Juka – piękna roślina doniczkowa

Juka domowa wygląda podobnie jak dracena. Ma masywną łodygę, lekko zdrewniałą, więc przypomina ona pień drzewa, na szczycie której są duże pióropusze liści. O ile dracena marginata ma liście wąskie i ostro zakończone, u juki są najczęściej znacznie szersze. Wyglądają jak ciemnozielone, przewieszające się wstążki i wyrastają w dużych rozetach. Juka prezentuje się nadzwyczajnie efektownie i naprawdę warto zaprosić ją do domu. W naszych warunkach domowych najczęściej uprawiana jest juka gwatemalska, ale jest w czym wybierać. Ta rodzina liczy sobie aż 50 różnych gatunków!

Juki w naszych warunkach domowych raczej nie zakwitną. Wyróżniają się pięknymi, zielonymi liśćmi, które przez cały rok ładnie wyglądają. Roślina potrzebuje okresu spoczynku na zimę, ale nie wymaga przenoszenia w bardzo chłodne miejsce, więc można ją swobodnie uprawiać w mieszkaniach, w których nie ma chłodnego garażu czy spiżarni, do której można wynieść roślinę.

Jaka ziemia do juki domowej?

Zapewnienie odpowiedniej ziemi dla juki to już połowa sukcesu. W źle dobranym podłożu częściej pojawiają się choroby juki i uprawa jest bardziej wymagająca. Do juki domowej najlepiej sprawdza się podłoże przepuszczalne, które nie będzie zatrzymywały wody. Domowe rośliny najlepiej rosną w glebie o odczynie 6-6,5 pH. Podłoże powinno mieć odpowiednio dużo składników odżywczych, zwłaszcza potasu i fosforu, a także mikroelementów, które decydują o wyglądzie liści.

Ziemia powinna być dobrze zdrenowana, na przykład poprzez wymieszanie z perlitem lub dzięki warstwie kamyczków na dole doniczki. Podłoże można przygotować samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową z piaskiem i perlitem, ale najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka do juk, palm i dracen. Jeśli zastanawiasz się także, jak ziemia do zamiokulkasa sprawdzi się najlepiej, ten produkt to będzie strzał w dziesiątkę! W ostateczności możesz zastosować także standardową ziemię do roślin doniczkowych lub ozdobnych, ale jeśli jest mało przepuszczalna, dołożyć do niej trochę perlitu.

Co lubi juka – najlepsza doniczka

Juki stosunkowo szybko wyrastają na duże rośliny, więc początkowo pojemnik do uprawy trzeba zmieniać dość często, nawet co roku. Doniczka nie musi być bardzo duża, często wybiera się niezbyt szerokie, ale głębokie pojemniki. Nie będzie to błąd. Doniczki koniecznie muszą mieć zrobione odpowiednie otwory odpływowe w dnie, by nadmiar wody mógł odciekać. Nie poleca się doniczek z przytwierdzoną podstawką – powinna być ruchoma, by było łatwo wylać z niej nadmiar wody po podlaniu.

Uprawa juki zakłada regularne przesadzanie rośliny. Zabieg wykonuje się wiosną, jeśli tylko zauważysz poprzerastane korzenie wychodzące przez dziurki w podstawie doniczki. Należy usunąć starą ziemię z bryły korzeniowej i wsadzić jukę w nowe, czyste podłoże, dociskając lekko, by usunąć powietrze. Za każdym razem roślinę przesadza się na taką samą głębokość, na której rosła wcześniej, a doniczka powinna być tylko o jeden rozmiar większa (około 2 cm w obwodzie). Sprawdź także ten artykuł: Yucca - rodzaje, wymagania, uprawa, porady, ciekawostki.

Stanowisko dla juki w mieszkaniu

W przypadku juki domowej pielęgnacja jest bardzo ważna, ale będzie łatwiejsza, jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie stanowisko. Juka lubi dość dużo światła. Aby zachowała swoje walory ozdobne musi mieć słońce przez większą część dnia. Jednak jej duże, piękne liście mogą być podatne na oparzenia słoneczne. Z tego względu unika się wystawy południowej i stawiania na parapetach mocno nasłonecznionych okien. Dobrze będzie rosła na nieco odsuniętych od okien półkach i stanowiskach z bardziej rozproszonym światłem. Można postawić ją też w półcieniu, ale wtedy jest bardziej podatna na choroby juki, a uprawa wymaga rzadszego podlewania i bacznego przyglądania się kondycji rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej