1: Wysiew pomidorów i siewki

Wysiew pomidorów powinno się przeprowadzić w domu. Młode roślinki naprawdę potrzebują ciepła i dość wysokiej wilgotności, by mogły wzrosnąć. Dlatego siewki najczęściej przygotowuje się na parapecie, gdzie będą miały najwięcej słońca. Kiedy wysiewać pomidory? Siew pomidorów należy przeprowadzić mniej więcej w połowie marca. To wystarczająco wcześnie, żeby rośliny zdążyły urosnąć przed momentem sadzenia. Wcześniejszy wysiew nie ma sensu, ponieważ wtedy sadzonki mogą być zbyt wybujałe i wątłe ze względu na brak światła. Rozsada może wtedy zmarnieć. Można wysiać kilka nasion do jednej doniczki czy pojemniczka.

Siew pomidorów przeprowadza się wyłącznie za pomocą najlepszej jakości nasion. Najlepiej kupić je w sklepie, te zbierane z owoców z poprzedniego roku mogą być różnej jakości. Większość uprawianych w ogródku odmian to F1, czyli te, które nie gwarantują w kolejnym pokoleniu powtarzania cech matecznych. Dlatego zakup jest o wiele lepszą opcją.

2: Siewki pomidorów: pielęgnacja

Nasiona pomidora gruntowego i koktajlowego wschodzą mniej więcej po tygodniu. Skrzynkę czy wielodoniczkę należy postawić w pobliżu źródła światła, najlepiej przy oknie wychodzącym na południową stronę.

Minimalna temperatura dla nasion pomidorów powinna wynosić 20 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku nasiona nie skiełkują. Siewki pomidorów należy podlewać i zraszać aż do momentu pojawienia się drugiego właściwego liścia (na początku wyrastają jedynie liścienie). Warto też obserwować, czy w pojemników nie rozwija się pleśń i czy nie pojawiają się zarodniki grzybów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nasion pomidorów.

3: Pikowanie pomidorów

Kiedy siewki pomidorów mają drugi właściwy liść, czas na przygotowanie sadzonek, czyli pikowanie pomidorów. Zabieg polega na delikatnym wyciągnięciu siewek z doniczki i rozdzielenie ich. W tym czasie możesz odrzucić zniekształcone, zżółknięte lub małe siewki. Tylko te największe i najbardziej rozwinięte się przyjmą, więc robiąc selekcję masz pewność, że rozsada pomidora będzie zdrowa.

Pikowanie pomidorów wymaga wsadzenia każdej siewki do podłoża na tyle głęboko, by wystawały tylko listki. Z umieszczonej w ziemi łodyżki wyrosną korzenie, a im większy system korzeniowy, tym lepiej sadzonki przyjmą się w nowym miejscu. Teraz każda roślina powinna rosnąć w swojej doniczce i mieć do dyspozycji jak najwięcej miejsca. Optymalne są pojemniki o objętości 0,7 l, można wykorzystać zarówno plastikowe pojemniki, wielodoniczki z otworami na dnie, jak i celulozowo-torfowe doniczki, które rozkładają się w podłożu. Sadzonki najlepiej umieścić w podłożu do wysiewu i rozsady, ponieważ zawiera ono dawkę nawozu startowego wysokiej jakości.

4: Uprawa sadzonek pomidora

Uprawa sadzonek pomidora nie jest trudna. Rośliny potrzebują światła i wody, czyli częstego zraszania i podlewania jeśli podłoże jest przesuszone. Jednak tak naprawdę nie trzeba chodzić wokół nich za wiele. Rozsada pomidora będzie rozwijała się około półtora miesiąca zanim będzie się nadawać do przesadzenia na stałe miejsce.

Młode sadzonki pomidorów, czyli rozsada pomidora i pikowanie pomidorów
Rozsada pomidora krok po kroku, czyli jak przygotować siewki pomidorów

Niektórzy podają sadzonkom dawki nawozów startowych lub nawozów dedykowanych do pomidorów. Ma to sens tylko wtedy, jeśli nie zastosowałeś podłoża wzmocnionego nawozem startowym. W innym przypadku nadmiar składników odżywczych nie pomoże sadzonce, może jej wręcz zaszkodzić – młode rośliny często obumierają właśnie z powodu przenawożenia.

5: Hartowanie sadzonek

Rozsada jest gotowa mniej więcej po 2 miesiącach od rozpoczęcia i wysiewu nasion. Pomidory wysadza się na stałe miejsce dopiero po połowie maja, kiedy ryzyko pojawienia się przymrozków jest mniejsze. Jeśli planujesz uprawę pomidora gruntowego, musisz zahartować rośliny. Zadaniem tego zabiegu jest przygotowanie sadzonek na gorsze warunki pogodowe.

Około tydzień przed planowanym sadzeniem należy ograniczyć podlewanie i stopniowo obniżyć temperaturę powietrza. Rozsadę wystawia się także na zewnątrz, początkowo tylko na kilka godzin w ciągu dnia, przed samym sadzeniem można zostawić ją na noc.

6: Sadzenie pomidorów w ogrodzie

Sadzonki pomidorów są gotowe do posadzenia, więc można przygotować podłoże. Należy je dość głęboko przekopać z kompostem lub nawozem mineralnym do pomidorów. Sadzonki umieszcza się w podłożu na głębokość około 40 cm, dlatego należy wcześniej przygotować otwory. Sadząc roślinę należy uważać, by nie przysypać pierwszych liści ziemią – niestety są dość wrażliwe na patogeny grzybowe i wodę.

Aby łatwiej było wyciągnąć sadzonkę z pojemnika i zwiększyć jej szanse na przyjęcie się w nowym miejscu, warto ją intensywnie podlać jeszcze przed sadzeniem. Początkowo palikowanie nie jest konieczne, jednakże paliki warto zastosować w miarę wcześnie – dzięki temu masz pewność, że wbijając je nie uszkodzisz rozrośniętych korzeni.

ikona podziel się Przekaż dalej