Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – charakterystyka

Hortensja to przepiękny krzew, który może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Najczęściej jest jednak znacznie niższy (to zależy od odmiany) i ma kulisty pokrój i ładne, dość duże, intensywnie zielone liście. Są dość atrakcyjne, ale to nie one decydują o tym, że roślina jest tak popularna, tylko jej przepiękne kwiatostany.

Kwiat hortensji składa się z licznych, drobnych czteropłatkowych kwiatuszków. Wyrastają na długich szypułkach i tworzą bardzo duże (do 25 cm średnicy), kuliste baldachy, które wspaniale się prezentują. Baldachy są niezwykle gęste, a w każdym z nich jest mnóstwo kwiatów, więc są naprawdę godne podziwu. Krzew hortensji kwitnie aż do późnego lata, kiedy zawiązują się kolejne pąki kwiatostanowe. Niektóre nowe odmiany kwitną powtórnie – drugie kwitnienie następuje we wrześniu i utrzymuje się aż do przymrozków.

Hortensja biała, niebieska czy różowa?

Ponieważ hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla jest tak popularna, powstało mnóstwo nowych odmian tej rośliny. Część z nich to kultywary podstawowego gatunku, cześć to mieszańce z hortensją kosmatą Hydrangea aspera. Obecnie bardzo popularne są odmiany o zielonych kwiatach, jednak najbardziej znane hortensje mają trzy odcienie – biały, różowy i niebieski.

Hortensja biała najczęściej występuje jako hortensja bukietowa, ponieważ jej kwiatostany są mniej kopulaste i układają się w stożkowy bukiecik. Kolor jej kwiatów będzie cały czas taki sam, jednak hortensja niebieska może szybko stać się różowa i odwrotnie. Jak to możliwe?

Hortensja to prawdziwy kameleon wśród roślin! Kolor kwiatów tak naprawdę zależy od poziomu pH gleby. Hortensja różowa oznacza zasadowe podłoże. Im bardziej zasadowe, tym bardziej czerwonawe tony mają kwity. Hortensja niebieska natomiast to podłoże kwasowe. Czasami nawet staje się fioletowa. Rośliny najładniej wyglądają w trakcie zmiany koloru, zdarza się bowiem, że hortensja różowa tylko niektóre kwiaty wytwarza niebieskie, a to daje bardzo ciekawy efekt. Planujesz posadzenie hortensji w ogrodzie? Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić hortensje.

Uprawa hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) - wymagania

Aby uprawa hortensji ogrodowej przyniosła efekt, należy zadbać o odpowiednie podłoże dla krzewu. Kwiat hortensja ma dość duże wymagania glebowe i trzeba je spełnić, inaczej nie będzie rosnąć. Lubi gleby przepuszczalne i próchnicze, optymalnie wilgotne, ale nie mokre. Roślina nie będzie się rozwijać na stanowisku ciężkim, gliniastym i na przykład zalewowych.

Hortensja ogrodowa niebieska w czasie kwitnienia, a także pielęgnacja hortensji oraz warunki uprawy, wymagania, stanowisko, sadzenie - porady
Pielęgnacja hortensji w ogrodzie - poradnik praktyczny

Poziom nasłonecznienia jest w zasadzie obojętny – hortensja ogrodowa zaakceptuje zarówno pełne słońce, jak i półcień, jednak warto wiedzieć, że słońce sprzyja obfitszemu kwitnieniu. Warto zadbać także o to, by krzew hortensji był umieszczony w osłoniętym od wiatru stanowisku. Pąki kwiatowe zawiązują się już późnym latem, więc chłodne podmuchy mogą przemrażać roślinę, a wtedy hortensja nie kwitnie.

Pielęgnacja hortensji – podlewanie i nawożenie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Kwiat hortensja ma ogromne potrzeby pokarmowe, dlatego trzeba je zasilać rokrocznie. Na rynku jest mnóstwo nawozów dedykowanych do hortensji, warto je wypróbować. Tak samo skuteczne będą nawozy do azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych. Dzięki nim roślina będzie o wiele intensywniej kwitła. Krzew należy nawozić dwa lub nawet trzy razy w roku, ale należy pamiętać, by ostatni zabieg przeprowadzić najpóźniej pod koniec sierpnia. Można użyć granulatu lub nawozu płynnego, dostarczanego wraz z podlewaniem.

Hortensja ogrodowa może także potrzebować dość dużo wody. Nie ma w tym nic dziwnego – bujne ulistnienie, niezwykle obfite kwitnienie – hortensje to potężne krzewy. Nawet mały niedobór wody może spowodować zasychanie liści i kwiatostanów, więc w okresie wzrostu hortensje należy podlewać codziennie, zwłaszcza jeśli stoją w słonecznym miejscu. Podłoże powinno być stale wilgotne.

Rozmnażanie hortensji ogrodowej

Hortensje ogrodowe rozsadza się najczęściej z sadzonek kupionych w szkółce lub sklepie ogrodniczym. Można jednak przygotować własne sadzonki, chociaż czas oczekiwania na duży, piękny krzew może być dość długi. Rozmnażanie hortensji ogrodowej z sadzonek wierzchołkowych zazwyczaj jednak świetnie się udaje.

Jak to zrobić? Pędy na sadzonki pobiera się w czerwcu. Należy wybrać bezkwitne, tegoroczne wierzchołki pędów, które mają 4 listki. Powinny mieć długość około 15 cm. Później należy usunąć dwa dolne liście i przyciąć wierzchołek pędu. Tak przygotowaną sadzonkę umieszcza się w specjalnym podłożu torfowym lub świeżą ziemią startową. Pęd należy umieścić tak, by pod ziemią znalazły się miejsca po oderwanych listkach – wypuszczą korzenie.

ikona podziel się Przekaż dalej