Obrywanie liści pomidorów krok po kroku - poradnik praktyczny
Pielęgnacja krzewów pomidorów dla wielu osób sprowadza się do podlewania i zasilania gotowym nawozem. Nie ma w tym nic złego, to wystarczy, by rośliny dobrze się rozwijały. Jeśli jednak chcesz osiągnąć naprawdę największe i najlepsze plony, warto przeprowadzić jeszcze jeden zabieg: obrywanie liści pomidorów. Dowiedz się, jak obrywać pomidory.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Obrywanie liści pomidorów
W uprawie towarowej obrywanie liści pomidorów to konieczność. Jednakże w uprawie domowej nie wszyscy wykonują ten zabieg. Obrywanie liści pomidorów nie jest konieczne, ale może okazać się przydatne. Obcinanie lub odrywanie liści ma zarówno plusy i minusy, warto więc samodzielnie zdecydować, co zrobić.
Do zalet należy przede wszystkim szybsze dojrzewanie owoców. Usuwając liście zwiększamy poziom doświetlenia owoców, dzięki czemu są większe, smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Dodatkowo obrywanie liści pomidorów może zmniejszyć ryzyko pojawiania się chorób pochodzenia grzybowego. Obcinanie dotykających ziemi liści i przerzedzanie rosnących wyżej sprawia, że blaszki szybciej przesychają po deszczu i rosie. Dzięki temu rozwój patogenów grzybowych jest zahamowany. Usuwanie liści może pozwolić także gęściej zasadzić krzewy pomidorów.
Jednakże obrywanie liści może być także problematyczne, zwłaszcza jeśli usunie się ich zbyt wiele. Co ciekawe, to może zarówno zapobiegać chorobom, jak i przyczyniać się do zwiększenia zachorowalności. Przez rany po wyłamanych liściach do rośliny przedostają się chorobotwórcze mikroorganizmy. To ryzyko można zminimalizować, jeśli tylko zachowa się wszelkie środki ostrożności. W przypadku pomidorów gruntowych plon może się zmniejszyć. Pomidory szybciej dojrzewają, ale niewiele przybierają na wadze, dlatego są znacznie mniejsze.
Usuwanie liści pomidorów: które liście przeszkadzają?
Usuwanie liści ma doprowadzić do tego, by roślina mogła skupić się na utrzymywaniu owoców. Podstawowym zabiegiem jest obrywanie liści umieszczonych poniżej zawiązanych pomidorów. Jednakże należy zostawić chociaż kilka najbliższych – z nich owoce czerpią cukry. Dodatkowo warto zachować także pierwszy liść powyżej, ponieważ to może zmniejszyć stopień promieniowanie słonecznego dla całego grona pomidorów.
Warto także usuwać wszystkie liście, które dotykają ziemi. Kontakt z podłożem i wilgocią to najszybsza droga do rozwijania się choroby grzybowej. W czasie zabiegu należy pozbyć się także żółtawych liści, poszarpanych i tych, które wyglądają na chore. Usunięte, ale zdrowie liście, można przeznaczyć do zrobienia kompostu lub gnojówki.
Obcinanie liści pomidorów warto dobrze zaplanować. Jeśli zostawisz ich za mało, roślina nie będzie przechodzić procesu fotosyntezy. Na krzewie powinno zostać co najmniej 15 liści. W przypadku odmian o węższym pokroju, jak „Malinowy Ożarowski”, usuwa się tylko liście dotykające podłoża.
Obrywanie liści pomidorów krok po kroku
Kiedy zaplanować usuwanie liści pomidorów gruntowych? Robi się to przede wszystkim w momencie zawiązania pomidorów. Wykonuje się to wyłącznie w ciepły, słoneczny dzień. Nigdy nie powinno się robić tego wieczorami, w deszczowej porze. Rosa czy krople deszczu mogą sprawić, że rana po cięciu nie zaschnie i stanie się otwartą bramą dla wszystkich patogenów grzybowych.
Ogławianie pomidorów robi się na kilka sposobów. Niektórzy po prostu wyłamują liści, inni decydują się na obcinanie sekatorem. Obie metody są dobre, jednakże należy pamiętać, że każdorazowo przed zastosowaniem narzędzi ogrodniczych, należy je zdezynfekować. Można to zrobić za pomocą alkoholu lub fungicydów. Zawsze usuwa się całe liście, nie zostawia się kawałków blaszki czy ogonków.
Pamiętaj, by nie usuwać więcej niż 1-3 liści na raz. Inaczej roślina może być zbyt osłabiona i może sobie z tym nie poradzić. Najlepiej każdego dnia usuwać wyłącznie jeden liść, chyba że rośliny są naprawdę mocno wyrośnięte. W pierwszej kolejności usuwa się liście dotykające ziemi i te, które moczą się w czasie podlewania. Następnie usuwa się liście pod gronami, zaczynając od dołu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów.
Podrywanie wilków pomidorów
Obcinanie liści pomidorów wiąże się także z usuwaniem pędów, czyli tak zwanych wilków. Wilkiem określa się przyrost, który pojawia się w tych miejscach, w których z łodygi wyrasta liść. Wygląda to jak mała, nowa gałązka i z biegiem czasu może się bardzo rozwijać. Dopuszczenie do nadmiaru powstawania wilków może spowodować, że plon będzie o wiele mniejszy, dlatego warto je usuwać jak są jeszcze niewielkie.
Usunięcie dużych pędów może spowodować, że powstanie sporej wielkości rana, która długo będzie zasychać. Wilki mogą być naprawdę problematyczne, dlatego to jeden z najważniejszych elementów. Ogławianie pomidorów warto zacząć właśnie od nich. Co ciekawe, przyrosty, które mają powyżej 10 cm można wsadzić do wilgotnej ziemi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się ukorzenią i powstanie nowa sadzonka pomidora. Można wsadzić ją pod folię, wtedy szybciej się rozwinie i jeszcze zdąży wydać owoce w nowym sezonie.