Cięcie borówki amerykańskiej – podstawowe informacje

Cięcie krzewów owocowych

Wszystkie krzewy owocowe potrzebują regularnego przycinania. Dotyczy to zarówno większych krzewów, także tych prowadzonych w formie szczepionej na pniu jak drzewka, jak i mniejszych, takich jak borówka amerykańska. Rośliny borówki nie mają być może tendencji do nadmiernego zagęszczania się jak maliny czy winorośle, ale nie oznacza to, że można zrezygnować z ich cięcia.

Obcinać pędy borówki warto nie tylko w uprawie towarowej. Wtedy to zdecydowanie ważniejsze, ale jeśli masz krzewy w ogrodzie, także nie powinieneś o tym zapominać. Cięcie pozwala na kształtowanie krzewu. Dzięki temu zbiór jest o wiele łatwiejszy, ponieważ bez problemu możesz dotrzeć do wszystkich, także wewnętrznych gałązek. Dodatkowo dzięki cięciu wszystkie części rośliny mają dostęp do światła, więc owoce szybciej i bardziej równomiernie się rozwijają.

Dzięki regularnemu cięciu krzew lepiej owocuje. Ponieważ nie musi utrzymywać dodatkowych pędów, może „skupić się” na odżywianiu kwiatów i owoców. To samo dotyczy borówki kamczackiej czy amerykańskiej, w ich przypadku także regularne cięcie pozwala na utrzymanie wysokiej jakości owoców. Dzięki temu są większe, smaczniejsze i bardziej atrakcyjne.

Cięcie borówki amerykańskiej – przegląd narzędzi

Przycinanie borówki amerykańskiej można wykonać po prostu za pomocą standardowego sekatora lub nożyc ogrodniczych. Krzewy borówki są dość niskie, dlatego nie wymagają zastosowania sekatorów na wysięgnikach i tym podobnych udogodnień.

Pamiętaj, by przed cięciem borówki zdezynfekować ostrza narzędzi. Bardzo często to właśnie w czasie przycinania można zainfekować rośliny w ogrodzie. Na ostrzach pojawiają się bakterie i zarodniki grzybów, a rana po cięciu jest dla nich jak otwarta brama. Przed każdym przycinaniem warto więc dokładnie umyć wszystkie narzędzia, a najlepiej jeszcze przemyć alkoholem lub preparatem odkażającym.

Przycinanie borówki amerykańskiej krok po kroku

Cięcie borówki amerykańskiej – terminy

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna głównie ze względu na to, że nie ma większych obostrzeń co do terminu przycinania borówki. W zasadzie można to robić od zakończenia zbiorów aż do pękania pąków, czyli od wczesnej jesieni do wczesnej wiosny, także zimą, poza okresem wegetacji.

Wiele wskazuje na to, że zima jest najlepszym momentem na przeprowadzenie zabiegu, warto o tym pomyśleć zwłaszcza w lutym. Wtedy można szybko usunąć zniszczone niskimi temperaturami pędy. Cięcie po zbiorach to także dobry pomysł, ale głównie w przypadku odmiany, która owocuje wcześnie. Te późne, owocujące późną jesienią mogą być bardziej podatne na przemarzanie, więc warto odłożyć zabieg później. Rozmnażanie borówki amerykańskiej zaczyna się najczęściej od sadzenia przyciętych dwuletnich sadzonek. Nie trzeba ich skracać bezpośrednio po posadzeniu, kolejne cięcie wykonuje się dopiero w następnym sadzeniu.

Przycinanie borówki w ogrodzie
Cięcie borówki amerykańskiej w ogrodzie, a także skuteczne przycinanie borówki

Jak obcinać borówkę amerykańską

Borówka kanadyjska (amerykańska) w początkowych dwóch latach uprawy w ogrodzie musi przejść cięcie formujące. Polega to na wyrównywaniu długości pędów i usuwanie pędów krzyżujących się i skierowanych w stronę środka. Należy zostawić od 6 do 8 pędów głównych (zasadniczych). Później natomiast przeprowadza się wyłącznie cięcie prześwietlające. Jak je zrobić krok po roku?

  1. Każdorazowo zostawiaj od 6 do 8 pędów zasadniczych, by pozostał ciągle taki sam szkielet krzewu.
  2. Pozbądź się odrostów trzyletnich i starszych.
  3. Pozostawiaj pędy roczne i dwuletnie. Możesz ewentualnie skracać ich długość.
  4. W czwartym roku od posadzenia postaraj się odmłodzić roślinę – wytnij wszystkie pędy obumarłe, chore i niewydające pąków kwiatowych.

Warto pamiętać, że borówki nie należy obcinać zbyt radykalnie. Zarówno borówka kanadyjska, jak i krzewy borówki kamczackiej nie mogą być zbyt mocno przycinane, ponieważ to powoduje zmniejszenie plonów. W przypadku odmian drobnoowocowych można jednakże poświęcić jednoroczny zbiór i mocno przyciąć krzewy. Dzięki temu owoce będą większe i będą się o wiele lepiej prezentować. Sprawdź także ten artykuł o wyborze sadzonek borówki amerykańskiej.

Cięcie borówki amerykańskiej – pielęgnacja po cięciu i przesadzanie

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest szczególnie trudna. Po cięciu roślina powinna być jednak traktowana specjalnie, żeby nie uległa zniszczeniu. Przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed zimnem. Dobrze sprawdza się zwykłe kopczykowanie ziemią, liśćmi lub korą. Przycinane jesienią krzewy mają większe tendencje do przemarzania, warto więc o tym pamiętać.

Pielęgnacja po cięciu także powinna być staranna. W tym wypadku nie można zapomnieć o podlewaniu i nawożeniu. Po wczesnowiosennym cięciu należy zastosować nawóz, najlepiej działają środki dedykowane do borówek. Pomagają utrzymać odpowiednie pH podłoża. Rozmnażanie borówki amerykańskiej także można wykonać tuż po cięciu. To czas, kiedy można pobrać sadzonki półzdrewniałe. Przesadzanie roślin wykonuje się wczesną jesienią. Borówki powinny być przycięte dopiero gdy przyjmą się w nowym miejscu.

ikona podziel się Przekaż dalej