Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe? Praktyczne porady
Ziemia w doniczkach, w odróżnieniu od ziemi ogrodowej, zawiera niewiele składników pokarmowych. Brak ważnych pierwiastków mineralnych, koniecznych dla rozwoju roślin, skutkuje występowaniem różnych chorób fizjologicznych. Jednak groźne jest nie tylko niedożywienie roślin. Przenawożenie mikroelementami prowadzi do deformacji liści i pędów oraz do tzw. suszy fizjologicznej – trudności w pobieraniu przez korzenie wody, nawet z dobrze wilgotnego podłoża. Przeczytaj, jak prawidłowo zasilać rośliny doniczkowe oraz poznaj sposoby uratowania roślin przenawożonych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Nawożenie roślin doniczkowych – najważniejsze informacje
Składniki odżywcze i ich rola w rozwoju roślin
Rośliny pokojowe, uprawiane w doniczkach, wymagają regularnego zasilania substancjami odżywczymi. Pamiętajmy jednak, że różne gatunki roślin mają różne wymagania, np. paprocie, rośliny ananasowate, kamelie, azalie, orchidee, fiołki i gloksynie mają niskie zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Zasilamy częściej, odpowiednimi dla danej roślinami nawozami - kaktusy, krotony, filodendrony, palmy, juki, szeflery, fiołki alpejskie, begonie, niecierpki, hibiskusy i rośliny cytrusowe. Rośliny w dużych pojemnikach wymagają dużych dawek nawozów.
Podstawowymi substancjami odżywczymi, istotnymi dla rozwoju roślin, są:
- azot – konieczny dla wzrostu rośliny oraz rozwoju liści. Niedobór azotu objawia się upośledzonym wzrostem oraz słabym wybarwieniem liści lub ich żółknięciem. Nadmiar pierwiastka skutkuje podatnością roślin na choroby,
- fosfor – niezbędny jest przy tworzeniu korzeni, kwiatów i owoców,
- potas – sprzyja właściwej gospodarce wodnej oraz zwiększa odporność roślin na choroby.
Niektóre, istotne dla rozwoju roślin śladowe mikroelementy:
- miedź – korzystnie wpływa na wzrost roślin oraz zdrowie liści i korzeni. Niedobór miedzi prowadzi do zahamowania wzrostu i zniekształcania liści,
- żelazo – bierze udział w tworzeniu chlorofilu. Brak mikroelementu jest przyczyną żółknięcia i opadania liści. Jedną z przyczyn niedoboru żelaza jest przenawożenie roślin fosforem,
- mangan – niedobór objawia się chlorozą międzyżyłkową młodych liści – unerwienie blaszki liściowej jest zielone, ale blaszka liści pomiędzy nerwami staje się żółta,
- bor – deficyt boru prowadzi do uszkodzenia korzeni, obumierania wierzchołków wzrostu oraz upośledzonego rozwoju liści i owoców,
- molibden – brak pierwiastka objawia się chlorozą liści.
Najlepsze nawozy dla roślin doniczkowych
Nawozy płynne – są od razu dostępne dla rośliny. Zawierają żelazo oraz mikroelementy. Ten rodzaj nawozów zaczyna działać już w trakcie podlewania roślin. Dzięki zawartości żelaza liście nie żółkną, kwiaty wyróżniają się intensywnym wybarwieniem, a cała roślina bujnie i zdrowo rośnie.
Nawozy o przedłużonym działaniu – działają przez 6 miesięcy. Potrzebne roślinom substancje odżywcze dostarczane są w sposób równomierny i w odpowiednich proporcjach, przez cały czas działania nawozu. Preparatami można zasilać wszystkie rośliny pokojowe oraz balkonowe. Rośliny silnie wzrastają i tworzą zdrowe barwne kwiaty.
Pałeczki nawozowe – wspomagają rozwój roślin oraz tworzenie się kwiatów, działając przez około 2 miesiące. Nawóz, w postaci pałeczek, dostarcza doniczkowym kwiatom potrzebnych substancji odżywczych i mikroelementów. Na rynku dostępne są pałeczki zróżnicowane kolorystycznie – zielone pałeczki stosowane są dla żywej zieleni liści oraz bujnego wzrostu roślin. Pałeczki czerwone wspomagają długie kwitnienie.
Nawozy specjalistyczne – przeznaczone są dla konkretnych gatunków roślin, np. kaktusów i orchidei oraz dla wymagających roślin pokojowych. Sprawdź także ten artykuł z polecanymi kwiatami pokojowymi do domu.
Objawy przenawożenia – na ratunek roślinom doniczkowym
Ważną czynnością przy codziennej pielęgnacji roślin jest dokładne przyjrzenie się ich liściom i kwiatom. Wczesne wykrycie niekorzystnych zmian pomoże ustalić ich przyczynę i podjąć konieczne działania ratunkowe. Warto zaznaczyć, że odpowiednie nawożenie roślin wiąże się z odczynem podłoża. Rośliny pokojowe najczęściej wymagają ziemi o odczynie pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Jednak niektóre, np. kaktusy i inne sukulenty, preferują glebę o odczynie pH od kwaśnego do zasadowego. Rośliny, pobierając z podłoża składniki pokarmowe, przyczyniają się do zmiany odczynu pH gleby, co może mieć niekorzystny wpływ na wchłanianie przez nie niektórych substancji odżywczych.
Najczęstsze objawy przenawożenia:
- jeśli zauważymy, że liście roślin doniczkowych przybierają bardzo intensywny ciemnozielony kolor, a łodygi staja się nadmiernie mięsiste, prawdopodobnie w podłożu znajduje się nadmiar azotu,
- końcówki liści zasychają, a kwiaty tracą kolor i brązowieją - w ziemi znajduje się zbyt duża ilość soli mineralnych,
- liście są blade, nie wybarwiają się na ładny żywy zielony kolor – w glebie jest zbyt dużo wapnia,
- objawem przenawożenia jest zahamowanie wzrostu rośliny, która powoli zaczyna zamierać.
Jak uratować przenawożone rośliny?
Zbyt intensywne zasilanie roślin jest dla nich bardzo niebezpieczne. Nie zawsze uda się przywrócić je do zdrowia, zwłaszcza wówczas, gdy błędnie ustalimy przyczynę złego stanu roślin doniczkowych i będziemy nadal stosować dotychczasową metodę dokarmiania. Szansą na uratowanie przenawożonych pokojowych kwiatów jest wczesne wykrycie przyczyny złej kondycji roślin. Co należy zrobić?
- przestać zasilać rośliny,
- zastosować flushing – przepłukiwanie korzeni roślin dużą ilością wody, przez około 5 minut, do momentu, aż stanie się jaśniejsza. W ten sposób nadmiar substancji zostanie z gleby wypłukanych. Po paru dniach roślina zacznie „dochodzić do siebie”,
- wymienić ziemię z doniczki na świeże podłoże, chroniąc przed uszkodzeniem korzenie, które będą ukorzeniać się w nowej ziemi.
Prawidłowe nawożenie roślin doniczkowych - porady
Przed zastosowaniem nawozu, należy dokładnie zapoznać się z informacjami, zawartymi na etykiecie produktu.
Rośliny, które przesadzaliśmy, dodając do podłoża wolno działający nawóz, zasilamy ponownie po upływie 2 miesięcy.
Sadzonki roślin można zasilać dopiero wówczas, gdy się ukorzenią i zaczną tworzyć pędy.
W czasie wzrostu i kwitnienia zasilamy rośliny co 3 – 4 tygodnie.
Duże rośliny, rosnące w pojemnikach, potrzebują więcej nawozu. Mniejsze rośliny doniczkowe zasilamy mniejszą dawką, zawsze kierując się wskazaniami producenta danego preparatu.
Pod koniec sierpnia zaprzestajemy zasilania roślin przed ich zimowym spoczynkiem. Nie dotyczy to okazów nadal kwitnących w pomieszczeniu.