Piwonia ogrodowa - czym charakteryzują się te kwiaty

Piwonia - Paeonia, jest to bardzo piękna roślina, która zaliczana jest do rodziny piwoniowatych - Paeoniaceae. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 33 gatunków, które pochodzą przede wszystkim z obszarów klimatu umiarkowanego, głównie z Azji i Europy. Wśród tych gatunków występują zaledwie 2, które pochodzą z Ameryki Północnej, a dokładniej jej zachodniego wybrzeża. Typowym gatunkiem tego rodzaju jest piwonia lekarska - Paeonia officinalis.

Jeśli mamy w planach kupić sadzonki piwonii i zasadzić je w swoim ogrodzie, dobrze jest poznać morfologię rośliny. Otóż zdecydowana większość roślin z rodzaju piwonia - Paeonia, jest bylinami, natomiast zdarzają się również takie gatunki, które zalicza się do krzewów, a ich wysokość sięga około 2,5 m.

Warto wiedzieć, że liście piwonii są sezonowe, co znaczy, że w okresie zimowym nie pozostanie na niej ani jeden listek. Dodatkowo ich korzenie są marchwiaste i drewniejące. Najbardziej ozdobnym elementem rośliny są oczywiście jej kwiaty, które wybarwiają się przeważnie na kolory białe, purpurowe, różowe, a czasem nawet żółte. Niektóre mieszańce piwonii mogą mieć nawet dwubarwne i pełne kwiaty. Warto wspomnieć także o tym, że charakterystyczny zapach kwiatów nie jest cechą każdego gatunku i odmiany, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze rośliny.

Uprawa piwonii - o czym pamiętać, decydując się na sadzenie kwiatów - gleba i stanowisko

Sadzonki piwonii - w jakim miejscu powinny być posadzone

Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się piwonia lekarska - Paeonia officinalis, piwonia koperkowa - Paeonia tenuifolia, piwonia drzewiasta - Paeonia suffruticosa, czy też inna piwonia, powinniśmy dowiedzieć się, jaka gleba oraz stanowisko będzie najlepsze pod jej uprawę.

Zacznijmy więc od tego, że piwonia drzewiasta, piwonia koperkowa czy jakakolwiek inna piwonia, to bardzo piękna roślina, która niestety wymaga nieco większej uwagi, ponieważ jest dość wymagająca. Właśnie z tego powodu dobór odpowiedniej gleby i stanowiska jest tak istotny.

Piwonia ogrodowa jest rośliną, która najlepiej radzi sobie w ciepłych i nasłonecznionych miejscach. Właśnie wtedy jej kwiaty będą osiągały większą liczebność, a także będą dużo większe niż w przypadku roślin rosnących w stanowiskach zacienionych. Kolejnym istotnym aspektem jest dobór odpowiedniego podłoża. Otóż rośliny te ze względu na swoje walcowate i długie korzenie, nie mogą rosnąć na podmokłych i ciężkich glebach, ponieważ jest wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo na to, że zaczną gnić. Dobierajmy więc dla nich żyzne i przepuszczalne gleby o odczynie pH 5-6.

Piwonia ogrodowa - jak powinno przebiegać jej sadzenie

Podczas sadzenia piwonii w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na jej późniejszy rozwój, jest to, na jaką głębokość ją wsadzimy. Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie jej tak, by nad pąkami, które wyrastają z karp, znajdowały się około 3-5 cm gleby. Jeśli natomiast posadzimy naszą piwonię ogrodową głębiej, może ona nie zakwitnąć.

Bardzo ważne jest również to, by nie sadzić piwonii - Paeonia, w miejscach, w których może mieć ona zbyt dużą konkurencję o składniki pokarmowe pobierane z gleby. Dlatego też unikajmy sadzenia jej przy bardziej wymagających krzewach lub nawet skupiskach roślin dwuletnich i wieloletnich.

Pamiętajmy o tym, że przed wysadzeniem rośliny, musimy wykopać dołek o odpowiedniej wielkości. Dodatkowo powinniśmy na jego dno włożyć warstwę kompostu lub obornika i przemieszać to z podłożem, do którego będzie wsadzony nasz kwiat. Wszystkie te kwestie wpłyną na późniejsze kwitnienie i ogólny rozwój rośliny. Sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu piwonii krok po kroku.

Pielęgnacja piwonii - co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Sadzonki piwonii - jak powinna wyglądać pielęgnacja piwonii

Decydując się na uprawę tych pięknych kwiatów, nie możemy zapominać o pielęgnacji piwonii. Rośliny te są dość wymagające, dlatego zastosowanie odpowiednich zabiegów we właściwym czasie, spowoduje, że będą one zdecydowanie lepiej rosły, a ich kwitnienie będzie bardziej obfite.

Piwonia ogrodowa różowa w ogrodzie w czasie kwitnienia oraz uprawa piwonii i pielęgnacja piwonii
Jak wygląda uprawa piwonii i pielęgnacja piwonii w ogrodzie, a także piwonia ogrodowa

Powinniśmy wiedzieć, że rośliny te zakwitają przeważnie w trzecim roku po posadzeniu, a do tego potrzebują chłodu i zimowego spoczynku. Pamiętajmy jednak, że mimo tego, że są one odporne na mróz, w pierwszych 3 latach uprawy, powinniśmy okrywać je na zimę ściółką. Co więcej, nawet w późniejszych okresach, ściółka z kory ogrodowej zabezpieczy roślinę przed nadmiernym wyparowywaniem wody, a także pod piwonią nie pojawi się aż tak dużo chwastów.

Warto pamiętać, że mimo tego, że piwonia - Paeonia, nie czuje się dobrze na zbyt ciężkich i podmokłych glebach, nie możemy zapomnieć o jej podlewaniu, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni oraz suche wiosny. Podlewanie powinno być przeprowadzane regularnie, natomiast nie możemy przesadzać z ilością wody. Kolejnym zabiegiem jest nawożenie, które powinno być wykonywane co roku przy wykorzystaniu kompostu, obornika lub specjalistycznego nawozu dla piwonii.

Uprawa piwonii - rozmnażanie kwiatów

Rozmnażanie piwonii można wykonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podział kilkuletnich karp wykonywany pod koniec lata, a dokładniej na przełomie VIII i IX. W tym czasie wyciągamy roślinę z systemem korzeniowym ziemi, delikatnie oczyszczamy z nadmiaru ziemi i rozcinamy karpę ostrym nożem.

Możliwe jest także rozmnażanie piwonii z nasion, natomiast jest to dość skomplikowane i zalecane raczej fachowcom. Taki zabieg pozwoli cieszyć nam się kwiatami piwonii dopiero po około 5-7 latach, a co więcej, nie jest powiedziane, że rośliny powtórzą cechy rośliny matecznej.

Piwonie drzewiaste mogą być także rozmnażane przez szczepienie w klin na korzeniach piwonii lekarskiej lub piwonii chińskiej. Szczepienie przeprowadza się już na początku IX, ale także zimą. Warto wspomnieć, że miejsce szczepienia roślin już po posadzeniu musi znaleźć się pod ziemią.

ikona podziel się Przekaż dalej