sadzi się w piasek i wstawia do ciepłego miejsca. Powinny mieć korzenie już po kilku tygodniach, wtedy robi się przesadzanie do nowych doniczek. Rozsada nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, roślina łatwo się ukorzenia, musi mieć tylko dość wilgotne podłoże.

Kolejne sposoby na rozmnażanie juki domowej są nieco trudniejsze. Jeśli juka się postarzała, ale dalej jest żywotna, można podzielić jej pień na małe kawałki, około 10-centymetrowe. Dolną część pnia trzeba zanurzyć w ukorzeniaczu. Górną można zabezpieczyć przed szkodnikami i grzybami odpowiednim środkiem. Rozsada powinna zostać umieszczona w podłożu i ustawiona w jasnym miejscu. Po kilku miesiącach powinny powstać dość duże sadzonki, odpowiednie do przesadzenia.

Najtrudniejszym rodzajem rozmnażania juki są odkłady powietrzne. Pień juki czasami wypuszcza korzenie, ale zdarza się to rzadko. Można jednak go do tego pobudzić, owijając pień ligniną i ciągle ją spryskując. Warto zabezpieczyć ją folią, by nie spadła i wolnej wysychała. Dzięki temu juka wypuści korzeń powietrzny, tak powstałą sadzonkę można odciąć i posadzić w ziemię. Wystarczy zwykła doniczka z podłożem do juk, palm i dracen. Pielęgnacja na początku powinna skupiać się na podlewaniu, zwłaszcza jeśli młodej juce żółkną liście. Roślinę można wstawiać do miski z wodą, by pobrała tyle wody, ile potrzebuje. Tak samo robi się, gdy lawenda po zimie jest sucha lub w przypadku storczyków. Sprawdź także ten artykuł: Jaka ziemia do juki będzie najlepsza? Doradzamy, jakie podłoże wybrać.

Rozmnażanie juki ogrodowej – czy to możliwe?

Aby rozmnożyć jukę ogrodową, wystarczy pobrać od niej sadzonki pędowe. Jest to bardzo proste, ponieważ po przekwitnięciu juka zamiera. Na jej miejsce pojawiają się rośliny zastępcze. Wiosną można je pobrać, przecinając ostrym nożem. Warto od razu zaopatrzyć ranę po cięciu, by nie wdała się choroba grzybowa. Jeśli juce żółkną liście, to może oznaczać, że patogeny zaatakowały roślinę. Dowiedz się także, jak często podlewać tuje, by tego uniknąć w przyszłości.

Teraz czas na rozsadzanie. Młoda sadzonka powinna zostać potraktowana ukorzeniaczem. Nie wysadza się jej na stałym miejscu, tylko do doniczki wypełnionej torfem i piaskiem. W ciepłym, jasnym miejscu powinna się dobrze rozwijać. Pielęgnacja powinna skupiać się na zraszaniu, ponieważ w wilgotnym środowisku kwiat szybciej wytworzy mocny system korzeniowy. W kolejnym sezonie roślinę można przesadzić już na stałe miejsce.

ikona podziel się Przekaż dalej