Podlewanie pomidorów krok po kroku - poznaj podstawowe zasady
Uprawa pomidorów udaje się w zacisznych i słonecznych miejscach, w podłożu zasobnym w składniki pokarmowe. W ogrodach warzywnych i na działkach uprawiane są pomidory gruntowe. Popularna jest również uprawa pomidorów pod folią i w szklarni. Hodowla smacznych warzyw udaje się na ograniczonej powierzchni – na tarasach, a nawet na balkonach. Dostateczne podlewanie pomidorów, które należą do warzyw o dużych wymaganiach wodnych, jest warunkiem ich zdrowego rozwoju i uzyskiwania wysokich plonów. Przeczytaj, jak często podlewać pomidory.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pomidory gruntowe – właściwe nawadnianie pomidorów
Pomidor (Lycopersiconesculentum) z rodziny psiankowatych (Solanaceae), należy do warzyw owocowych o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe i wodę. Rośliny mogą osiągać 180 cm wysokości. Są silnie rozgałęzione, z licznymi owocami, przeważnie zebranymi w grona, po kilka sztuk. Hodowcy uzyskują ciągle nowe odmiany, wyróżniające się różnorodnością kształtów i kolorów. Pomidory gruntowe dobrze rosną w glebie piaszczysto-gliniastej, zasobnej w próchnicę i składniki odżywcze, ciepłej, odpowiednio wilgotnej i głęboko spulchnionej.
W marcu sieje się pomidory do doniczek, w ciepłym pomieszczeniu, co pozwoli uniknąć przymrozków. Rośliny potrzebują dostępu do światła oraz temperatury otoczenia około 16 – 20 stopni Celsjusza. Rozsady pomidorów możemy wysadzać do gruntu w połowie maja. Po posadzeniu, sadzonki obficie podlewamy, przynajmniej dwa razy po zasadzeniu, wówczas rośliny nie odczują skutków wysokiej temperatury oraz suszy. Niekorzystne dla świeżo posadzonych pomidorów są przymrozki – rośliny narażone na niskie temperatury stracą kwiaty na pierwszych gronach. Po upływie około 10 dni korzystne jest nawożenie pomidorów nawozami naturalnymi lub saletrą.
Szczególną uwagę musimy zwrócić na nawadnianie pomidorów kwitnących oraz w czasie zawiązywania i wzrastania owoców. Podlewanie pomidorów odbywa się rzadko, ale obficie, najlepiej raz w tygodniu, a w czasie suszy - nieco częściej. Gleba powinna zostać dobrze nawilżona, do głębokości korzeni, co pozwoli korzeniom na pobranie potrzebnej dawki wody. Wilgotność podłoża możemy sprawdzić przy pomocy kołka do sadzenia. Mokra wierzchnia warstwa może dostarczać mylnej informacji – głębsze warstwy często pozostają suche. Zdarza się również, że wyschnięta górna warstwa osłania wilgotne wnętrze. Istotne dla rozwoju rośliny jest powtórne nawożenie pomidorów saletrą, co powinno mieć miejsce po rozpoczętym owocowaniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów.
Jak często podlewać pomidory? Uprawa pomidorów pod folią
Uprawa pomidorów w szklarni lub w tunelu foliowym umożliwia hodowlę wielu ciekawych odmian. Warzywa pod osłonami szybciej wydają plony – już w czerwcu możemy cieszyć się dojrzałymi owocami warzywnymi, podczas gdy pomidory gruntowe będą gotowe do zbioru w drugiej połowie lipca. Uprawa pomidorów pod folią pozwoli na utrzymanie korzystnej temperatury otoczenia, niezależnie od aury na zewnątrz pomieszczenia, a także ograniczy kontakt roślin ze szkodnikami i patogenami chorobowymi.
Ważnym zabiegiem jest nawożenie pomidorów. Każdy krzak pomidora nawozimy, stosując, np. naturalny kompost pokrzywowy. Możliwe jest także stosowanie specjalnych środków, wspomagających rozwój pomidorów, w odpowiednich dawkach, podawanych co 2 tygodnie.
Sadzonki, z wykształconym systemem korzeniowym i z 6-8 listkami, sadzimy pod osłony, do uprzednio odchwaszczonego podłoża. Musimy zadbać o wilgotność otoczenia, na poziomie około 60 % oraz o stale wilgotną glebę, z dbałością o nieprzelanie sadzonek. Zbyt obfite podlewanie doprowadzi do gnicia korzeni i zamierania roślinek.
Podlewanie pomidorów uprawianych pod osłonami przeprowadzamy co 4-5 dni. Krzak pomidora obficie podlewamy, zwracając uwagę, by nie zwilżyć liści – wodę dostarczamy pod krzaki. Na mokrych liściach mogą rozwinąć się choroby grzybowe. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wietrzenie pomieszczenia, co ustabilizuje temperaturę w tunelu foliowym, a do środka dotrą owady zapylające. Temperatura otoczenia powyżej 35 stopni Celsjusza doprowadzi do zahamowania rozwoju pomidorów.
Podlewanie pomidorów - najważniejsze zasady
Pomidory gruntowe najlepiej podlewać wczesnym rankiem, kiedy rośliny nie są ogrzane przez promienie słoneczne. Taki zabieg pozwoli glebie szybciej się ogrzać, co korzystnie wpłynie na kondycję ciepłolubnych roślin. Unikajmy podlewania pomidorów zimną wodą wodociągową. Jeśli nie dysponujemy deszczówką, wodę z wodociągu należy odstawić, aby się zagrzała.
Pomidory źle reagują na przelanie. Zbyt mokre podłoże jest przyczyną więdnięcia liści, które zaczynają żółknąć. Nadmiar wody w glebie prowadzi do uszkodzenia korzeni, a krzaki nie wytwarzają owoców. Do uszkodzenia pomidorów dochodzi także podczas nieregularnego podlewania roślin. Duża dawka wody, dostarczona przesuszonym krzakom, skończy się pękaniem dojrzewających pomidorów.
Niedostateczne podlewanie pomidorów zahamuje rozwój roślin. Ziemia, zwilżona jedynie w górnej warstwie, pozostanie wewnątrz sucha. Korzenie zostaną pozbawione odpowiedniej dawki wody, co wpłynie na słaby wzrost i mała liczbę owoców na krzaku. Najwięcej wody rośliny potrzebują latem, gdy rosną najintensywniej i pobierają z gleby najwięcej składników odżywczych.