Jak formować tuje? Wyjaśniamy, jak wykonać ozdobne cięcie
Decydując się na uprawę roślin ozdobnych w naszym ogrodzie, wielokrotnie decydujemy się na iglaki, a w szczególności tuje. Zdecydowanie najczęściej wybieraną i dostępną w sklepach ogrodniczych jest tuja 'Szmaragd'. Jednak jak przebiega cięcie i kształtowanie takiej tui? Zobaczmy, jak formować tuje, kiedy jest najlepszy termin na cięcie, jak wygląda przycinanie starych tui i jak strzyc te rośliny krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Jak formować tuje - czym strzyc i kiedy są najlepsze terminy na formowanie
Jeśli decydujemy się na zakup iglaków, bez różnicy, czy chcemy kupić tuje 'Szmaragd', czy też inne, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się te krzewy ozdobne, a dodatkowo warto zapoznać się również z tym, co ile sadzić tuje, jak przebiega ich uprawa i pielęgnacja, a w szczególności podcinanie i kształtowanie tui.
Zacznijmy od tego, że tuje należą do roślin, które mogą osiągać duże, jak i małe rozmiary, w zależności od gatunku i odmiany. Te ozdobne rośliny wymagają formowania, jeśli chcemy, by ich pokrój był estetyczny. Jednak by prawidłowo podcinać tuje, musimy wiedzieć, jakie są najlepsze terminy na to i w jaki sposób to zrobić, by nie uszkodzić rośliny.
Cięcie na tujach przeprowadza się w zależności od tego, jaką odmianę kupimy. Zdecydowanie najczęściej spotykana jest tuja szmaragdowa, dlatego skupimy się na jej cięciu. Otóż do pierwszego cięcia tui powinniśmy podejść w drugiej połowie III po przejściu przymrozków. Przy pierwszym cięciu można obciąć delikatnie czubek, a także około połowy długości pędów bocznych, przez co tuja się rozkrzewi.
Przy drugim cięciu musimy podcinać pędy boczne o około 2/3 ich długości w okresie VI. Na koniec VII obcinamy pędy o około 1 cm. Warto wspomnieć o tym, że przycinanie starych tui również przebiega w ten sposób, natomiast przy pierwszym cięciu, nie można obcinać wtedy czubka rośliny. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że jeśli chcemy obstrzyc roślinę, musimy skorzystać z ostrych i zdezynfekowanych narzędzi.
Formowanie żywopłotów z tui - co zrobić, by żywopłot z iglaków był gęsty i jednorodny
Jeżeli chcemy wyhodować piękny żywopłot, koniecznością jest dowiedzenie się, co ile sadzić tuje. Jeśli chcemy dowiedzieć się, co ile sadzimy tuje, musimy wziąć pod uwagę konkretną odmianę, bo tylko tak ustalimy dokładną rozstawę, która powinna być zachowana między roślinami.
Jednak jeśli marzy nam się duży i gęsty żywopłot, musimy wziąć pod uwagę, że odległość między odmianami, które charakteryzują się wąskim pokrojem, powinny być sadzone zdecydowanie w bliższej odległości, niż tuje, których pokrój jest bardziej szeroki. Pokrój roślin możemy zobaczyć już na zdjęciach. Zdjęcia te dołączone są z reguły do sadzonek, ale dokładnie zdjęcia możemy znaleźć w internecie. Sprawdź także ten artykuł na temat przycinania tui krok po kroku.
Jeśli chodzi natomiast o to, jak powinno wyglądać obcinanie krzewów na żywopłot, nie różni się ono bardzo od tradycyjnego przycinania starych tui, które sadzone są pojedynczo w ogrodzie. Przy kształtowaniu żywopłotów musimy jednak pamiętać o tym, żeby poprowadzić roślinę nie tylko w górę, ale musi ona rozrastać się także na boki. W pierwszej fazie cięcie roślin jest takie samo, jak przy przycinaniu pojedynczych krzewów, natomiast w kolejnej fazie musimy zwrócić uwagę na to, by ścinać czubki drzew, tak by się one bardziej zagęszczały. Gdy rośliny połączą się ze sobą, musimy ściąć je na równą wysokość i szerokość. Później już raz do roku przycinamy żywopłot i usuwamy z niego uszkodzone lub porażone chorobami i szkodnikami gałęzie.
Spirala - jak obcinamy tuje, by powstała z nich spirala
Cięcie w spiralę staje się coraz bardziej popularne. Możemy do tego wykorzystać duże, jak i niskie odmiany, lecz na tych wyższych, cięcie będzie łatwiejsze. Co więcej, powinniśmy pamiętać o tym, że pod takie cięcie powinniśmy wybrać tuje, które charakteryzują się stożkowatym i gęstym pokrojem oraz wyraźnym przewodnikiem. Pod takie cięcie doskonale nadaje się tuja Szmaragd.
Przy cięciu tui w spiralę ważne jest to, by wiedzieć, kiedy i jak ścinać roślinę. Zaczynamy więc od tego, że tuja powinna być w pierwszej kolejności uformowana w stożek i dlatego też gałązki, które wystają poza obrys stożka, musimy obcinać. Właśnie to cięcie korygujące przeprowadza się dwukrotnie w okresie od IV do VIII. Ten etap trwa około 3 lat.
Kolejnym etapem jest zawiązanie taśmy lub grubego sznurka na szczycie rośliny i stopniowe okręcanie go wokół aż do dołu. Tak rozmieszczony sznurek dokładnie pokazuje nam kształt spirali. W tym momencie możemy przystąpić do cięcia, które zaczyna się od samego dołu i biegnie do góry. Cięcie tui o kształcie spirali musimy powtarzać co roku, dzięki czemu spirala się zagęści i będzie wyglądała pięknie w naszym ogrodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że na początku warto wyciąć mniej niż za wiele, ponieważ możemy popsuć kształt rośliny. A w przypadku wycięcia zbyt małej ilości gałązek, zawsze możemy podciąć ich jeszcze więcej.