Krzewuszka cudowna Weigela florida – kilka słów o gatunku

Krzewuszka cudowna to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych. W Polsce występuje jako krzew, który może osiągnąć około 2 metrów wysokości. Jest bardzo dekoracyjna, ponieważ przez sezon zdobią ją ładne liście. U podstawowego gatunku są zielone, jednak u różnych odmian mogą być wielobarwne czy ozdobione jaśniejszymi obrzeżami. Kwitnienie krzewuszki przypada na późną wiosnę, dzwonkowate kwiaty rozkładają się zazwyczaj w maju i czerwcu. Większość odmian ma różowe płatki, jednakże zdarzają się i takie, które kwitną na biało lub czerwono.

Do tych najbardziej oryginalnych odmian należy ‘Bristol Snowflake’, która pięknie rozjaśnia kompozycje krzewów w ogrodzie. Bardzo ładnie prezentuje się także ‘Alexandra’, której liście przebarwiają się na ciemnoczerwono i ładnie kontrastują z różowymi kwiatami. Na szczególną uwagę zasługuje ‘Variegata’, odmiana o jasnoróżowych kwiatach i obrzeżonych liściach. Właściciele małych ogrodów także mogą posadzić krzewuszkę – ‘Nana Purpurea’ to czerwonolistna i intensywnie kwitnąca odmiana karłowata.

Wszystkie krzewuszki, niezależnie od odmiany i gatunku muszą być cięte co roku. Dotyczy to także roślin szczepionych na pniu i karłowatych. Cięcie krzewów ma za zadanie utrzymać atrakcyjny pokrój, ponieważ krzewuszka Weigela florida ma tendencje to przerzedzania i pokładania się. Oczywiście regularne cięcie zwiększa także szansę na obfite kwitnienie i może zmienić krzewuszkę w cudownie obsypany kwiatami krzew. Sporadycznie wykonuje się interwencyjne cięcie krzewuszki, który ma uchronić ją przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

Cięcie krzewuszki (łac. Weigela florida) krok po kroku

W przypadku krzewuszki najważniejsze jest cięcie formujące. Pielęgnacja krzewu będzie łatwiejsza, jeśli nada mu się regularny pokrój. Przycinanie krzewuszki formujące przeprowadza się już tuż po posadzeniu krzewu. Wtedy pędy skraca się o połowę, co pobudza krzewienie. U starszych roślin należy skrócić tegoroczne pędy, na których zawiązały się kwiaty, najlepiej o około 1/3 długości. Od góry wykonuje się silniejsze cięcie, po bokach wystarczy mniej intensywne.

Cięcie krzewów całkiem starych i zaniedbanych wygląda nieco inaczej. W takim przypadku zaleca się w całości usunąć kilka najstarszych gałązek. Krzewuszka przez to może gorzej kwitnąć w pierwszym sezonie, ale tylko w ten sposób zagęści i się i wytworzy nowe pędy. Już za dwa sezony odzyska swój atrakcyjny wygląd i będzie ładnie kwitnąć.

Mało osób wie, że krzewuszka cudowna wspaniale sprawdza się na żywopłot. Jest naprawdę atrakcyjna, chociaż może wymagać sporo zachodu i pielęgnacja krzewu jest trudniejsza. Na żywopłot wykorzystuje się sadzonki na pniu lub zwykłe. Krzewuszka Weigela musi być przycinana regularnie, w szczególności należy skracać gałęzie rozrastające się na boki. Dlatego obcina się je dość intensywnie, czasami nawet bardziej niż 1/3 długości. Krzewuszka w żywopłocie mniej intensywnie kwitnie, jednakże dzięki intensywnemu cięciu powstanie gęsta ściana pięknych liści. Sprawdź także ten artykuł o uprawie krzewuszki cudownej.

Kiedy przycinać krzewuszkę?

Przycinanie krzewuszki wykonuje się jesienią, już po kwitnieniu rośliny. To szczególnie istotne, ponieważ zabieg wykonany w niewłaściwym terminie możne roślinie zaszkodzić. Przycinanie przed kwitnieniem może spowodować zahamowanie kwitnienia lub nadmierne rozrastanie się na boki. Należy jednakże pamiętać, że zbyt późne cięcie także nie zadziała dobrze – krzew stanie się bardziej podatny na niekorzystne szkodniki, może przemarzać i łatwiej poddawać się chorobom czy szkodnikom. Wiosną można obciąć suche, przemarznięte gałęzie, które nie wypuściły liści.

W przypadku koniecznych interwencji, kiedy na roślinie pojawią się oznaki choroby grzybowej, termin cięcia nie ma znaczenia. Grzyby z reguły rozwijają się, kiedy temperatura jest już nieco wyższa, najczęściej latem i jesienią. Wtedy należy usunąć porażony pęd, by nie zagrażał reszcie krzewu i pozostałym roślinom w ogrodzie. Po wycięciu grubszego pędu ranę można zabezpieczyć maścią ogrodnicza, która ogranicza przenikanie chorobotwórczych patogenów.

Rozmnażanie krzewuszki z sadzonek zielnych lub półzdrewniałych

Krzewuszkę cudowną można w łatwy sposób rozmnożyć. Stosuje się do tego sadzonki zielne lub półzdrewniałe. Sadzonki półzdrewniałe można pobrać w czasie przycinania rośliny. Powinny to być długie na 15 cm pędy boczne, które jeszcze nie zdążyły całkowicie zdrewnieć. Sadzonki zielne pobiera się wiosną z wierzchołków młodych pędów. Powinny mieć około 2-3 węzły liściowe. Jeśli przed pobraniem gałązek obficie podlejesz roślinę mateczną, masz znacznie większe szanse na ukorzenienie się pędów.

Sadzonki zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie przenosi się je do skrzynki z piaskiem i torfem. Sadzonki zielne przykrywa się perforowaną folią, by miały dość dużą wilgotność powietrza. Oba rodzaje pędów są wrażliwe na spadki wilgoci, dlatego należy je regularnie podlewać metodą kropelkową. Sadzonki wymagają troskliwej pielęgnacji – doglądania, ochrony przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Po mniej więcej 3 latach małe krzewuszki można posadzić na stałe miejsce.

ikona podziel się Przekaż dalej