Cięcie hortensji ogrodowej, drzewiastej i ‘Annabelle’ krok po kroku
Hortensje Hydrangea należą do wartościowej i efektownej grupy roślin. Chętnie uprawiane są w ogrodzie, dekorując jego zakątki pięknymi kwiatami, ujętymi w wiechy lub baldachy. Gatunki, hodowane w naszym kraju kwitną przez długi czas i dobrze znoszą lekkie zacienienie. Hodowla ozdobnych krzewów nie jest trudna. Odpowiednia pielęgnacja hortensji to przede wszystkim podlewanie i przycinanie pędów, dzięki czemu ozdobne rośliny mogą zaprezentować wszystkie swoje walory. Przeczytaj, jak przeprowadzić wiosenne cięcie hortensji.
Jeśli szukasz więcej informacje, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Pielęgnacja hortensji - cięcie hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla nadaje się do hodowli w ogrodzie oraz - jako jedyny gatunek Hydrangea - w warunkach domowych. Popularne są odmiany hortensji o kwiatostanach białych, różowych, niebieskich i czerwonych, pojawiających się od czerwca do sierpnia. Hortensja może osiągnąć 100-150 cm wysokości. Gatunek wymaga zimowego okrycia.
Charakterystyczne wyprostowane pędy hortensji mogą przybierać łukowaty kształt, uginając się pod ciężarem dużych kwiatów, o średnicy 20 cm. Kwitnienie na zeszłorocznych pędach, uniemożliwia cięcie hortensji ogrodowej wiosną. Można jedynie delikatnie przyciąć końcówki pędów. Jest to zabieg kosmetyczny, polegający na usunięciu suchych kwiatostanów oraz pędów, które po zimie utraciły sprężystość i pokładają się na ziemi. Usuwamy również gałązki słabe i uszkodzone przez mróz. Jeśli dokonamy radykalnego przycinania pędów, nie doczekamy się w bieżącym sezonie kwiatów.
Pielęgnacja hortensji uprawianej w warunkach domowych polega na regularnym odcinaniu zasychających kwiatostanów. Przycinanie wykonuje się wraz z fragmentem pędu, z najwyższymi liśćmi. Właściwie przeprowadzone cięcie hortensji ogrodowej, będzie skutkowało pojawieniem się dużych kwiatów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej?
Wiosenne przycinanie ozdobnych krzewów - cięcie hortensji bukietowej
Zarówno hortensja drzewiasta Hydrangea arborescens, jak i hortensja bukietowa Hydrangea paniculata wymagają wiosną mocnego przycięcia pędów. Kwitnienie obu gatunków ma miejsce na jednorocznych pędach. Ich przycięcie spowoduje pojawienie się większych kwiatostanów i pobudzi je do ładnego rozkrzewiania. Krzewy obsypane dużymi kwiatostanami będą zdobić ogród przez całe lato i jesień.
Po zimie, z chwilą ustąpienia przymrozków, wykonujemy cięcie hortensji bukietowej. Zabieg należy przeprowadzić przy pomocy sekatora, w czasie dobrej pogody, przy dodatniej temperaturze powietrza, od końca lutego do końca marca. Nie należy obawiać się radykalnych cięć. Pozostawiamy mocne i grube pędy, przycinając je nisko nad ziemią, na około 40-50 cm, zawsze powyżej pierwszego, drugiego lub trzeciego pąka. Cienkie gałązki wycinamy u podstawy. Jeśli krzewy hortensji posadziliśmy jesienią, cięcie możliwe jest dopiero wiosną, w następnym roku.
Dzięki wykonaniu zabiegu przycinania pędów, hortensja bukietowa utworzy duże kwiatostany, pięknie prezentujące się na silnych pędach. Decyzja o rezygnacji z cięcia, pozwoli krzewom osiągnąć wysokość do 3 m. Na pędach pojawią się liczne, ale znacznie drobniejsze i mniej efektowne kwiaty. Przycinanie jest również wskazane dla odmłodzenia starszych krzewów. Przerzedzone gałązki zapewnią hortensji dopływ świeżego powietrza oraz szybsze pozbywanie się wody opadowej, dzięki czemu nie będzie atakowana przez choroby grzybowe. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej Vanille Fraise.
Pielęgnacja hortensji po zimie – cięcie hortensji drzewiastej
Wiosenne cięcie hortensji drzewiastej jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Przeprowadzamy je od końca lutego do końca marca, po ustąpieniu przymrozków. Przegląd rośliny pozwoli pozbyć się uszkodzonych gałązek i wyodrębnić pędy najsilniejsze. Słabe i cienkie pędy tniemy u podstawy krzewu, natomiast grube gałązki przycinamy na wysokość pierwszego, drugiego i trzeciego oczka, zawsze nad pąkiem.
W ogrodzie najczęściej hodowane są atrakcyjne odmiany hortensji drzewiastej. Popularnym kultywarem jest hortensja ‘Annabelle’. Wyróżnia się dużymi kwiatami tworzącymi kremowobiałe kule. Kwitnienie rośliny na jednorocznych pędach rozpoczyna się już w czerwcu. Kwiaty pozostają na krzewie do jesieni, a pozostawione na zimę, zdobią w oryginalny sposób opustoszały ogród. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najpiękniejszych odmianach hortensji?
Cięcie hortensji ‘Annabelle’ wykonujemy w czasie ładnej pogody, kiedy temperatura powietrza przekracza 0 stopni Celsjusza. Do przycinania gałęzi krzewu używamy sekatora. Wycinamy przy gruncie słabe i najcieńsze pędy. Grube i mocne gałązki należy przyciąć na podobną wysokość, na 1-2 oczka. Usuwamy także uschnięte kwiatostany, które pozostawały na krzewie przez całą zimę i wiosną nie wyglądają atrakcyjnie. Po dokonaniu cięcia, grubsze pędy pokrywamy maścią ogrodniczą, by zapobiec infekcjom.
Przycinany krzew zwykle dorasta do 120 cm wysokości. Pędy, obciążone kwiatostanami, często wymagają podpierania. Jeśli zamierzamy pozwolić roślinie osiągnąć większe rozmiary, około 150 cm wysokości, cięcie hortensji ‘Annabelle’ przeprowadzamy nad 3 i 4 oczkiem. Wycinamy zbędne pędy oraz gałązki uszkodzone i krzyżujące się, co korzystnie prześwietli krzew. Dzięki regularnemu przycinaniu, hortensja drzewiasta zachowa półkulisty pokrój. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji niebieskiej w ogrodzie.