Rozmnażanie róż krok po kroku - poradnik dla różnych odmian
Samodzielne rozmnażanie róż jest niezwykle satysfakcjonujące. Można tego dokonać na kilka sposobów. Powszechną metodą na rozmnażanie róż szlachetnych jest okulizacja. Możemy również pozyskać sadzonki róż z zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych pędów. Niektóre róże wymagają pobrania sadzonek oraz odrostów korzeniowych. Rozmnażanie róż może odbywać się przez odkłady i dzielenie różanych krzewów. Ciekawe odmiany kwiatów uzyskamy, siejąc nasiona. Radzimy, jak rozmnożyć różne odmiany róż – krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Rozmnażanie wegetatywne – jak ukorzenić różę poprzez sadzonkowanie
Sadzonki róż - zdrewniałe i półzdrewniałe
Rozmnażaniewegetatywne polega naukorzenianiu różnych części roślin. Sadzonki z pędów półzdrewniałych, to sadzonki letnie, pobierane w lipcu. Sadzonki zdrewniałe ścinamy wówczas, gdy pędy róż są całkowicie zdrewniałe. Tak rozmnażane są róże krzaczaste, odmiany szlachetnych róż wielkokwiatowych i róż miniaturowych. Przez sadzonkowanie może być rozmnażana dzika róża oraz róża parkowa.
Sadzonki półzdrewniałe pobieramy z wierzchołków roślin. Powinny mieć około 20 cm długości. Dolną część sadzonki przycinamy ukośnie pod oczkiem. Z pędów usuwamy dolne liście, pąki i kwiaty. Sadzonki róż umieszczamy w pojemniku, z podłożem piaskowo-torfowym. Warto zastosować ukorzeniacz do drzew i krzewów typu A, aby pobrana sadzonka szybko wytworzyła zdrowy system korzeniowy.
Sadzonki zdrewniałe pobieramy z róż jesienią, od września do października oraz na przedwiośniu. Jesienne sadzonki musimy zabezpieczyć przed mrozem. Zdrewniała część róży, z oczkami, powinna mieć długość około 25 cm. Z sadzonki usuwamy liście, kolce i wierzchołek. Dolna część sadzonki powinna być skośna, natomiast górna – pozioma. Sadzonki umieszczamy w doniczce, wypełnionej wilgotnym podłożem piaskowo-torfowym. Ukorzeniacz ułatwi roślinie wytworzenie silnego systemu korzeniowego.
Sprawdzonym sposobem na zapewnienie sadzonkom odpowiedniej wilgotności, jest rozmnażanie róż w ziemniaku. Sadzonki umieszczamy w otworze, wydrążonym w ziemniaku. Delikatnie obsypujemy wydrążone miejsce cynamonem, cenionym za swoje antybakteryjne właściwości. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy w przepuszczalnej ziemi i okrywamy folią. Udane rozmnażanie róż w ziemniaku skutkuje wytworzeniem silnych korzeni sadzonek, po około 2 miesiącach.
Rozmnażanie róż z pędów zielnych
Zielne sadzonki róż pobiera się na wiosnę, po wytworzeniu pędów. Dość grube sadzonki ścina się ukośnie, pod oczkiem, w odległości około 15 cm od wierzchołków. Usuwamy dolne liście, zostawiamy dwa górne. Końcówkę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w doniczce, wypełnionej podłożem z ziemi ogrodowej i torfu. Ogrodnicy radzą, by sadzonki umieszczać przy ściankach doniczki, a nie na jej środku. Porowate ścianki przepuszczają więcej tlenu, co sprzyja ukorzenianiu się rośliny.
Świeżo zasadzone sadzonki są wrażliwe na spadki temperatur. Na zimę najlepiej przenieść je do pomieszczenia. Sadzonki zielne wymagają dbałości o ciepłe podłoże. W zimnej ziemi sadzonki rozwijają się wolno, a czasem nawet gniją. Dobrym miejsce na trzymanie doniczek z sadzonkami jest, np. szklarnia lub wkopanie doniczki w ogrodzie, na rabacie. Można wkopać ją również w pryzmę kompostu, zapewniając odpowiednią temperaturę podłoża.
Jeśli doniczki z sadzonkami stoją w mieszkaniu, warto wstawić glinianą doniczkę do większej plastikowej donicy, w kolorze czarnym. Pomiędzy ściankami pojemników krąży powietrze, zmniejszając parowanie i w ten sposób utrzymując właściwą temperaturę podłoża. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?
Jak rozmnożyć różę pnącą? Jak ukorzenić różę przez odkłady?
Jak rozmnożyć różę pnącą, o wiotkich długich pędach? Takie rośliny rozmnażamy przez odkłady. Pędów nie odcinamy od dojrzałej rośliny, ale przyginamy je do ziemi, obok matecznej róży. Do prawidłowego rozmnażania wybieramy zdrowy jednoroczny pęd, bez kwiatów. Musi być dostatecznie długi, by nie złamał się podczas przeginania.
Zabieg przeprowadzamy latem. Wybrany pęd przeginamy do ziemi i wkopujemy łukowato w dołku, obok róży. Wierzchołek musi wystawać z podłoża, na wysokość około 30 cm. Część pędu, zagłębioną w ziemi, możemy przytrzymać, np. zgiętym drutem.
Ukorzenianie róży będzie trwało około roku. Na wiosnę lub jesienią następnego roku możemy oddzielić ukorzeniony pęd od matecznej róży i zasadzić w nowym miejscu. Z bardzo długich pędów możemy uzyskać nawet kilka nowych róż. Pamiętajmy, że najlepiej przeprowadzić rozmnażanie róż pnących z pędów jednorocznych, na początku okresu wzrastania. Pędy starsze od pędów dwuletnich trudno się ukorzeniają.
Szczepienie na pniu róż wielkokwiatowych
Róże pienne są szczepione na podkładce, którą tworzy najczęściej dzika róża. Szczepienie na pniu, czyli okulizacja, polega na połączeniu podkładki z oczkiem wielkokwiatowych odmian. Najlepsze do okulizacji są oczka, zdjęte z przekwitniętego silnego pędu róży, z jego środkowej części.
Zabieg okulizacji przeprowadza się w drugiej połowie lipca, kiedy podkładki, produkowane z nasion, najmocniej wzrastają. Z pędu róży usuwamy liście i przy pomocy ostrego i czystego noża zdejmujemy pasek kory, wraz z oczkiem - o długości około 3,5 cm.
Na szyjce korzeniowej podkładki, nad ziemią, nacinamy korę, w kształcie litery T. W nacięcie wsuwamy oczko, mocno dociskamy do podkładki i obwiązujemy rafią. Po przyjęciu się oczka, rozluźniamy przewiązanie. Podkładkę ścinamy na wiosnę, nad oczkiem. Nowy pęd trzeba uszczknąć, aby zaczął się rozkrzewiać.
Rozmnażanie róż z nasion – rozsada róż okrywowych
Rozmnażanie roślin z nasion nosi nazwę rozmnażania generatywnego. Rozsada róż okrywowych otrzymywana jest z nasion, wysianych w odpowiednich warunkach, najczęściej w szklarni lub na rozsadniku. Młode rośliny przesadzane są na stałe miejsce w ogrodzie lub sadzone są w doniczkach i skrzynkach balkonowych.
Róże okrywowe wyróżniają się obfitym kwitnieniem do późnej jesieni. Są odporne na spadki temperatur, trudne warunki uprawowe i choroby grzybowe. Nadają się do zadarniania większych powierzchni, na różane żywopłoty oraz do dekorowania tarasów i balkonów. Rynek ogrodniczy oferuje liczne odmiany płożące, przewieszające się oraz wyprostowane.
Nasiona róży okrywowej, np. popularnej róży pomarszczonej (Rosa rugosa), róży dzikiej (Rosa canina) lub różygęsto kolczastej (Rosa spinosissima) wysiewamy w doniczkach, w podłożu piaskowo-torfowym, po uprzedniej stratyfikacji. Stratyfikacja nasion, poprzez ich wychłodzenie, pobudzi je do kiełkowania. Zabieg może być przeprowadzony w lodówce. Nie jest konieczny, jeśli wysiewanie nasion odbywa się jesienią. Róże wykiełkują po około miesiącu. Pielęgnacja kiełkujących siewek polega na doglądaniu wilgotności podłoża oraz utrzymywaniu temperatury otoczenia, na poziomie około 20 stopni Celsjusza.