Kule nawadniające do kwiatów - co to właściwie jest

Kule nawadniające do kwiatów, czyli Aqua Globes to dość popularne rozwiązanie, które cieszy się bardzo dobrymi opiniami zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy nie ma nas w domu. Dzięki tym szklanym kulkom wodnym nie musimy zmagać się z problemem, kto podleje nasze kwiaty, kiedy wyjedziemy na wakacje. Jednak czym charakteryzują się kule nawadniające do doniczek i jakie mają one opinie? Czas odpowiedzieć na to pytanie.

Kulki Aqua Globes są kulkami, wykonanymi z dmuchanego szkła. W naszym kraju są one tak naprawdę nowym rozwiązaniem, o którym wiele osób nie ma zielonego pojęcia. Te szklane kule wodne to nie tylko pożyteczne akcesoria, które warto mieć w swoim domu, ale także mogą być elementem dekoracyjnym w doniczkach, w zależności od tego, na jaką kulę się zdecydujemy.

Jeśli chodzi natomiast o opinie, są one dość podzielone. Wiele osób, które wiedzą, jak pracować z tym przedmiotem, chwali sobie ich użyteczność. Natomiast spotkamy się również z negatywnymi opiniami, które spowodowane są przede wszystkim tym, że użytkowanie kuli nawadniających do doniczek nie było poprawne. Dlatego warto dowiedzieć się właśnie, czy napełnienie kuli Aqua Globes wodą i włożenie jej do doniczki wystarczy, by roślina miała cały czas dostarczaną wodę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawadnianiu kropelkowym krok po kroku?

Kule nawadniające do doniczek - o czym pamiętać podczas użytkowania

Jeśli chcemy, by kule nawadniające do kwiatów spełniały swoją funkcję, powinniśmy wiedzieć, jak je prawidłowo używać. Oczywiście pierwszą czynnością będzie napełnienie kuli wodą. Pamiętajmy jednak o tym, by napełniać kulę małym strumieniem wody, ponieważ otwór szyjki nie jest duży, a dzięki temu zaoszczędzimy sporo wody. Warto wspomnieć również o tym, że takie napełnianie może zająć nawet kilka minut.

Kolejnym krokiem jest wbicie kuli do podłoża rośliny znajdującej się w doniczce. Przy tym etapie powinniśmy zachować dużą cierpliwość, ponieważ nie wystarczy jedynie wbić szyjki w glebę. Jeśli wbijemy szyjkę od razu, wtedy zauważymy, że szyjka zapcha się podłożem, przez co dostarczenie do gleby wody będzie niemożliwe.

Właśnie dlatego, przed wbiciem szyjki kuli do podłoża, powinniśmy wykonać w glebie nieduży, pionowy tunel, do którego później wsadzimy naszą szklaną kulę wodną. Do wykonania otworu posłużyć nam może np. ołówek lub długopis, który znajduje się w każdym domu.

Powinniśmy pamiętać o tym, że gdy chcemy, by nasza kula nawadniająca do kwiatów dostarczała przez dłuższy czas wodę naszym roślinom, wtedy musimy włożyć ją do wcześniej podlanego podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ, gdy umieścimy ją w podłożu przesuszonym, wtedy bardzo szybko woda z kuli znajdzie się w podłożu i nie będzie jej już w kuli. Natomiast przy włożeniu do wilgotnego podłoża, nasza kula zacznie zasilać rośliny dodatkową wodą w momencie, gdy podłoże przeschnie, a jest to kwestia dodatkowych kilku dni.

Warto wiedzieć, że ilość uwalnianej z kuli nawadniającej wody zależy także od tego, jaki rodzaj gleby znajduje się w naszej doniczce. Jeśli gleba jest dość sucha i przewiewna, wtedy woda będzie łatwiej uwalniała się z naszej kuli. Dlatego, jeśli nasze rośliny mają dość nietypowe wymagania wodne, a ich gleba jest lekka i przewiewna, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na to, że kula nawadniająca może nie okazać się zbyt dobrym rozwiązaniem.

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest to, jak duża jest nasza doniczka i jakie zapotrzebowanie na wodę mają kwiaty. Otóż przy kwiatach, które nie wymagają dużej ilości wody, kula nawadniająca Aqua Globes może być idealnym rozwiązaniem, które będzie dostarczało roślinie wodę nawet przez 2 tygodnie, natomiast przy roślinach, które wymagają większej ilości wody, może nie być ona wystarczająca. Dodatkowo dla dużych kwiatów w dużych doniczkach, często będziemy musieli zastosować nawet 2 lub 3 kule, ponieważ jedna nie wystarczy, by zapewnić odpowiednią wilgotność gleby.

Cena za szklane kule wodne

Szklane kule wodne to bardzo praktyczne rozwiązanie na okres wakacyjny, jeśli są one oczywiście prawidłowo używane. Cena za te kulki jest różna i zależy od wielu czynników. Musimy pamiętać, że kule nawadniające do kwiatów wyrabiane są przez różnych producentów, co wpływa na różnorodności w cenach.

Warto wiedzieć, że na cenę ma wpływ również to, czy kupujemy roślinę stacjonarnie, czy też przez internet na wielu stronach internetowych. Co więcej, cena różni się również dlatego, że kule mogą mieć różne rozmiary i wiadomo, że za kule o większej średnicy będziemy musieli zapłacić więcej niż za te mniejsze.

Kolejnym elementem jest także wygląd naszych kulek. Kule dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą znajdować się na nich różne wzory, które także mają wpływ na koszty. Kule nawadniające do kwiatów dostępne są w cenie od około 5-6 zł do około 18-20 zł za sztukę.

ikona podziel się Przekaż dalej