Przesadzanie malin krok po kroku - jak i kiedy przesadza się maliny?
Wszystkie odmiany malin dojrzewają niemal w tym samym czasie, gdy kończą się truskawki, więc możemy, w bardzo przyjemny sposób, przedłużyć podaż świeżych owoców. Zbiór malin trwa prawie miesiąc, bowiem maliny dojrzewają nierównomiernie. Niektóre odmiany jesienią owocują po raz drugi. Nie przedstawia problemów przesadzanie malin, jeśli zamierzamy uprawiać je w innym miejscu. Przeczytaj, jak sadzić maliny oraz w jaki sposób i kiedy przeprowadzić ich przesadzanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o malinach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sadzenie malin – najważniejsze zasady uprawy
Maliny (Rubus idaeus) to popularne krzewy owocowe. Chętnie sięgamy po świeże maliny oraz smaczne przetwory – dżemy, konfitury i soki. Owoce zawierają, między innymi, sporo witamin A i C, błonnik i garbniki. W medycynie domowej stosowane są jako skuteczny środek napotny i przeciwgorączkowy. Z liści malin sporządza się lecznicze herbaty, przeciwdziałające dolegliwościom układu trawiennego.
Krzewy malin wrażliwe są na zimowe spadki temperatur. W czasie mrozów łatwo przemarzają. Dobrą osłoną przed niskimi temperaturami jest jesienne kopczykowanie. Maliny odporne są na wiosenne przymrozki, ponieważ późno kwitną. Kwiaty pojawiają się w maju i kwitną do sierpnia. Przy wyborze stanowiska, odpowiedniego dla malin, należy wziąć pod uwagę ich „żarłoczność”, która uniemożliwia przeprowadzanie uprawy współrzędnej z innymi roślinami.
Sadzenie malin odbywa się jesienią, w żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach, o lekko kwaśnym odczynie pH, na poziomie 6,5. W ogrodzie wybierzmy miejsce nasłonecznione i osłonięte przed podmuchami wiatru. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, możemy podłoże zwapnować, natomiast glebę zasadową zakwaszamy, poprzez dodatek torfu wysokiego. Na stanowisku o glebach ciężkich zaleca się sadzenie malin wiosną, w kwietniu oraz w maju.
Jak sadzić maliny - pielęgnowanie malin
Maliny sadzimy najczęściej w jednym rzędzie, w rozstawie 40 cm – 50 cm. Następne rzędy powinny być zakładane w odległości około 1,5 m do 2 m. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca w ogrodzie, możemy pędy malin rozpiąć na drutach, na wysokości około 80 cm – 120 cm, uzyskując w ten sposób płaską owocującą ścianę. Maliny prowadzone na drutach są doskonale oświetlone i dostarczają obfitych plonów. Między rzędami malin na drutach pozostawiamy szeroki pas ziemi, ułatwiający prace przy krzewach.
Sadzonki malin zaraz po nasadzeniu przycinamy nisko nad ziemią. Skrócenie pędów jednorocznych, do około ¾ ich długości, przeprowadzone późną wiosną, w czerwcu, przyczyni się do rozgałęziania się i zawiązywania dużej liczby pąków kwiatowych:
- zaraz po zbiorze owoców przeprowadza się obcinanie malin dwuletnich, które po owocowaniu zaczynają zamierać. Ścięcie pędów jest sposobem na oczyszczenie uprawy oraz na wyeliminowanie zagrożenia infekcjami. Pozostawiamy jedynie pędy, które wyrosły w tym roku,
- wszystkie pędy odmian jednorocznych, powtarzających owocowanie, wycina się tuż nad ziemią,
- maliny rozpięte na drutach przycina się 10 cm nad najwyższym drutem.
Najlepszymi nawozami dla malinowych krzewów są kompost oraz obornik, rozkładane pod roślinami, w odstępie 2 - 3 lat. Maliny rozwijające się na podłożu, w którym występuje niewielka ilość minerałów, potrzebują zasilania nawozami, uzupełniającymi brakujące pierwiastki. Warto zlecić uniwersalną analizę gleby, by odpowiednio dobrać wartościowy nawóz. Zwykle wiosną stosuje się nawozy azotowe, w maju i w czerwcu stosujemy saletrę amonową, a jesienią nawozy mineralne, uwalniające potas i magnez. W sezonie wegetacyjnym stosowane jest także nawożenie dolistne. Pamiętajmy, że maliny nie tolerują soli potasowej. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie malin.
Kiedy przesadza się maliny? Przesadzanie malin krok po kroku
Krok 1:
Maliny należą do roślin odpornych na rozsadzanie. Jeśli w obecnym miejscu niezbyt obficie owocują, warto przenieść je w dogodniejsze, bardziej wilgotne miejsce, np. w pobliżu kompostownika. Przesadzanie malin na nowe miejsce w ogrodzie możemy przeprowadzić jesienią, najlepiej na przełomie września i października. Przed wykopaniem krzewu, przeprowadzamy ścięcie pędów. Obcinanie malin ułatwi nam ich rozsadzanie.
Krok 2:
Maliny łatwo wykopiemy z dotychczasowego podłoża, bowiem ich wyróżnikiem jest płytki system korzeniowy, więc nie musimy ich głęboko podkopywać. Korzenie delikatnie czyścimy z ziemi, sprawdzając ich stan. Uszkodzone fragmenty wycinamy. Przed nasadzeniem warto zanurzyć korzenie w wodzie, co ułatwi roślinie przyjęcie się w nowym miejscu.
Krok 3:
Kolejnym krokiem jest przygotowanie nowego stanowiska. Glebę odchwaszczamy i wzbogacamy jej skład o uniwersalny nawóz jesienny. Równomiernie rozłożony nawóz mieszamy z ziemią, używając grabi.
Krok 4:
Roślin nie sadzimy na dużą głębokość. Umieszczamy je w dołku, do wysokości 3 pąka, przysypujemy ziemią i dociskamy podłoże. Przesadzanie malin kończy obfite podlanie.
Sprawdzonym sposobem na utrzymanie w glebie wilgoci jest jej ściółkowanie. Wokół krzewów malin możemy rozłożyć, np. trociny lub korę, która była kompostowana przez okres 1 – 2 lat. Przekompostowana kora ograniczy rozwój chwastów i uwoli do gleby cenne dla malin składniki odżywcze.