Hortensja bukietowa – wiosenne cięcie

Koniec marca i początek kwietnia jest najlepszym czasem na przycinanie krzewów hortensji. Celem zabiegu jest otrzymanie większej liczby mocnych i grubych pędów, na których zakwitną okazałe białe kwiaty, lekko różowiejące w trakcie kwitnienia. Zabieg cięcia silniejszych gałązek przeprowadzamy na wysokości około 50 cm - nad pąkami, przy pomocy sekatora. Cienkie pędy wycinamy w całości.

Przycinanie hortensji bukietowej najlepiej wykonać na kolejnych grubych i mocnych gałązkach, nad pierwszym, drugim lub trzecim pąkiem, tak, by pojawiające się duże kwiaty nadały krzewowi oryginalny kulisty kształt. Jeśli naszym zamiarem jest wyhodowanie wysokich krzewów, dorastających do 2-4 m wysokości, wystarczy wycinać jedynie suche kwiatostany. Na gałązkach pojawią się drobniejsze kwiaty, za to znacznie liczniej.

Hortensja bukietowa na pniu tworzy się w naturalny sposób - na najsilniejszym, pionowo rosnącym pędzie. Wszystkie słabsze gałązki musimy wyciąć przy samej ziemi. Grubszą gałąź, która utworzy pień drzewka, podpieramy palikiem, by utrzymać ją w pionie. Pojawiające się odrosty należy na bieżąco usuwać. Kiedy drzewko dorośnie do oczekiwanej przez nas wysokości, wystarczy uszczknąć wierzchołek, by zaczęło się ładnie rozkrzewiać. Po około trzech sezonach formowania, otrzymamy piękną hortensję na pniu, o kulistym pokroju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej?

Coroczne wiosenne przycinanie hortensji bukietowej zalecane jest dla gatunków, kwitnących na pędach jednorocznych, do których zalicza się Hydrangea paniculata. Cięcie hortensji bukietowej pozwoli utrzymać dekoracyjne walory rośliny. Nieprzycinane krzewy będą wydawały mniejsze i mniej efektowne kwiaty. Coroczne przycinanie starszych gałązek jest skutecznym sposobem na odmłodzenie krzewów.

Hortensja ‘Limelight’ - ciekawa odmiana hortensji bukietowej

Hydrangea paniculata‘Limelight’ należy do polecanej przez hodowców odmiany hortensji bukietowej. Wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które osiągają długość 25 cm. Pojawiają się na pędach jednorocznych. W początkowej fazie rozwoju kwiaty są seledynowe, by stopniowo zmienić kolor na kremowobiały i różowy. Po przekwitnięciu utrzymują się na roślinie, dekorując rabatki do wiosny. Efektowne kwiaty nadają się na suche bukiety. Krzewy hortensji tej odmiany mogą osiągnąć około 3 m wysokości. szczególnie pięknie prezentuje się, obsypana kwiatami, hortensja bukietowa na pniu.

Jak i kiedy wykonać cięcie hortensji ogrodowej? Coroczne cięcie hortensji bukietowej przeprowadzamy od końca lutego do końca marca, przy sprzyjającej pogodzie – bezdeszczowej, o temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Radykalny zabieg sprawi, że hortensja będzie miała ładny pokrój i nie będzie rozrastała się w sposób niekontrolowany. Przy pomocy ostrego sekatora należy usunąć suche kwiatostany. Przegląd krzewu, pozwoli wyodrębnić grube i mocne pędy. Zostawiamy je, resztę nisko wycinamy przy samej ziemi. Najsilniejsze pędy przycinamy, na wysokości około 50 cm, zawsze nad pąkami. Krzew powinien przybrać pokrój półokrągły, z wyższymi pędami środkowymi i niższymi po bokach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej Vanille Fraise.

Przycinanie hortensji bukietowej instrukcja
Cięcie hortensji bukietowej krok po kroku - terminy, zasady przycinania, porady

Jeśli pragniemy uzyskać młode sadzonki, jeden z długich pędów przeginamy i przyciskamy do gruntu. Przysypujemy go ziemią. Zadołowana w ten sposób roślina będzie mogła się ukorzenić. Obfite podlewanie przyspieszy proces ukorzeniania. W następnym roku uzyskane sadzonki można zasadzić na lekko zacienionym stanowisku, o stale wilgotnej glebie - przez cały czas wegetacji hortensji.

Efektowne gatunki Hydrangea – pielęgnacja krzewów

Hortensja ogrodowa Hyndragea macrophylla – uprawiana może być w doniczkach i na ogrodowych rabatach. Gatunek charakteryzuje się grubymi, wyprostowanymi pędami, które nie rozgałęziają się. Na ich końcach, w czerwcu i w lipcu, pojawiają się ogromne, różowe i niebieskawe kwiatostany, o średnicy do 20 cm. Pod ich ciężarem pędy odchylają się na boki. Krzew dorasta do 1 m wysokości.

Hyndragea macrophylla nie jest rośliną całkowicie odporną na przemarzanie. Pielęgnacja polega na wiosennym przycięciu uszkodzonych gałązek. Pędy tniemy nisko przy ziemi. Na ich miejscu pojawią się nowe, a roślina zakwitnie w tym samym roku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najpiękniejszych odmianach hortensji?


Hortensja krzewiasta Hydrangea arborescens – to szeroki krzew, dorastający do 2,5 m wysokości. W ogrodach spotykane są atrakcyjne kultywary gatunku:

  • hortensja ‘Annabelle’ – osiąga około 1,5 m wysokości. Wyróżnia się bardzo dużymi kulistymi kwiatostanami, wybarwiającymi się na kremowobiało, które dekorują krzewy od czerwca do sierpnia. Przycinanie hortensji wykonuje się każdego roku, po przekwitnięciu roślin. Uszkodzone i wątłe gałązki przycinamy nad samą ziemią. Pozostawiamy silne pędy, wykonując cięcie na 1-3 oczka. Coroczne zabiegi pielęgnacyjne umożliwią nadanie krzewom ładnego pokroju i sprawią, że hortensja nie będzie się nadmiernie rozrastała. Duże kwiatostany pojawiają się na przyciętych pędach.
  • Hortensja ‘Grandiflora’ – tworzy gęste, niezbyt wysokie krzewy, osiągające około 1 m wysokości. Młode pędy są lekko owłosione. Od lipca do września hortensja kwitnie. Jej duże kwiatostany, o średnicy 20 cm, zmieniają kolor z zielonkawych, na kremowobiałe, by pod koniec kwitnienia przybrać barwę różowawą. Ciężkie kwiatostany są przyczyną wyginania się gałązek, dlatego należy je podpierać. Wiosenne cięcie pędów, nisko nad ziemią, przeprowadza się każdego roku.

Oprócz przycinania pędów hortensji, co zapewnia roślinom zachowanie odpowiedniego pokroju i obfitego kwitnienia, dbamy o właściwe podlewanie, co sprzyja kwitnieniu i zachowaniu dobrej kondycji krzewów. Brak dostatecznej ilości wody jest powodem więdnięcia kwiatów i liści, a kwiatostany są mniej liczne i mało efektowne. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji niebieskiej w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej