Przycinanie starych tui krok po kroku. Praktyczny poradnik
Tuje przy płocie to najczęściej wybierany sposób aranżacji ogrodu. Są to rośliny trwałe i mogą na jednym stanowisku przeżyć wiele lat. Ale oczywiście z biegiem czasu ich atrakcyjność spada, to zupełnie normalne. Jak przycinać stare tuje, by je odmłodzić i przywrócić im dawny, elegancki i witalny wygląd? Sprawdź nasz poradnik!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuje ozdobne, czyli bogactwo gatunków i odmian
Tuje mają same zalety. Przede wszystkim ich sadzonka nie kosztuje za wiele, więc można stworzyć cały tujowy gaj, albo przynajmniej długi żywopłot. Ponadto rośliny są naprawdę atrakcyjnie wizualnie. Zwłaszcza, że niektóre odmiany żywotników (tak bowiem brzmi polska nazwa tych roślin) są bardzo ciekawe.
Część odmian wyróżnia się kolorem pędów i igieł. Na przykład tuja Szmaragd ma delikatne, zielone gałązki, w kolorze jasnego szmaragdu. Szmaragd to najbardziej popularna odmiana, no może poza jasnozieloną tują Brabant. Do tego możesz znaleźć jeszcze ciekawe gatunki o nieco szarawym odcieniu lub całkowicie żółte. Kolorowa tuja nie kosztuje znacznie więcej niż standardowe odmiany. To naprawdę materiał na przygotowanie pięknego ogrodu! Na dodatek odmiany tui różnią się od siebie wysokością. Są to zarówno odmiany karłowate, jak i naprawdę duże, które być może w przyszłości czeka skracanie przewodnika.
Ciecie żywotników jako sposób na zapewnienie im młodości
Wyprowadzenie starych i niezbyt atrakcyjnych tuj na prostą nie jest takie łatwe. O wiele łatwiej jest zadbać o potrzeby krzewów w taki sposób, by odmładzanie nie było konieczne. Jeśli będziesz co roku je przycinać i dokarmiać, może okazać się, że w ogóle problem starzenia się drzewa będzie bardzo opóźniony w czasie i pojawi się dopiero po naprawdę wielu latach.
Przycinanie przeprowadza się co roku od momentu, kiedy roślina osiągnie pożądaną przez nas wysokość. Należy pamiętać, że tuje mają kilka naprawdę dużych odmian, je też przycina się regularnie dopiero od momentu, kiedy mają odpowiednią wysokość. Wcześniej oczywiście można je dowolnie formować, jednak bez ścinania ich wierzchołka.
Tuje należy obcinać co roku. Należy to robić jednak bardzo ostrożnie, ponieważ intensywne cięcie nie zawsze się sprawdza. Corocznie skraca się pędy wierzchołkowe i boczne o około połowę długości. Zabieg wykonuje się na wiosnę, najczęściej od marca do kwietnia. Ale nie jest to jedyne cięcie w sezonie. Powtarza się je jeszcze dwa razy – w czerwcu, gdy skraca się młode pędy o 1/3 i pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Obfite cięcie na wiosnę może spowodować przyspieszenie wykształcania nowych przyrostów więc później jest konieczne korygowanie kształtu rośliny. Takie zabiegi pozwolą na mocne zagęszczenie rośliny i utrzymanie jej w dobrej kondycji. Należy także usuwać gałęzie rosnące od dołu, zwłaszcza jeśli są brązowe lub straciły na atrakcyjności. Sprawdź także ten artykuł o cięciu tui krok po kroku.
Cięcie dużych tui na żywopłot
Nieco innego sposobu przycinania wymagają tuje na żywopłot. Formować należy je już od początku, od drugiego roku po posadzeniu i można ciąć je dość obficie. W przypadku dorosłych egzemplarzy cały zabieg wygląda inaczej.
Po pierwsze nie przypada on na wiosnę – tuje należy obcinać najintensywniej latem, to znaczy w czerwcu. Oczywiście wiosenne przycinanie także ma znaczenie, należy bowiem usunąć pędy uszkodzone przez mróz i zbrązowiałe. Brązowienie tui to poważny problem, a ponieważ jest to roślina zimozielone, uszkodzone igły nie odrodzą się później zielone. Takie pędy należy usuwać.
W czerwcu jednak przeprowadza się właściwe cięcie. Jest to moment, kiedy wiosenny, najbardziej intensywny przyrost pędów jest zakończony. Wtedy najlepiej widać, że ozdobne żywopłoty nie są równe. Należy wtedy po prostu je wyrównać i uformować. W ten sam sposób powinna być potraktowana tuja kolumnowa. Tutaj jednak przycinania będzie mniej, ponieważ w naturalny sposób na tendencję do utrzymywania równego pokroju.
Stare tuje – odmładzanie krok po kroku
Przycinanie starych tui, takich, które są już bardzo wybujałe i duże nie jest jednak sprawą prostą. Chociaż te ozdobne krzewy świetnie radzą sobie z cięciem i formowaniem, bardzo stare egzemplarze mogą nie przetrwać intensywnego cięcia. Istnieje ryzyko, że roślina po prostu nie zniesie mocnego skracania! Zwłaszcza jeśli chcesz przycinać przewodnik i skrócić drzewko. Dlatego warto postępować powoli, a cięcie rozłożyć sobie „na raty”. Radykalne cięcie drzew mających powyżej 30 lat to już naprawdę duże ryzyko.
Skracanie pędów w przypadku starych krzewów należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Jest już bowiem najczęściej na tyle ciepło, by ryzyko przemarznięcia było wyeliminowane, a na tyle wcześnie, że gatunek pozostaje ciągle w uśpieniu.
Tuje przycinamy w bezdeszczowy, stosunkowo ciepły dzień. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko zakażenia chorobą grzybową. Aby do tego nie dopuścić, należy zabezpieczyć miejsca po cięciu maścią ogrodniczą lub preparatem grzybobójczym. To warunek konieczny, by drzewo przetrwało cięcie. Możesz usunąć kilka gałęzi od dołu rośliny. Prawdopodobnie one są w najgorszym stanie. Jeśli problemem jest także brązowienie tui, możesz usunąć zniszczone pędy.