Jaka ziemia do pomidorów jest najlepsza? Wyjaśniamy
Przygoda z uprawą pomidorów jest naprawdę satysfakcjonująca. Własne warzywa z ogródka, do tego słodkie, aromatyczne i smaczne – to cel wielu początkujących ogrodników. Uprawa pomidorów jest jednak wymagająca, a podstawą do sukcesu są odpowiednie sadzonki i dobrze dobrane podłoże. Jaka ziemia do pomidorów jest najlepsza? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie rozsady pomidora krok po kroku
O uprawie pomidorów trzeba pomyśleć już w marcu. Wtedy robi się rozsadę warzyw. Pod koniec marca do wielodoniczek wysiewa się nasiona pomidorów. Zaleca się kupowanie nasion w sklepach ogrodniczych, zwłaszcza jeśli dotyczy to odmian F1. Zebranie nasion z pomidorów z poprzedniego roku nie jest złym pomysłem, ale w przypadku odmian oznaczonych jako F1, kolejne rośliny nie muszą powtarzać cech rośliny matecznej. Zakup nasion w sklepie ogrodniczym to gwarancja, że są wyselekcjonowane i zbadane. Cena nasion jest bardzo niska, opakowanie kosztuje około 3-4 zł.
Po około 20 dniach od wzejścia, rozsadę można przesadzić do większych doniczek lub rozstawić pojemniki tak, by do siebie nie dotykały. W podłoże sadzi się je dopiero po 20 maja. Pomidory są dość wymagające jeśli chodzi o ciepło i szybko reagują na niską temperaturę, dlatego sadzi się je w takim terminie, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nocnych przymrozków. Rozwój rozsady pomidora zależy od ilości słońca, a także od rodzaju ziemi dla roślin. Jakie podłoże lubią pomidory?
Jaka ziemia do pomidorów jest najlepsza – sadzonki
Do przygotowania sadzonek pomidorów można zastosować różnego rodzaju podłoże. Można kupić je gotowe, w specjalistycznym sklepie ogrodniczym. W tym wypadku lepiej wybrać odpowiednie podłoże do siewu, a nie uniwersalna ziemia ogrodowa.
Podłoże do siewu warzyw zawiera więcej krzemionek i torfu – to podstawowy składnik, który sprawia, że rośliny się lepiej ukorzeniają. Ziemię pod sadzonki pomidorów można zrobić także samodzielnie, ale w tym wypadku ważne jest zachowanie sterylności. Zwłaszcza jeśli chodzi o piasek – trzeba go wyprażyć lub kupić z zaufanego źródła, by nie przenieść zarodników grzybów. Pomidory są niestety na nie dość podatne.
Gleba pod pomidory
Podłoże do pomidorów w ogrodzie trzeba wcześniej przygotować do sadzenia tych roślin. Ziemia powinna być głęboko uprawiona, zasobna i wartościowa. Konieczne jest odpowiednie pH – gleba nie może być zbyt kwaśna, najlepsza będzie taka o 5,0 do 6,5 pH. Odpowiednia kwasowość jest bardzo ważna zarówno w uprawie ogrodowej, jak i w przypadku uprawy pomidorów w szklarni.
Ziemia musi być zasobna w próchnicę. Dzięki niej uprawa jest łatwiejsza, ponieważ pomaga lepiej rozwijać korzenie oraz część naziemną. Podłoże musi być koniecznie lekkie i przepuszczalne. Pomidory lubią dość dużo wody, więc konieczny jest głęboki system korzeniowy, a w przekopanym i napowietrzonym podłożu korzenie mogą się swobodnie rozwijać. Uprawa nie uda się w glebie zbyt mokrej i gliniastej ani zbyt piaszczystej i przepuszczalnej.
Sadzonki i do szklarni, i do gruntu sadzi się do ziemi wcześniej nawiezionej odpowiednim preparatem mineralnym. Ważne jest także odpowiednie stanowisko, teren musi być nasłoneczniony i naprawdę ciepły. Pomidory trzeba sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru, ponieważ mocne podmuchy mogą uszkodzić delikatne pędy i gałązki.
Zasady uprawy pomidorów
W przypadku pomidorów znaczenie ma nie tylko gleba i stanowisko, lecz także pielęgnacja i uprawa na co dzień. Jakie są zasady uprawy pomidorów?
- Podlewanie pomidorów – pomidory lubią mieć stały dostęp do wody. Latem trzeba je regularnie podlewać, a w czasie upałów nawet codziennie. Do nawadniania wykorzystuje się i wodę z wodociągu, i miękką deszczówkę. Dobrze sprawdza się także system kropelkowego podlewania.
- Nawożenie – bez nawożenia pomidory nie są w stanie odpowiednio się rozwijać. Odpowiednia dawka składników odżywczych, zwłaszcza potasu i fosforu oraz mikroskładników jest kluczowa do obfitego kwitnienia i owocowania. Najlepiej sprawdzają się preparaty do pomidorów, dedykowane do zastosowania amatorskiego. Nawozy podaje się w dawkach zaproponowanych przez producenta kilka razy w sezonie.
- Pomidory są narażone na różnego rodzaju choroby grzybowe. Zwłaszcza w deszczowe lata bardzo powszechne są mączniaki, szara pleśń, zgorzel podstawy oraz brunatna plamistość liści. Dlatego często stosuje się prewencyjne opryski odpowiednimi środkami do ochrony roślin. Można także sięgnąć po naturalne sposoby, jak opryski z sody przeciwko mszycom, ziemiórkom i chorobom grzybowym.
- Krzewy pomidorów zamierają w temperaturze poniżej 12 stopni. Jesienią nie będą się rozwijać, ale owoce można zbierać także kiedy są lekko zarumienione. Pozostawione w ciepłym, jasnym miejscu, dojrzeją w szybkim tempie.
Bibliografia:
- https://www.rynek-rolny.pl/artykul/jaka-ziemia-do-pomidorow-z-nami-przygotujesz-podloze.html
- Rumpel J. „Uprawa pomidorów polowych”, Plantpress, Kraków 2007 r.