Kwiat hortensji – opis popularnych gatunków

Hortensja bukietowa – wywodzi się z Chin oraz z Japonii. Efektowny krzew dorasta do 2 m wysokości. Charakteryzuje się niskim pniem i wiechowatymi kwiatostanami, z białymi płonnymi kwiatami. Przekwitające kwiaty zaczynają przybierać różowy kolor. Pielęgnacja krzewów polega na ich przycinaniu, co pobudza roślinę do szczególnie obfitego kwitnięcia. Popularną odmianą hortensji bukietowej jest hortensja ‘Grandiflora’. Jej kwiatostany osiągają 30 cm średnicy. Nawet po przekwitnięciu hortensja dekoruje ogród suchymi kwiatami, które długo pozostają na krzewie.

Hortensja ogrodowa – kwitnie od lipca do września, tworząc płaskie okazałe kwiatostany, wybarwione na biało. Ozdobne długie liście są grubo piłkowane. Prezentują się wyjątkowo pięknie jesienią, kiedy stają się czerwonobrązowe. Krzew może osiągać 1 m – 3 m wysokości. Nadaje się do zastosowania na oryginalny żywopłot. Najciekawsze odmiany to hortensja ogrodowa ‘Bouquet Rose’, tworząca różowe kwiaty, zdobiące krzew od czerwca do września oraz odmiana ‘Mariesii’ – dorastająca do 1 m wysokości. Duży pojedynczy kwiat hortensji wybarwia się na różowoczerwono i niebiesko.

Hortensja krzewiasta, drzewiasta – pochodziz Ameryki Północnej. Uprawiana jest odmiana wielkokwiatowa ‘Grandiflora’. Gęsty i szeroki krzew dorasta do około 1 m wysokości. Okazałe płaskie kwiatostany, o średnicy do 20 cm, tworzą się na końcach pędów. Białe kwiaty, początkowo zielonkawe, pojawiają się w czerwcu i dekorują roślinę do września. W miarę przekwitania stają się brązowe. Na uwagę zasługują również duże jajowate liście, osiągające do 10 cm długości. Obrzeżenia liści są ostro piłkowane, a na spodniej stronie blaszki liściowej - omszone.  Najlepiej rośnie w półcieniu, w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji wiechowatej.

Uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja hortensji

Krzewy hortensji wymagają stanowiska lekko zacienionego i ciepłego. Dobrze rosną w podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH, w próchnicznej i stale umiarkowanie wilgotnej glebie. Hortensja bukietowa wyróżnia się mrozoodpornością - kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach. Całkowicie mrozoodporna jest hortensja krzewiasta. Hortensja ogrodowa, bez większych problemów uprawiana jest w gruncie, w rejonach nadmorskich i zachodnich, gdzie występują łagodniejsze zimy. Wymaga ochrony przed zimowym i wiosennym spadkiem temperatury, w postaci okrycia, np. agrowłókniną.

Rozmnażanie hortensji:

  • rozmnażanie hortensji bukietowej odbywa się przez nasiona i sadzonki,
  • rozmnażanie hortensji ogrodowej odbywa się latem, przez pobrane zielne sadzonki z bocznych pędów oraz przez odkłady, 
  • przez zdrewniałe sadzonki pędowe, pobrane latem, można rozmnożyć hortensję krzewiastą. Pędy należy podzielić na 10 cm odcinki, które szybko tworzą korzenie przybyszowe. Na czas zimy ustawiamy młodą roślinę w chłodnym pomieszczeniu. Kwiat pojawi się w drugim okresie wegetacyjnym.

Krzewy hortensji wymagają przycinania, co zapewni roślinie utrzymanie ładnego pokroju. Cięcie hortensji ogrodowej i hortensji bukietowej przeprowadzamy na wiosnę, eliminując pędy, uszkodzone w czasie zimy. Usuwamy również pędy osłabione oraz dwuletnie, które przegęszczają krzewy. Hortensja krzewiasta wymaga podpórek, które zapobiegną łamaniu się gałązek pod wpływem ciężaru dużych kwiatostanów oraz niesprzyjającej wietrznej i deszczowej aury.

