Jak przycinać pomidory - praktyczny poradnik cięcia krok po kroku
Uprawa pomidorów jest bardzo popularna, jednak zanim się za nią weźmiemy, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają pomidory, jak przebiega wysiew pomidorów, a także, jak przebiega ich pielęgnacja, w tym, jak podwiązać pomidory oraz jak przebiega przycinanie pędów i obrywanie liści pomidorów. Są to bardzo ważne informacje, które trzeba znać, jeśli decydujemy się na uprawę pomidorów malinowych lub innych gatunków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Pomidory malinowe i inne - jak przebiega wysiew pomidorów
Pomidory malinowe, tak jak i inne gatunki pomidorów, są doskonałymi warzywami, które często znajdują swoje miejsce w naszej kuchni. Domowa uprawa pomidorów daje nam dostęp do naturalnych i smacznych owoców tych roślin. Jednak zanim zajmiemy się uprawą pomidorów, musimy wiedzieć, kiedy możemy przystąpić do wysiewu pomidorów, kiedy wysadza się sadzonki, a także, jak przebiega cała uprawa.
Zacznijmy więc od tego, że nasiona pomidorów powinno się wysiewać w okresie od II do III w kiełkowniku. Ważne jest przy tym, by gleba pod ich uprawę była zasobna w próchnicę, ciepła i przepuszczalna. Dodatkowo powinna być ona wzbogacona kompostem lub obornikiem. Nasiona pomidorów przykrywamy około 0,5-1 cm warstwą gleby i bardzo ostrożnie zwilżamy całość, tak, by nasiona nie wypłynęły na wierzch.
Podczas produkcji rozsady gleba powinna być utrzymywana w temperaturze około 22-25oC. Warto też zakryć doniczkę z nasionami folią, by zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, jednak pamiętajmy, by codziennie ją odkrywać w celu przewietrzenia. Po wzejściu nasion temperaturę gleby obniżamy do około 16-20oC. Już po wypuszczeniu pierwszego lub pierwszych dwóch liści, konieczne jest pikowanie pomidorów.
Po przeprowadzeniu pikowania powinniśmy pomału przystąpić do hartowania roślin, by w połowie maja wysadzić już sadzonki pomidorów do gruntu. Podczas sadzenia pomidorów, niezbędne jest także poznanie odpowiedniej rozstawy pomidorów. Dlatego musimy wiedzieć, że każdy gatunek pomidora może mieć inną rozstawę sadzenia, przez co wybierając pomidory, konieczne jest sprawdzenie odpowiedniego rozstawu między sadzonkami. Wszystkie te czynności składają się na uprawę pomidorów, jednak kolejnym ważnym punktem jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów krok po kroku.
Przycinanie pomidorów - jak przycinać pomidory i czemu służy obcinanie pędów i usuwanie liści
Jeśli interesuje nas to, jak przycinać pomidory, w pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że cięcie pomidorów nie jest koniecznym zabiegiem w uprawie domowej. Obcinanie pędów, tak jak i usuwanie liści, stosuje się przede wszystkim w uprawach polowych. Do obcinania przeznaczone są z reguły odmiany wysoko rosnące lub karłowe. Podcinanie natomiast nie powinno być przeprowadzane u odmian samokończących i drobnoowocowych. Możemy jednak pozwolić sobie na obcięcie pędów, które nie są potrzebne.
Jeśli interesujemy się uprawą pomidorów, z pewnością wiemy, że prowadzone są one z reguły na 1, 2 lub czasem 3 pędach. Dlatego w zależności, jaki sposób wybierzemy, cięcie powinno być dostosowane do sposobu uprawy. Co więcej, jeśli podcinamy pomidory, by uprawa odbywała się na 2 lub 3 pędach, sprawiamy opóźnienie zbioru owoców. Jeśli jednak prowadzimy uprawę na jednym pędzie, ciąć należy wszystkie pędy, poza pędem głównym.
Warto wiedzieć także, jak przycinamy pomidory w szklarniach, ponieważ tam skupiamy się przede wszystkim na jednym zabiegu. W uprawach szklarniowych stosuje się przede wszystkim obcinanie lub wyłamywanie pędów bocznych, które niepotrzebnie zacieniają liście i owoce pomidorów. Obcinanie przeprowadza się również dlatego, by pędy te nie były konkurencją w pobieraniu składników mineralnych i wody. Stosując takie podcinanie, uzyskamy smaczniejsze i większe owoce lepszej jakości.
Czytaj również: Stylowe wyposażenie wnętrz na Inspire Home
Pielęgnacja pomidorów - o jakich zabiegach pielęgnacyjnych powinniśmy jeszcze pamiętać
Decydując się na uprawę pomidorów, musimy wiedzieć, że są to dość wymagające rośliny, które wymagają różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do jednych z nich należy obrywanie liści pomidorów. W przypadku obrywania liści pomidorów musimy pamiętać o tym, że zabieg usuwania liści powinien być przeprowadzony ostrożnie, tak, by nie uszkodzić pędu głównego. Jednak usuwanie liści nie jest koniecznym zabiegiem.
Konieczne jest jednak regularne podlewanie i nawożenie rośliny, szczególnie w okresie, kiedy nasze pomidory dojrzewają. Wtedy mają one znacznie większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę. Poza tym musimy odchwaszczać glebę, w której rosną pomidory, by korzenie chwastów nie stanowiły konkurencji do korzeni roślin uprawnych.
Bardzo ważne jest to, że bez różnicy, jaką czynność pielęgnacyjną wykonujemy, powinniśmy zadbać o narzędzia przy niej używane. Wszelkie narzędzia, np. nóż czy sekator, powinny być każdorazowo odkażane. W przeciwnym razie narzędzia staną się doskonałą pomocą dla patogenów, które przenoszą się bardzo łatwo i mogą być ogromnym zagrożeniem dla naszych plonów.