Skrzydłowkwiat - opis, wygląd

Skrzydłokwiat (łac. spathiphyllum)to roślina ozdobna o tropikalnym pochodzeniu. W naturze rośnie na terenie Ameryki, a także na Filipinach czy Malezji. Z powodu swego pochodzenia jest ciepłolubna oraz preferuje zwiększoną wilgotność powietrza. Jej naturalne podłoże to wilgotne obszary nad wodą.

Liście skrzydłokwiatu są wzniesione do góry, lancetowate i dość długie. Mają ciemnozielony kolor o błyszczącym wykończeniu. Charakterystycznym elementem są kwiatostany. Wnoszą się na długich, gołych pędach do góry. Zwykle ponad wysokość liści. Mają biało-kremowy kolor i przypominają skrzydła. Stąd nazwa rośliny. Skrzydłokwiaty mają dość gęsty pokrój. Zielone liście stanowią kontrastowe tło dla białych kwiatów. To urzeka hodowców tego gatunku.

Kwiat spathyphylliumto w rzeczywistości przekształcony liść. Co ciekawe, skrzydłokwiaty mogą kwitnąć cały rok. Jedne kwiaty usychają, by obok mogły pojawiać się nowe. Długość kwitnienia jest zależna od otoczenia, jakie zapewnimy roślinie. Przede wszystkim istotna jest wilgotność i nasłonecznienie pomieszczenia.

Skrzydłokwiaty zawierają w swoim składzie szczawiany wapnia. Stąd mogą być trujące dla dzieci i zwierzęta. Zjedzenie liści tej rośliny  może spowodować obrzęk górnych dróg oddechowych, co w efekcie zaburzy oddychanie.

Jakie stanowisko będzie odpowiednia dla skrzydłokwiatu?

Pielęgnacja skrzydłokwiatu to przede wszystkim dobór właściwego stanowiska. Stanowisko dobrze dobrane to większa część sukcesu.

Spathiphyllum to roślina światłolubna, lecz bez wystawiania jej na bezpośredni kontakt ze słońcem.

Nic dziwnego, bo przecież warunki naturalne, w jakich rośnie to las tropikalny, który skutecznie chroni przed zbyt dużą porcją promieni słonecznych. Najlepiej będzie się czuć w słonecznym pomieszczeniu, z rozproszonym światłem. Nie na parapecie. To miejsce, gdzie na pewno zmarnieje. W czasie polskiej zimy stanowisko należy zmienić. Zimą będzie to właśnie okolica parapetu, by dostarczyć roślinie odpowiedniej porcji światła.

Jako że jest kwiatem tropikalnym, wymaga odpowiedniej ilości wilgotności powietrza. Trzeba wiedzieć, iż im wyższa temperatura otoczenia, tym skrzydłokwiat potrzebuje większej wilgotności.

Jego podłoże także musi być stalewilgotne. Do nawodnienia stosujmy wodę odstaną, w temperaturze otoczenia.

Trzeba wiedzieć, że skrzydłokwiat daje nam znać, iż brakuje mu wody. Jak? Obserwuje się jego liście. Jeśli zaczynają wiotczeć i pochylają się na boki to znak, że trzeba mu dostarczyć porcję wody. Po tym zabiegu podnoszą się do góry. Nie wolno dopuścić też do zbytniego przelania rośliny. Ile i jak podlewać najlepiej skrzydłokwiat? W porze letniej co drugi dzień. Zimą dwa lub trzy razy na tydzień. Trzeba tę częstotliwość dostosować do wilgotności powietrza. Zimą o odpowiednią wilgotność trudno, gdyż mamy włączonego ogrzewanie.

Skrzydłokwiaty doniczkowe - pielęgnacja

W przypadku skrzydłokwiatu można zastosować specjalne podłoże dla roślin wilgociolubnych. Dobre podłoże można otrzymać też samemu, mieszając uniwersalną ziemię np. z wermikulitem i nawozem. W obu przypadkach zastosujmy drenaż z keramzytu. W naturze rośnie na ubogim w składniki podłożu. Radzi sobie pozyskując składniki odżywcze z wody deszczowej. W uprawie doniczkowej gleba powinna być przepuszczalna, o odczynie odrobinę kwaśnym (pH 5,7-6,8), oraz żyzna w substancje organiczne.

Średnio raz na pół roku należy odżywiać skrzydłokwiat nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących. Z kolei latem warto nawet raz na miesiąc dodać płynny nawóz do wody, którą podlewamy. Pielęgnacja skrzydłokwiatu to również wycieranie liści z nadmiaru kurzu. To ważne, aby roślina spełniała swoje funkcje oczyszczające powietrze.

Skrzydłokwiat nie potrzebuje cięcia. Jedyne, co robimy, to odcinamy zaschnięte części. Preferuje przesadzanie raz do roku. Najlepiej wiosną. Spore okazy można też rozdzielić na mniejsze sadzonki i umieścić w nowych doniczkach. Jeżeli roślina nie rozrosła się bardzo, to wystarczy zmienić wierzchnią warstwę gleby na nową. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przesadzaniu i rozmnażaniu skrzydłokwiatu?

Właściwości filtrujące skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat należy do tej grupy roślin, który są piękne oraz pożyteczne. To zasługa umiejętność oczyszczania powietrza ze zbędnych substancji m.in. benzenu i acetonu.Benzen znajduje się w woskach, lakierach na drewnianych częściach wyposażenia lub w farbach. Aceton zaś w różnego rodzaju detergentach.

Ze względu na swoje wymagania uprawowe skrzydłokwiat może być ustawione w łazience z oknem. Nie zbyt blisko pieca gazowego, jeżeli taki jest, ponieważ to wpłynie niekorzystnie na kondycje okazu. Wilgoć łazienki wpłynie pozytywnie na roślinę.

Odmiany skrzydłokwiatu

Spathiphyllum liczy ponad 50 gatunków, ale tylko dwa z nich można mieć w domowej. Będzie to skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty.

Skrzydłokwiat Wallisa to najpopularniejszy gatunek, jaki znamy w Polsce. Wśród niego mamy kilka najpopularniejszych odmian, różniących się między sobą.

  • Sensation (dorasta do 1,80 m wysokości oraz ma szerokie, spore ulistnienie),
  • Euro Giant (dorasta do 1 metra wysokości oraz ma stosunkowo duże liście),
  • Yess (dorasta do 30-40 cm, drobna odmiana),
  • Gemini (odznacza się pasiastą powierzchnią liści, mini odmiana, gdyż rośnie do 30 cm).

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) i jego najbardziej znane odmiany:

  • Chopin (odmiana do 20 cm, bogato kwitnąca),
  • Alfa (krzaczasty pokrój, rośnie do 60 cm).
ikona podziel się Przekaż dalej