Przesadzanie drzew w ogrodzie - o czym pamiętać, przesadzając drzewa iglaste i drzewa liściaste

Terminy na przesadzanie sosny, innych drzew i krzewów

Wiosna, lato, a może jesień? Która pora roku będzie najlepsza do przesadzenia naszych drzew iglastych, drzew liściastych, czy może i krzewu? A właściwie, dlaczego i po co chcemy przesadzać nasze drzewa i krzewy? Pytań na temat przesadzania drzew jest wiele. Większość z nich tyczy się przede wszystkim tego, jaki jest odpowiedni termin przesadzania, co wykonuje się w jego trakcie, a także jaki jest cennik firm, które zajmują się tym zabiegiem.

Zacznijmy więc od tego, że drzewa mogą być przesadzane z różnych powodów. Pierwszym z nich jest to, że drzewo zostało nieprawidłowo posadzone. Jest to głównie problem polegający na tym, że drzewo rośnie zbyt blisko domu i jego gałęzie nie mają możliwości do rozwoju. Innym powodem jest zmiana zagospodarowania naszego ogrodu.

Pamiętajmy jednak o tym, że cały cykl przesadzania drzewa zależy od tego, czy mamy małe, czy duże drzewo, czy jest to młodsze, czy starsze drzewo, a także jaki jest jego gatunek i odmiana. Uwagę musimy zwrócić także na terminy przesadzania, które zależą głównie od tego, czy mamy do czynienia z drzewem liściastym, czy iglastym.

Drzewa liściaste i drzewa iglaste - co powinniśmy wiedzieć o sadzeniu dużych drzew i nie tylko

Drzewa liściaste przesadza się późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy są one jeszcze w fazie spoczynku. Okres ten jest idealny, ponieważ właśnie wtedy drzewa te są w stanie bezlistnym. W tym momencie jest najmniejsze ryzyko na spowodowanie znacznych uszkodzeń i strat drzewostanu.

Jeśli mowa natomiast o drzewach iglastych, powinniśmy wiedzieć, że terminy ich sadzenia nie są aż tak zawężone, jak w przypadku drzew liściastych. Ważne jest jednak to, by nie wykonywać przesadzania drzew w momencie, gdy drzewo rozpoczyna swój wzrost, a także wtedy, gdy na drzewie bardzo intensywnie pojawiają się młode przyrosty. Wykonując zabieg właśnie w tym momencie, musimy liczyć się z tym, że młode gałązki drzewa mogą więdnąć i zamierać. Sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu tui krok po kroku.

Latem nie powinniśmy wykonywać przesadzania drzew, ze względu na to, że właśnie w tym okresie istnieje największe prawdopodobieństwo na uszkodzenie drzewa, głównie systemu korzeniowego. Oczywiście jest to możliwe, natomiast nie poleca się tego, ponieważ źle zabezpieczony system korzeniowy przy dużych upałach może za bardzo wyschnąć, przez co roślina nie przyjmie się na nowym miejscu.

Przesadzanie drzew w ogrodzie - jak je prawidłowo przeprowadzić

O czym pamiętać przy przesadzaniu sosen, lip i innych drzew - podstawowe kroki, które podejmujemy przy przesadzaniu

Jeśli mamy już wybrane drzewo do posadzenia, powinniśmy wykopać rów i zobaczyć, czy korzenie przechodzą przez granicę rowu. Wtedy właśnie tworzymy nową bryłę. W krawędź rowu wkładamy szpadle i przycinamy korzenie od spodniej części. Pamiętajmy, że cała bryła korzeniowa powinna utrzymać się w całości. Drzewo z gotową bryłą korzeniową przewozimy ostrożnie w inne miejsce, tam, gdzie przewidziane jest sadzenie dużych drzew bądź małych drzewek.

Przesadzanie drzew iglastych, a także przesadzanie drzew liściastych krok po kroku
Przesadzanie drzew liściastych i iglastych, w tym dużych drzew i starszych drzew

W tym momencie sprawdzamy, czy wykopany już wcześniej dół pod roślinę jest odpowiednio głęboki. Najlepiej zrobić to przy pomocy trzonka od szpadla. Ważne jest to, by drzewo rosło na nowym miejscu na takim samym poziomie, jak rosło na dotychczasowym miejscu. Kolejnym punktem jest nasypanie do dołka kompostu i delikatne umieszczenie drzewa w dołku.

Ostatnim etapem jest ustawienie drzewa, dosypanie ziemi wokół bryły korzeniowej i dociśnięcie całości. Ważne jest to, aby przy drzewach o szerokiej i rozłożystej koronie, zastosować paliki lub inne podpory, które przywiązujemy do pnia, aby zapewnić stabilność całej rośliny.

Sadzenie dużych drzew i starszych drzew - o czym warto pamiętać, decydując się na zabieg przy tego typu drzewach

Przesadzanie dużych i starszych drzew jest o wiele trudniejsze, niż przesadzanie młodych i małych drzewek. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że stare i duże drzewa są o wiele cięższe od tych mniejszych i młodszych, a na dodatek mają one silnie rozwinięty system korzeniowy.

Warto wiedzieć, że drzewa, które znajdują się na danym miejscu więcej niż 25 lat, nie powinny być przesadzane na inne miejsce, ponieważ wiąże się to z ryzykiem obumarcia drzew. Wielokrotnie korzenie roślin są bardzo szeroko rozłożone, przez co musimy je w pewnym miejscu uciąć, a korona, by nie przeważyła drzewa, powinna być również zredukowana.

Wszystkie drzewa, bez różnicy czy będą to drzewa starsze, czy też młodsze, powinny być sadzone w bezwietrzne i pochmurne dni. Dodatkowo powinniśmy je już kilka dni przed przesadzaniem solidnie podlewać. By łatwiej przenosiło nam się drzewo, warto jego gałęzie w miarę możliwości, związać spiralnie sznurkiem.

Cennik przesadzania drzew

Cenniki przesadzania drzew są różne, a konkretna cena zależy nie tylko od tego, jaką firmę wybierzemy, ponieważ na całkowity koszt usługi składa się wiele czynników. Oczywiście każda firma ustala własne ceny za przesadzanie drzew i tak samo, może ustalać sobie inne elementy, mające wpływ na koszt.

Większość firm wylicza jednak cenę przy użyciu kilku parametrów. Firmy zwracają uwagę na wysokość drzew, a także ich ilość. Są to podstawowe parametry, które decydują o tym, jaka będzie cena końcowa przeprowadzania przesadzenia drzewa. Poza tym jednak mają na nią wpływ inne czynniki.

Należą do nich odległość przewozu na miejsce posadzenia oraz miejscowość, w której będzie przebiegało przesadzanie drzew. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić utrudnienia wynikające z nieznajomości infrastruktury, na miejscu, na którym sadzone ma być drzewo. Co więcej, w cenę wliczane są też ewentualne utrudnienia na trasie przejazdu.

ikona podziel się Przekaż dalej