Nawóz do pomidorów - rodzaje

Mineralny vs. naturalny nawóz do pomidorów

Wszystkie nawozy można podzielić na dwie kategorie – naturalnych i mineralnych, czyli uzyskiwanych syntetycznie. Naturalny nawóz do pomidorów to przede wszystkim obornik lub głęboko przefermentowany kompost. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza do przygotowania gleby pod uprawy pomidorów, jednak nie zawsze dostarczają im wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Naturalny nawóz do pomidorów dostarcza im przede wszystkim azotu. Oznacza to, że krzewy wyrosną piękne, jednak nie stanowi to gwarancji, że równie pięknie zakwitną i zaowocują. Pomidory mają bardzo duże zapotrzebowanie nie tylko na markoskładniki, czyli azot, fosfor i potas, lecz także na mikroskładniki, które odpowiadają za ich owocowanie, kwitnienie, wybarwienie owoców czy odporność na choroby. Dlatego w tym wypadku o wiele lepiej postawić na nawóz mineralny, optymalnie ten przeznaczony w szczególności do pomidorów i innych warzyw psiankowatych.

Możesz jednakże znaleźć w sklepach ogrodniczych także nawozy na bazie naturalnych składników, które są bardziej uniwersalne. Najbardziej powszechnym jest oczywiście biohumus z dżdżownic kalifornijskich Target, ale możesz także znaleźć inne preparaty, jak nawóz z owczej wełny do pomidorów Compo BIO. Są bardziej wszechstronne, a pozostają w pełni mineralne. Mając uprawę pomidorów, musisz być przygotowany na różne okoliczności. Sprawdź także ten artykuł o chorobach pomidorów i ich zwalczaniu.

Nawóz do pomidorów – podział ze względu na skład

Nawóz mineralny do pomidorów to najczęściej środek zawierający wszystkie składniki potrzebne roślinie do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Jednak warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą różnić się między sobą składem, zwłaszcza zawartością mikroskładników. Te o zwiększonej zawartości niektórych mikroelementów stosuje się w razie problemów w uprawie.

Jeśli problemem jest małe kwitnienie, dobrym rozwiązaniem będą nawozy ze zwiększoną zawartością boru, który odpowiada właśnie za powstawanie kwiatów i zawiązywanie się owoców. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Bolero lub Manni Plex B. Są to produkty przeznaczone do użytku profesjonalnego, które jednak warto wykorzystać w ogrodzie.

Nawozy potasowo-azotowe (NK), zawierające więcej tlenku potasu pomagają w przyswajaniu azotu z gleby i ułatwiają wykorzystanie innych składników odżywczych. Im więcej tlenku potasu, tym intensywniej wybarwione będą pomidory, więc od czasu do czasu uprawę warto nawieźć Metalosate Potassium. Interwencyjnie na zgniliznę warto podawać nawozy wapniowe, optymalnie zawierające także cząsteczki srebra. Na uwagę zasługują także nawozy fosforowe do pomidorów, jak superfosfaty czy saletry. Jeśli zawierają dodatek wapnia, świetnie poprawiają jakość i wielkość plonu. Jak widać zwykłe nawozy NPK mogą nie wystarczyć.

Nawożenie pomidorów krok po kroku

Nawożenie pomidorów szklarniowych

Nawożenie pomidorów szklarniowych lub uprawianych pod folią nie jest łatwe. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj podłoża został wykorzystany – standardowa ziemia ogrodowa czy podłoża inertne, na przykład wełna mineralna. W tym pierwszym wypadku warto wiedzieć, że trudno utrzymać stałą zasobność podłoża, więc nawożenie należy przeprowadzać regularnie. Uprawa pod osłonami w wełnie mineralnej nie wymaga tak częstego nawożenia.

Nawożenie pomidorów w szklarni, a także informacje o nawozach: skłąd, rodzaje, sposób podania, najlepsi producenci
Nawożenie pomidorów krok po kroku - jaki nawóz do pomidorów wybrać i jak go wykorzystać?

W większych uprawach w tunelu lub pod folią ustalenie poziomu nawożenia opiera się na badaniach składu chemicznego wody spod wełny mineralnej. Jednak w uprawie domowej nie ma to większego sensu – to duży wydatek. W tym wypadku dobrze sprawdzi się standardowy nawóz do pomidorów, taki jak do gruntowych, nawożenie od czasu do czasu warto uzupełnić wapnień. Warto pamiętać, że rozsady raczej nie powinno się nawozić – im wystarcza nawóz, który został wmieszany w podłoże w czasie przygotowywania gruntu do sadzenia.

Nawóz do pomidorów balkonowych

Ponieważ pomidory uprawiane w doniczkach są bardziej narażone na niedobory składników odżywczych niż te gruntowe lub pod osłonami, zasilanie musi być częstsze i intensywniejsze. Nawożenie pomidorów należy powtórzyć nawet co 2 tygodnie. Najlepiej sprawdzi się granulat lub żel do rozpuszczenia w wodzie, której użyjesz do podlewania.

Czym podlewać pomidory balkonowe? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków dedykowanych do pomidorów, zasobnych w wiele składników mineralnych. Są to najczęściej preparaty NPK, które powinny zawierać dodatkowo także magnez, wapń, bor, miedź, molibden i mangan, ponieważ właśnie tych składników pomidorom doniczkowym brakuje najbardziej. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest Magiczna Siła nawóz do pomidorów marki Substral lub płynny nawóz do pomidorów Target. Nawożąc pomidory balkonowe należy zwrócić uwagę na to, że niektóre preparaty używa się rzadziej, a inne częściej, jak Extrawydajny nawóz do pomidorów, ogórków i ziół Target, który stosuje się raz w miesiącu. Termin i częstotliwość zasilania zależy od producenta.

Czym podlewać pomidory w gruncie?

Zasilanie pomidorów gruntowych warto zacząć już na etapie rozsady. Sadzonki powinny być zasilone niewielką ilością obornika lub kompostu. Dorosłe rośliny także należy regularnie nawozić. W większości przypadków wystarczą 2-3 zabiegi w sezonie, by pomidory dobrze kwitły i obficie owocowały. Warto jednak przyglądać się roślinom i w razie jakiś problemów zwiększyć dawkę danego składnika lub przyspieszyć nawożenie.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów wieloskładnikowych, które zapewniają zapotrzebowanie pomidorów na wszystkie mikroskładniki. Dobrym rozwiązaniem są środki dedykowane takich firm jak Target czy Substral. Możesz także zastosować takie produkty jak Azofoska czy Florovit. Tak samo jak w przypadku pomidorów w tunelu pod folią, stosuj preparaty płynne, ponieważ one najłatwiej się przyswajają. Jednak pomidory gruntowe mogą być nawożone także granulatem – na powietrzu łatwiej jest go wmieszać w podłoże.

ikona podziel się Przekaż dalej