Jak rozmnażać storczyki?

Rozmnażanie storczyków - sposoby

Rozmnażanie storczyków nie jest procesem łatwym, dlatego też nie każdy zdecyduje się na rozmnażanie w domu czy w ogrodzie. Metod rozmnażania storczyków jest wiele, lecz niektóre z nich wymagają specjalistycznego sprzętu, są pracochłonne i długotrwałe. Zastanawiając się, jak rozmnożyć storczyki, musimy wybrać metodę, która jest w miarę łatwa i wykonalna w domu.

Metody rozmnażania storczyków:

  • rozmnażanie storczyków z nasion,
  • rozmnażanie poprzez merystemy,
  • rozmnażanie przez podział czy też rozsadzanie storczyków,
  • rozmnażanie z liścia, czyli przez keiki.

Rozmnażanie storczyków z nasion i poprzez merystemy

Uzyskanie sadzonki storczyka z nasion wymaga wiele miesięcy pracy i jest to metoda trudna do wykonania w domu czy w ogrodzie. Ponadto młode rośliny często różnią się od rośliny matecznej, z której pobrano nasiona.

W naturalnych warunkach storczyki są zapylane przez ptaki. W domu musimy zrobić to sami. Kilka dni po zakwitnięciu orchidei przenosimy pyłek ze słupka męskiego na żeński. Aby powstały nasiona musimy czekać kilka miesięcy. Oczywiście nasiona storczyków można zakupić w sklepach ogrodniczych.

Nasiona storczyków nie posiadają tkanki odżywczej, dlatego też powinny być wysiane na specjalnej odżywce, którą można kupić w sklepach ogrodniczych. Niestety rozmnażanie storczyków z nasion to metoda najbardziej pracochłonna i kosztowna, gdyż nasiona trzeba wielokrotnie przenosić na nowe pożywki, zaś na sadzonki czeka się ponad rok. Pozyskane w ten sposób rośliny kwitną dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Dlatego też jest to sposób na rozmnażanie storczyków stosowany bardziej przez laboratoria niż osoby hodujące storczyki w domu czy w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podlewać storczyki.

Jeszcze bardziej skomplikowane jest rozmnażanie storczyków przez merystemy, czyli klonowanie storczyków, gdyż wymaga specjalistycznego i kosztownego sprzętu.

Wegetatywne rozmnażanie storczyków

Jak rozmnażać storczyki w domu? Otóż najlepszym sposobem dla osób uprawiających storczyki w domu jest rozmnażanie wegetatywne przez podział lub przez keiki, czyli młode rośliny. Rośliny dzielimy najczęściej w czasie przesadzania. Warto pamiętać, aby używać do tego celu czystych, sterylnych narzędzi, aby nie przenieść żadnych bakterii lub chorób roślin. Również miejsce rozdzielenia rośliny należy zabezpieczyć przed bakteriami. Po wysuszeniu można je posypać na przykład węglem drzewnym.

Keiki to młode roślinki, które wyrastają na bulwie lub pędach. Można je oddzielić od rośliny matecznej i zasadzić.

Kobieta przy storczyku oraz rozmnażanie storczyków i rozsadzanie storczyków, czyli porady, jak rozmnażać storczyki i jak zaszczepić storczyka
Rozmnażanie storczyków - jak zaszczepić storczyka krok po kroku

Jak zaszczepić storczyka z keiki krok po kroku

Rozmnażanie z liścia

Wielu entuzjastów hodowli storczyków zastanawia się, jak zaszczepić storczyka z keiki. W warunkach domowych dobrym sposobem na rozmnażania storczyków jest rozmnażanie z liścia, czyli z keiki. Szczepka storczyka, czyli keiki to młoda roślinka, którą roślina wytwarza naturalne. Rosną one na niektórych gatunkach storczyków, na przykład na popularnym storczyku falenopsis. Możemy jednak przyspieszyć ten proces i wymusić na roślinie wytwarzanie keiki, aby je oderwać i posadzić do doniczki.

