Kiedy przesadzać róże w ogrodzie - wybór odpowiedniego terminu i stanowiska

Przesadzanie róż - jakie stanowisko będzie najbardziej odpowiednie pod róże

Decydując się na przesadzanie róż, przesadzanie storczyków i innych kwiatów, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie stanowisko jest najbardziej odpowiednie pod te rośliny. Dopiero później zastanówmy się nad tym, jak obcinamy róże oraz jak wygląda ich pielęgnacja podczas wiosny, lata i jesieni.

Wybierając stanowisko pod róże, nie możemy zapomnieć o tym, że najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach osłoniętych od wiatru, które będą dodatkowo nasłonecznione lub lekko ocienione. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by gleba pod uprawę była wilgotna, dobrze napowietrzona o odczynie pH od lekko kwaśnego do obojętnego, mieszczącego się w przedziale 6,0-7,0.

Jeśli natomiast gleba na naszej działce jest ciężka, wtedy dobrze jest rozluźnić ją torfem, a przy zbyt luźnej glebie, powinniśmy zagęścić ją rozłożonym kompostem. Dodatkowo warto na dnie dołka również umieścić warstwę nawozu organicznego i przysypać go podłożem na wysokość około 15 cm, by nie poparzył naszej róży. 

Ważną informacją dotyczącą stanowiska dla róży jest również to, by nie znajdowało się ono w zbyt małej odległości od krzewów lub drzew, ponieważ takie rośliny odbierają światło krzewom róż, a dodatkowo są bardzo dużą konkurencją, jeśli chodzi o pobieranie składników pokarmowych z gleby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie.

Kiedy przesadzać róże w ogrodzie - najlepszy termin przesadzania róż pnących i nie tylko

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepiej przesadzać róże wiosną, latem, czy też jesienią. Odpowiedź jest bardzo prosta. Zdecydowanie najgorszym wyborem będzie termin przesadzania róż pnących, rabatowych i piennych latem, ponieważ rośliny wtedy nie są w stanie spoczynku i większość ich odmian właśnie wtedy kontynuuje kwitnienie.

Dlatego do przesadzania tych kwiatów, najlepszym wyjściem będzie przesadzanie wczesną wiosną lub jesienią, kiedy to rośliny są jeszcze w fazie spoczynku. Jednak z tych dwóch możliwości bardziej polecane jest przesadzanie róż jesienią, ponieważ właśnie w tym okresie gleba jest odpowiednio nawilżona, dzięki czemu system korzeniowy nie będzie przesychał. Jednak przesadzanie róż w tym okresie może spowodować obniżenie ich odporności na mróz. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, jak obcinać róże, ponieważ w tym okresie się tego nie robi.

Pamiętajmy dodatkowo, że w naszym rejonie wiosna trwa bardzo krótko i dość szybko docierają do nas upały. Właśnie dlatego sadzenie wczesną wiosną może okazać się dla wielu osób dość kłopotliwe, ponieważ będzie wiązało się to z regularnym podlewaniem kwiatów po posadzeniu. Bardzo istotne jest też przesadzanie róż w bezwietrzny i pochmurny dzień, przez co ich bryła korzeniowa nie ulegnie przesuszeniu.

Przesadzanie róż - jak prawidłowo powinno wyglądać przesadzanie krzewów krok po kroku

Zabiegi, które musimy wykonać jeszcze przed przeniesieniem róży na nowe miejsce

Poza doborem odpowiedniego stanowiska pod róże i dobraniem konkretnego terminu, musimy przystąpić do delikatnego i bardzo ostrożnego wykopania róży, pamiętając o tym, by nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny lub zrobić to w jak najmniejszym stopniu. Dlatego ostrożnie i szeroko obkopujemy różę dookoła szpadlem i podważamy bryłę korzeniową.

Pamiętajmy o tym, że im większy krzew znajduje się w naszym ogrodzie, tym większa powinna być bryła korzeniowa, z jaką ją wykopiemy. Po tym, jak już wykopiemy naszą różę, musimy zobaczyć, jak wygląda jej bryła korzeniowa. Wtedy właśnie przystępujemy do etapu przycinania róży.

Jednak jak obcinać róże? W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się przycięciem korzeni, które są już chore i stare. Następnie musimy zabezpieczyć wszystkie rany po cięciu maścią ochronną z fungicydem, co uchroni roślinę przed chorobami grzybowymi. Do tego zabiegu potrzebny nam będzie ostry sekator, by nie miażdżył korzeni. Teraz przechodzimy do przycinania części nadziemnej. W tym cięciu ważne jest usunięcie wszystkich liści i skrócenie pędów o 2/3 długości.

Kobieta przesadzająca róże, czyli przesadzanie róż i kiedy przesadzać róże w ogrodzie
Przesadzanie róż krok po kroku, a także terminy kiedy przesadzać róże w ogrodzie

Przesadzenie krzewu - jak prawidłowo zasadzić różę pnącą, pienną i rabatową

Przygotowaną roślinę przenosimy bardzo ostrożnie na miejsce, na którym ma być ona posadzona. Pamiętajmy przy tym o tym, by wcześniej już przygotować sobie dołek, w którym ma znaleźć się nasz krzew różany. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o zapewnieniu jej prawidłowego stanowiska.

Dołek powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej naszej rośliny. Na jego dnie wysypujemy warstwę specjalnego podłoża do róż, które zakupimy w sklepie ogrodniczym lub też możemy skorzystać z warstwy kompostu okrytej warstwą ziemi ogrodowej. Pamiętajmy jednak, że warstwa ziemi powinna wynosić około 15 cm, bo w przeciwnym razie korzenie naszej rośliny mogą zostać poparzone.

Krzew układamy ostrożnie w dołku, tak by nie uszkodzić jego bryły korzeniowej. Przestrzenie między bryłą a podłożem uzupełniamy żyzną glebą i dociskamy. Pamiętajmy o tym, by posadzić roślinę na takiej głębokości, na jakiej rosła ona na poprzednim stanowisku. Warto też ubić ziemię tak, by powstał lekki dołek.

Przesadzanie krzewów - czym zakończyć nasze przesadzanie róż

Kończąc już przesadzanie róż, nie możemy zapomnieć o podlaniu rośliny. Podlewanie powinno być intensywne, natomiast nie jest wskazane zrobienie błota wokół naszego krzewu. Dzięki temu róża będzie miała odpowiednią ilość wody, którą zmagazynuje w swoich korzeniach.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie róży przed zimą. Najlepszym sposobem na to jest wykonanie kopczyka z ziemi lub wyściółkowanie podłoża wokół pnia korą. Kopczyk może być z kory sosnowej, która zakwasi dodatkowo glebę lub z torfu. Dzięki temu korzenie i podstawa pędu róży będzie zabezpieczona.

Jak widać, przesadzanie róży nie jest niczym trudnym, natomiast musimy pamiętać o kilka bardzo ważnych aspektach, które mają wpływ na późniejszy rozwój rośliny. Jeśli nie zastosujemy się do tego, kiedy przesadzać róże w ogrodzie, róża może nie zakwitnąć, wyschnąć lub przemarznąć.

ikona podziel się Przekaż dalej