Rozsadzanie hortensji krok po kroku

Przesadzanie hortensji – kiedy i jak rozsadzić hortensje?

Termin na przesadzanie hortensji

Odpowieni termin na rozsadzenie hortensji przypada na wczesną wiosnę, kiedy miną przymrozki, a ziemia całkowicie rozmarznie. Rozsadzamy krzewy przed pojawieniem się liści i kwiatów, do końca kwietnia. Zabieg można przeprowadzić także jesienią, we wrześniu i w październiku, kiedy miną letnie upały.  Krzewy hortensji bukietowej i ogrodowej przed przesadzeniem można przyciąć, zmniejszając w ten sposób rozmiar krzewów, co ułatwi przesadzanie hortensji. Przesadzone jesienią, na wiosnę ładnie zakwitną. Hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych przesadza się w całości. Przycięte, mogą w aktualnym sezonie wegetacyjnym nie zakwitnąć.

Podcinanie i przesadzanie hortensji
Hortensja i jej wymagania, czyli przesadzanie hortensji i rozmnażanie krzewu

Nawożenie hortensji

Przesadzone jesienią hortensje nawozimy dopiero w marcu, co wpłynie na ich obfite kwitnięcie. Krzewy hortensji nie nawozimy nawozami, które zawierają wapń. Zawartość wapnia w glebie powoduje osłabienie roślin oraz chlorozę liści, chorobę, objawiającą się żółknięciem liści. Najlepiej do zasilania roślin stosować specjalne preparaty, przeznaczone dla tej grupy roślin.

Nawozy odkwaszające wpłyną na intensywne wybarwienie kwiatów, które zmienią barwę z niebieskiej na kolor różowy. Dodatek nawozów zakwaszających, które wpływają na obniżenie odczyny pH gleby, spowoduje zmianę z różowej na niebieską. Biały kwiat nie zmieni swojego koloru.

Jak rozsadzić hortensje? Porady

Przed przeprowadzeniem zabiegu, musimy wybrać na krzewy hortensji nowe miejsce. Hortensja dobrze rośnie w lekkim zacienieniu oraz w miejscach słonecznych, po zapewnieniu im wystarczającego nawilżanie. Pamiętajmy również o tym, że hortensje wymagają podłoża żyznego i wilgotnego, o lekko kwaśnym i kwaśnym odczynie pH (5-5,5). Rośliny nie tolerują gleb ciężkich i podmokłych.

Jeśli nowe stanowisko nie będzie sprzyjać rozwojowi krzewów, możemy poprawić jakość gleby. Wykopujemy dół, w którym zasadzimy rozsadzone hortensje, po czym wypełniamy go odkwaszonym torfem, wymieszanym z materiałami nieodkwaszającymi i pozostawiamy do uleżenia się.

Hortensje rosnące w ogrodzie, które zamierzamy rozsadzić, okopujemy wokół krzewu, używając szpadla. Staramy się nie uszkodzić korzeni, dlatego szpadel wbijamy pionowo, na całą długość, nie przechylając go. Dopiero po obkopaniu rośliny dookoła, podważamy bryłę korzeniową i wyjmujemy całą roślinę z dotychczasowego podłoża. Wykopaną roślinę przenosimy na nowe miejsce. Umieszczamy ją w wykopanym dołku, o rozmiarach swobodnie mieszczących bryłę korzeniową, ale nie sadzimy za głęboko. Obsypujemy krzew ziemią próchniczna, z dodatkiem torfu wysokiego. Wokół zasadzonej rośliny nie ubijamy ziemi - lekko ją ugniatamy, aby do korzeni przedostawało się powietrze. Zasadzoną hortensję obficie podlewamy.

ikona podziel się Przekaż dalej