Nawożenie storczyków – kilka zasad

Pielęgnacja storczyków

Storczyki, nawet te, które uchodzą za najłatwiejsze w uprawie, są bardzo wymagające. To prawda, są piękne, ale trudno zmusić je do kwitnienia i nie jest zbyt łatwo sprawić, by utrzymały ładne, błyszczące liście. Rośliny wymagają zarówno sporo wody, jak i regularnego nawożenia. Odpowiednie dawki składników odżywczych, zwłaszcza tych mirko-, odpowiedzialnych za ładne wybarwienie i zawiązywanie kwiatów, są kluczowe.

Warto wiedzieć, że pielęgnacja storczyków jest tak specyficzna także ze względu na nietypowe podłoże. Storczyków nie sadzi się w ziemi doniczkowej, tylko w specjalnej mieszaninie łatwo rozkładającej się kory o lekkiej strukturze. Jest przepuszczalna i pozwala na dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni. Oznacza to jednak, że podlewanie storczyków jest dość specyficzne, woda krócej zostaje w podłożu. Dlatego też nawożenie standardowymi preparatami nie jest najlepszym pomysłem. W tym wypadku konieczne jest stosowanie środków dedykowanych wyłącznie do nich.

Nawożenie storczyków – dlaczego to takie ważne?

Storczyki mają najczęściej zaledwie kilka liści, które są dość duże. Spośród nich wyrasta z reguły bardzo długa łodyga lub dwie, które gęsto pokrywają się wielkimi kwiatami. Są one najczęściej bardzo liczne. Nic więc dziwnego, że ta niewielka roślina, która ma bardzo uproszczony i nie za duży system korzeniowy nie jest w stanie sama utrzymać tak wielu kwiatów. Na dodatek kora nie jest zasobna w składniki odżywcze.

Nawożenie storczyków jest zatem konieczne do tego, by rośliny w ogóle kwitły. Jeśli roślina marnieje, liście zaczynają tracić wygląd lub po wypuszczeniu pędu nie rozwijają się kwiaty, oznacza to, że orchidei brakuje składników odżywczych. Roślinę nawozi się w całym okresie kwitnienia i po przekwitaniu. Moment przycinania storczyków to ta chwila, kiedy roślina najczęściej wchodzi w okres spoczynku. W tym czasie zmniejsza się częstotliwość nawożenia lub robi się całkowitą przerwę na kilka tygodni. Poza tym stosowanie nawozów jest konieczne cały czas. Warto jednak pamiętać, że korzenie storczyków są bardzo delikatne i źle reagują na nadmiar soli, dlatego sezonową dawkę nawozu warto rozłożyć na kilka zabiegów. Nie tylko nawożenie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu storczyków krok po kroku.

Nawóz do storczyków – rodzaje

Naturalny nawóz do storczyków

Storczyki i naturalny nawóz? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to szczególnie dobrym rozwiązaniem. I faktycznie – delikatna kora nie za bardzo nadaje się do mieszania z torfem czy obornikiem, nawet tym wysuszonym. Jednakże jest wiele sposobów na to, by nawozić storczyki naturalnie. Jeśli jesteś miłośnikiem natury, możesz je wypróbować, ale opinie są podzielone, zwłaszcza w przypadku tych domowych sposobów.

Osoby bazujące na środkach eko do nawożenia storczyków wykorzystują zwłaszcza wodę pobraną z wymieniania akwarium. Jest ona zasobna w materię organiczną i dostarcza storczykom wiele składników odżywczych. Niektórzy polecają także naturalną odżywkę do storczyków z… czosnku. Zmiażdżone ząbki zalewa się wodą, a następnie ta woda ma służyć do podlewania. Jednak bezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie odpowiedniego nawozu do storczyków, dopasowanego do ich potrzeb.

Storczyk podczas nawożenia, czyli nawóz do storczyków i nawożenie storczyków krok po kroku
Nawożenie storczyków oraz porady, jaki nawóz do storczyków wybrać

Nawóz do storczyków – forma podania

Mineralne nawozy do storczyków można kupić w różnych formach. W zależności od sposobu podawania zmienia się częstotliwość nawożenia. Nawozy płynne podaje się mniej więcej raz w tygodniu w bardzo małych dawkach. W podobnej częstotliwości stosuje się spraye, które nanosi się dolistnie. Je także najczęściej stosuje się raz w tygodniu.

Jeśli chcesz znaleźć opcję, która nie będzie wymagała tak częstego nawożenia, możesz zastosować pałeczki nawozowe lub odzywki płynne w aplikatorach. Wsuwa się je do doniczki raz na 2-3 miesiące 3 razy w sezonie. Pałeczki i aplikatory mają bardzo dobre opinie. Powoli uwalniają składniki odżywcze, dlatego storczykom nie grozi przenawożenie.

Nawóz do storczyków – produkty i marki

Płynne nawozy do storczyków

Płynne nawozy do storczyków i orchidei to największa grupa preparatów dla tych roślin. W swojej ofercie taki preparat mają wszystkie większe firmy zajmujące się produkcją środków do ochrony i pielęgnacji roślin, jak Zielony Dom, Agrecol czy Florovit. Ceny najczęściej nie są zbyt wygórowane. Nawóz Zielony Dom o objętości około 300 ml kosztuje mniej więcej 5 zł.

Na uwagę zasługuje także Target Moc Kwiatów – nawóz do storczyków, który wspomaga kwitnienie. Zawiera mikroelementy potrzebne roślinie do tworzenia nowych pąków kwiatowych. W okresie kwitnienie sprawdzi się także Biopon, to nawóz, który został tak skomponowany, by odpowiadać na wszystkie potrzeby orchidei. Dzięki temu jest w stanie dużej utrzymać kwiaty. 250 ml kosztuje około 5-6 zł. Agrecol natomiast oferuje nawóz w żelu, który rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu jest znacznie bardziej wydajny. 250 ml żelu to aż 100 litrów odżywki, a koszt takiego rozwiązania nie przekracza 8 zł.

Jeśli twoje storczyki ewidentnie nie czują się najlepiej, możesz spróbować je zregenerować odpowiednim specyfikiem. Polecamy Florovit Regenerator do storczyków, który wspomaga ponowne kwitnienie. To specyfik w specjalnej butelce z rozpylacze. Florovit Regenerator to koszt około 8 zł za 250 ml. Wielokrotne kwitnienie zapewnia także nawóz do storczyków marki Pokon, którego butelka kosztuje około 13 zł.

Pałeczki i aplikatory nawozowe – opinie o produktach

Pałeczki nawozowe i aplikatory stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób z nich korzysta głównie ze względu na wygodę. Można je kupić w większych lub mniejszych opakowaniach. Cena najczęściej oscyluje w granicach 3-4 zł za 5 sztuk lub około 2 zł za 3 sztuki. Pałeczki nawozowe w swojej ofercie ma między innymi Zielony Dom, Agrecol czy Substral.

Alternatywą do pałeczek są aplikatory z nawozem, które w małych porcjach przez miesiąc czy dwa podają orchideom dawkę nawozu. Nawozy w formie aplikatora także nie są drogie – można je kupić nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także zwykłych marketach za około 2-2,5 zł za sztukę. Dotyczy to zarówno takich marek jak Zielony Dom, Substral czy Agrecol.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny