Przesadzanie kwiatów doniczkowych - kiedy jest konieczne

Decydując się na uprawę roślin małych i dużych kwiatów doniczkowych z pewnością znajdziemy się w momencie, gdy zastanowimy się, czy doniczka dobrana dla naszej rośliny nie jest za mała i czy to jest właśnie odpowiedni moment na przesadzenie rośliny do większej doniczki. Do tego dojdzie oczywiście pytanie, czy przesadzanie storczyków, przesadzanie piwonii lub innych roślin wykonać na wiosnę, a może jesienią lub zimą. Odpowiedzmy więc na pytanie, kiedy powinniśmy przesadzać storczyki lub kiedy przesadzać piwonie i inne kwiaty będące roślinami doniczkowymi.

Małe i duże kwiaty doniczkowe wymagają przesadzania ze względu na to, że cały czas rosną. Rozwija się nie tylko ich część nadziemna, ale także korzenie, przez co w doniczce robi się coraz mniej miejsca, a roślina ma ograniczony dostęp do potrzebnych składników pokarmowych.

Pamiętajmy także o tym, że podczas przesadzania opartego wielokrotnie na specjalnym kalendarzu, nie możemy używać ziemi z ogródka, ponieważ ma ona bardzo często wiele patogenów, które wywołują choroby naszych roślin. Dodatkowo znajdować się w niej mogą niewidoczne dla oka szkodniki i nasiona niepożądanych chwastów. Właśnie dlatego powinniśmy korzystać ze specjalistycznej ziemi dostępnej w sklepach ogrodniczych.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych - zabiegi, które są ważne dla roślin doniczkowych

Jak przeprowadzić przesadzanie roślin do nowej doniczki? Jeśli mamy duże kwiaty doniczkowe, powinniśmy liczyć się z tym, że nie zawsze można je przesadzać, a wtedy wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża. Powinniśmy także wiedzieć, że rośliny powinny być podlewane zarówno przed przesadzaniem, jak i po posadzeniu rośliny. Jednak nadmiar wody, który pozostanie po podlewaniu posadzonej rośliny, powinniśmy usunąć. Warto zaznaczyć, że przez okres 2-3 tygodni powinno się też unikać bezpośredniego nasłoneczniania rośliny.

Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać, jest to, by rozplatać i rozluźniać poskręcane bryły korzeniowe, tak by kwiat mógł swobodnie powiększać swoją bryłę korzeniową. Jeśli natomiast korzenie są zbyt długie, wtedy musimy je skrócić. Usuwamy jedynie te korzenie, które są w jakikolwiek sposób nadgniłe lub też suche.

Podczas dobierania doniczki pod nasze kwiaty doniczkowe, pamiętajmy o tym, że małe doniczki powinny być przesadzane do doniczki o 2-4 cm szerszej od tej, w której do tej pory rosły. W przypadku dużych kwiatów doniczkowych donica powinna być jednak większa o 5-10 cm, ponieważ potrzebują one zdecydowanie więcej miejsca, a ich bryła korzeniowa jest bardziej rozbudowana. Jeśli masz w domu storczyki, sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu storczyków krok po kroku.

Kwiat doniczkowy w trakcie przesadzania, a także przesadzanie kwiatów doniczkowych i roślin doniczkowych
Przesadzanie kwiatów doniczkowych oraz kiedy przeprowadzić przesadzanie roślin doniczkowych

Jednym z najważniejszych elementów przy wyborze doniczki, oczywiście poza jej wielkością, jest to, by w dnie doniczki znajdowały się dziurki, przez które będzie mógł odpływać nadmiar wody. Jeśli nasza doniczka jest pełna od dołu, wtedy istnieje bardzo duże ryzyko na to, że bryła korzeniowa zacznie gnić i z czasem cała roślina zacznie obumierać.

Warto także wspomnieć o głębokości, na jakiej powinna być sadzona nasza roślina doniczkowa. Przesadzanie kwiatów doniczkowych powinno przeprowadzać się na taką samą głębokość, na jakiej rosły rośliny w starej doniczce. Pamiętajmy też o tym, by zostawić 1-2 cm wolnej przestrzeni od górnej krawędzi doniczki. Dzięki temu podczas podlewania woda nie będzie wylewała się z doniczki bokami, a także w przypadku wzrostu korzeni, nie będzie konieczności usuwania wypchniętej przez bryłę warstwy podłoża, rozsypanego wokół doniczki.

Terminy przesadzania roślin doniczkowych

Kiedy przeprowadzić przesadzanie roślin do nowej doniczki? Terminy przesadzania roślin są różne i zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, jaki gatunek rośliny doniczkowej uprawiamy w naszym domu. Według tego możemy sprawdzić kalendarz zabiegów, które wykonujemy na danych roślinach i zobaczyć, czy lepiej przesadzać nasze kwiaty na wiosnę, na zimę, czy na jesień.

Kolejnym czynnikiem, którego nie obejmuje kalendarz, jest to, że korzenie zaczynają wyrastać ponad doniczkę lub też niektóre z nich wyrastają z dziurek w doniczce. Jest to ewidentny znak, że nasza roślina wymaga większej doniczki i wymiany podłoża. Większość roślin powinna być przesadzana co około 2-3 lata.

W przypadku przesadzania kwiatów doniczkowych, które są jeszcze młode, a dodatkowo są gatunkami szybkorosnącymi, wykonanie zabiegu może być konieczne raz do roku. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepszym terminem na przesadzanie roślin doniczkowych przypada wiosną, jeszcze, gdy rośliny nie są w okresie kwitnienia i owocowania. Można także przesadzać jesienią i zimą, ale bardziej polecane jest wczesnowiosenne przesadzanie. Te wszystkie elementy są bardzo istotne podczas wykonywania przesadzania kwiatów doniczkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej