Hiacynty w ogrodzie – hodowla i pielęgnacja hiacynta

Hiacynty są dekoracyjnymi roślinami cebulowymi. Najczęściej cebulki Hyacinthus orientalia kupujemy w sklepach i centrach ogrodniczych. Zanim nabędziemy cebule, zwróćmy uwagę na ich wygląd i wielkość. Zdrowe cebule nie mają żadnych uszkodzeń na łuskach i są ładnie wybarwione. Im większa cebula, tym rośliny będą silniejsze i obficiej kwitnące.

Cebule sadzimy jesienią, na przełomie sierpnia i września oraz w październiku. Hiacynty preferują stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione, o przepuszczalnym żyznym podłożu. Rośliny nie znoszą podłoża o kwaśnym odczynie pH. Dobrze zasadzić kwiaty na zacisznych rabatkach, osłoniętych przed porywistym wiatrem. Rabatki odchwaszczamy i sadzimy cebule na głębokości około 10-20 cm, będącej trzykrotną wysokością cebulki. Zwróćmy uwagę, by piętka cebuli skierowana była do dołu, a wierzchołki wzrostu ku górze, co gwarantuje roślinom prawidłowy rozwój. Zasadzone hiacynty dość obficie podlewamy, by woda dotarła do cebul, ale nie tworzyła na powierzchni błotnistych kałuż.

Hiacynty w ogrodzie są kwiatami wiosny. Gdy zaczną pojawiać się kiełki, powierzchnię ziemi odchwaszczamy, lekko wzruszamy i regularnie podlewamy. Podlewanie hiacyntów powinno odbywać się wcześnie rano lub wieczorem. Nie podlewamy kwiatów w ciągu dnia, bowiem wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia podziemnych części. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hiacynta w doniczce?

Najlepsze jest podlewanie hiacyntów wodą deszczową lub lekko ogrzaną miękką wodą. Hiacynty są wrażliwe na chlor, więc podlewanie wodą z wodociągu jest możliwe po jej odstaniu przez 2-3 godziny na słońcu. Podlewanie hiacyntów kończymy lekkim wzruszeniem gleby, by nie doszło do tworzenia się skorupy, pod którą gromadzi się para szkodząca młodym roślinom. Wilgotna i ciepła ziemia sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Zaprzestajemy podlewania na miesiąc przed zakończeniem ich wzrostu. Hiacynt po przekwitnięciu ścinamy, pozostawiając tylko liście. Gdy naturalnie zaschną, cebulki gotowe są do wykopania. Cebule hiacyntów należy wykopywać każdego roku i sadzić po okresie spoczynku – jesienią. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

Hiacynt w doniczce i ogrodzie
Podlewanie hiacyntów i ich pielęgnacja krok po kroku - poradnik praktyczny

Kwiaty doniczkowe – uprawa i podlewanie hiacyntów

Hiacynt w doniczce jest oryginalną i piękną ozdobą mieszkania. Pachnące barwne kwiatostany mogą dekorować zimowe wnętrza, stając się prawdziwymi zwiastunami wiosny. Do pędzenia nadają się duże i zdrowe cebule, przechowywane uprzednio w ciemniejszym pomieszczeniu, np. w piwnicy, w temperaturze około 4-8 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura w czasie ukorzeniania odbije się na jakości kwiatów. Pąki hiacyntów zaczną wysychać, a kwiaty przybiorą nieatrakcyjny papierowy wygląd. Po 12 tygodniach zaczną pojawiać się korzenie, co wskazuje na odpowiednią porę zasadzenia roślin w ozdobnych pojemnikach i przeniesienia ich do mieszkania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.

Termin kwitnienia uzależniony jest od czasu, w którym zasadziliśmy cebule. Jeśli umieścimy cebulki w doniczce we wrześniu, hiacynty zakwitną w grudniu, umożliwiając nam ozdobienie świątecznego stołu. Zasadzenie cebul w październiku pozwoli uzyskać kwitnące kwiaty doniczkowe na początku stycznia. Po zasadzeniu obficie je podlewamy. Pielęgnacja hiacynta w doniczce polega na ustawieniu kwiatów na słonecznym ciepłym stanowisku, pozbawionym przeciągów i bezpośredniego sąsiedztwa kaloryferów. Hiacynt w doniczce dobrze rośnie w temperaturze około 20-22 stopni Celsjusza. Właściwe podlewanie hiacyntów polega na utrzymaniu stale lekko wilgotnej gleby. Woda nie może zalegać w doniczce, dlatego w pojemniku należy umieścić warstwę drenażową. Roślinom do zakwitnięcia potrzebne są około 22 dni.

Hiacynt po przekwitnięciu pozostawiamy w pojemniku, do chwili zakończenia wzrostu. Pod koniec uprawy należy roślinę regularnie nawozić. Po zaschnięciu liści, możemy wykopać cebulę i przechować ją do jesieni. Cebulki pędzone w domu nie nadają się do powtórnego zasadzenia w doniczce. Jesienią możemy zasadzić je w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem ciekawych cebul kwiatowych.

ikona podziel się Przekaż dalej