Czy na roślinie powstanie szczepka storczyka, czyli keiki zależy to od kondycji rośliny. Zdrowe, dobrze prowadzone rośliny wytwarzają keiki nawet co roku. Warto pamiętać, żeby odcinać przekwitnięty pęd kwiatowy tylko do kolanka, a nie cały. Dzięki temu mamy nadzieję, że w miejscu kolanka roślina wyda nowy pęd kwiatowy lub keiki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o storczyku białym?

Innym sposobem na to, jak zaszczepić storczyka z keiki, jest wymuszenie na roślinie wytworzenia nowych roślinek. Można to zrobić wiosną lub latem, pod warunkiem, że nasza orchidea jest w dobrej kondycji, w przeciwnym razie roślina może zmarnieć po tym zabiegu. Należy kupić specjalną maść do keiki. Taką maść można również zrobić samemu z ukorzeniacza pomieszanego z wazeliną. Smarujemy ją oczka pędów kwiatowych. Jednak wielu specjalistów przestrzega przed stosowaniem tego rodzaju past. Są one dla rośliny niebezpieczne i mogą doprowadzić do jej zwiędnięcia.

W naturalnych warunkach storczyki wytwarzają keiki, kiedy zmienią się ich warunki bytowania i roślina wyczuwa niebezpieczeństwo. W takich przypadkach wytwarza szczepki storczyka, aby przed zwiędnięciem wydać młode. Mechanizm ten można wykorzystać i zmienić warunki storczyka na przykład przez nieznaczne ochłodzenie lub przesuszenie rośliny. Oczywiście należy robić to ostrożnie.

Na zawiązanie się keiki musimy czekać nawet kilka miesięcy. Gdy pojawią się szczepki storczyka, czekamy jeszcze około 6 miesięcy, aż keiki będą miały korzonki długości kilku centymetrów i 2-3 liście. Jeśli zdarzy się, że szczepka storczyka zakwitnie, należy poczekać na przekwitnięcie. Odpowiednią młodą roślinkę można już odciąć od rośliny macierzystej i posadzić do doniczki. Na kwitnienie należy jednak poczekać rok lub nawet 2 lata.

Jak zaszczepić storczyka z keiki krok po kroku

  • odetnij keiki ostrymi nożyczkami tak aby nie uszkodzić korzeni,
  • jeśli szczepka storczyka jest zdrowa i nieuszkodzona namocz ją w wodzie, jeśli zaś w czasie wycinania doszło do uszkodzenia, nie mocz jej,
  • dopasuj szczepkę storczyka do przezroczystej doniczki,
  • przygotuj podłoże do orchidei i keramzyt,
  • trzymając szczepkę w ręku, ostrożnie wsypuj ziemię do storczyków na przemian z keramzytem,
  • delikatnie uderz doniczką o stół, aby ziemia się ubiła, nie ugniataj ziemi, aby nie uszkodzić korzonków szczepki,
  • szczepka storczyka może zostać podlana dopiero po 2-3 dniach, tak aby woda nie spowodowała zakażenia bakteriami świeżo odciętego miejsca. Sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach storczyków.

Rozsadzanie storczyków krok po kroku

Niektóre storczyki, na przykład Dendrobium, Epidendrum, wszelakie Cambrie, Miltoniopsis, Cymbidium, Bulbophyllum, można rozmnożyć przez rozsadzanie storczyków, czyli przez podział. Odpowiednim momentem na ten zabieg będzie przesadzanie storczyków. Warto zwrócić uwagę, aby każda z części rośliny miała przynajmniej 3 pseudobulwy i nowy przyrost, który umożliwi dalszy wzrost rośliny.

Należy zaopatrzyć się w:

  • podłoże do storczyków,
  • czyste doniczki,
  • sterylne narzędzie do cięć.

Storczyk na białym tle oraz rozmnażanie storczyków i rozsadzanie storczyków, czyli porady, jak rozmnażać storczyki i jak zaszczepić storczyka
Rozmnażanie storczyków - jak zaszczepić storczyka krok po kroku

Jak rozmnażać storczyki przez podział krok po kroku:

  • wyjmij roślinę z doniczki,
  • oczyść korzenie ze starej ziemi i usuń zgniłe i martwe korzenie,
  • podziel roślinę tak aby nie uszkodzić pseudobulw,
  • wypełnij doniczki do ⅓ keramzytem i wsyp trochę podłoża,
  • umieść rośliny tak aby najstarsza pseudobulwa była przy brzegu doniczki, a najmłodsza bliżej środka,
  • ostrożnie zasyp roślinę podłożem do storczyków, tak aby nasady pseudobulw nie zostały przykryte podłożem,
  • sadzonek nie podlewamy przez kilka dni, aby zranienia powstałe w czasie cięcia się zagoiły.

Uprawa storczyków - porady

Zagadnienie, jak szczepić storczyki, to nie wszystko. Po uzyskaniu zdrowych sadzonek ważna jest dalsza pielęgnacja storczyków, tak aby przyjęły się i zakwitły. Jak uprawiać i jak pielęgnować te rośliny doniczkowe?

Właściwa uprawa storczyków w doniczce wymaga odpowiedniego podłoża dla storczyków, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Doniczka powinna być nieduża, niezbyt głęboka i zaopatrzona w otwory w dnie, gdyż storczyki nie tolerują zalegania wody w doniczce. Dlatego też na dnie doniczki umieszczamy odpowiedni drenaż.

Storczyki lubią światło lub półcień w zależności od gatunku. Najlepsze będzie dla nich okno wschodnie lub zachodnie. Nie należy ustawiać storczyków na oknach południowych, gdyż mocne słońce może poparzyć ich liście.

Właściwa pielęgnacja storczyków wymaga warunków, które niełatwo jest uzyskać w mieszkaniu. Lubią one niższą temperaturę, większą wilgotność powietrza niż zwykle panuje w domu i lekki ruch powietrza. Większą wilgotność można uzyskać przez ustawienie storczyka nad kuwetą wypełnioną wodą i kamykami. Przepływ powietrza uzyskamy stawiając obok storczyka wiatraczek. Storczyk nie może jednak stać w przeciągu ani w otwartym oknie.

Podlewanie storczyków wymaga wprawy, gdyż wilgotne podłoże może spowodować gnicie korzeni. Podlewanie storczyków musi być obfite, ale takie, aby woda nie pozostała w doniczce lub na podstawce. Najlepiej podlać dopiero, gdy ziemia przeschnie lub wstawić doniczkę na 5 minut do wody. Woda do podlewania storczyków powinna być w temperaturze pokojowej i odstana co najmniej 24 godziny.

Większość odmian storczyków przechodzi w stan spoczynku po okresie kwitnienia. W tym czasie ograniczamy podlewanie storczyków lub nie podlewamy wcale.

Przesadzanie storczyków nie jest trudne, jeśli tylko znamy odpowiednie zasady. Przed przesadzeniem należy zwilżyć podłoże, aby korzenie storczyka się nie połamały. Po lekkim ściśnięciu doniczki wyjmujemy storczyka i dokładnie usuwamy stare podłoże spomiędzy korzeni. Usuwamy też uszkodzone czy zgniłe korzenie. Następnie delikatnie umieszczamy storczyka w nowej doniczce lekko go skręcając. Obsypujemy korzenie nowym podłożem do storczyków.

W przypadku storczyków sympodialnych, należy pamiętać, aby po środku doniczki znajdował się nowy pęd, zaś kłącza i pąki nie mogą być przykryte podłożem. Storczyki to rośliny delikatne i wymagające ostrożnego traktowania. Stając przed wyzwaniem, jak szczepić storczyki, aby uzyskać nowe roślinki, warto zapoznać się z teorią, aby nie popełniać błędów i nie utracić rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej