Jak wykonać prawidłowe cięcie tui? Praktyczny poradnik
Cięcie tui to bardzo ważny zabieg, który ma na celu nie tylko formowanie, ale także zagęszczanie roślin. Jednak zanim przejdziemy do strzyżenia, powinniśmy dowiedzieć się, które tuje możemy obcinać, jakie są najlepsze terminy na pierwsze i ostatnie przycinanie, a także, jak ciąć żywotniki na żywopłot.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Jakie tuje można obcinać - obcinanie żywotników
Tuje, czyli żywotniki, to rośliny, które chętnie sadzone są w ogrodach przydomowych. Bardzo popularne są żywotniki 'Szmaragd' oraz 'Brabant' i to właśnie ona najczęściej goszczą w naszych ogrodach. Warto wspomnieć również o tym, że rośliny te charakteryzują się różnymi pokrojami. Możemy zakupić żywotniki o stożkowatym, kolumnowym, jajowatym lub kulistym pokroju.
Pamiętajmy jednak o tym, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup żywotników 'Szmaragd', czy żywotników 'Brabant', musimy wiedzieć, że tuje to rośliny, dla których ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Jednak musimy wiedzieć, jak przycinać tuje i kiedy jest najlepszy termin na to.
Warto wiedzieć, że niektóre odmiany żywotników, takie jak 'Teddy' lub 'Danica' charakteryzują się kulistym albo kolumnowym pokrojem, a formowanie nie jest koniecznością. Z kolei tuja 'Szmaragd' i 'Columna' to odmiany dobre na żywopłoty nieformowane, a co za tym idzie, nie musimy ich podcinać.
Odmiany takie jak 'Brabant', czy 'Aurescens' to rośliny, które również są roślinami żywopłotowymi, lecz w przeciwieństwie do szmaragdowych tui, ich strzyżenie jest koniecznością i musimy je przycinać nawet kilka razy w sezonie. Jeśli więc chcemy postawić na żywopłoty, które nie wymagają formowania, warto zdecydować się na tuje szmaragdowe, z kolei, jeśli chcemy ciąć tuje, by miały nienaganny i bardzo regularny kształt, lepiej wybrać odmianę 'Brabant'.
Strzyżenie żywotników - najlepsze terminy i narzędzia
Jaki termin jest najlepszy do obcinania żywotników - warto wiedzieć
Kiedy decydujemy się na zakup tui szmaragdowych, 'Brabant', 'Danica' lub innych, powinniśmy wiedzieć, że są to rośliny, które wymagają cięcia, niekoniecznie cięcia, które ma na celu formowanie rośliny, ale z pewnością takiego, który ma na celu zagęszczanie lub jest to cięcie, które ma na celu usunięcie uszkodzonych lub porażonych chorobami gałęzi.
Jak przycinać tuje? Warto wiedzieć, że cięcie tui powinno być przeprowadzone w odpowiednim terminie. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej odmiany oraz gatunku, a także od tego, jaką funkcję mają pełnić rośliny w naszym ogrodzie. Zobaczmy jednak, jakie są podstawowe terminy na cięcie tui.
Z reguły podstawowymi terminami na cięcie tui są okresy wiosenne, ale także koniec lata, który jest dobrym terminem na ostatnie cięcie i wykorzystuje się je w przypadku uprawy roślin formowanych. Z kolei pierwszym terminem jest okres IV i V. Wtedy wpływamy na zagęszczanie roślin, ale także ich odnowę. Pierwsze cięcie tui ma na celu usunięcie zaschniętych, chorych i porażonych przez mróz gałęzi, ale stosuje się tu również przycinanie czubków. Przycinanie czubków ma wpływ na rozkrzewianie się roślin. Pamiętajmy jednak, że cięcie czubka nie jest koniecznością i zależy od odmiany. Jeśli mam żywopłoty lub uprawiamy rośliny, które wymagają formowania, musimy się zmierzyć również z ostatnim cięciem. To cięcie ma na celu formowanie prawidłowego pokroju rośliny i w tym czasie możemy ją również podciąć od dołu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przycinaniu tui krok po kroku?
Czym przycinać drzewa i krzewy - jakie narzędzia są najlepsze do przycinania tui
Bez względu na to, czy nasze rośliny mają być przycięte od dołu, od góry, czy też od boku, lub chcemy poprowadzić je w konkretny kształt, np. spiralę, powinniśmy wiedzieć, czym możemy ciąć tuje. Zacznijmy jednak od tego, że rośliny, jakimi są żywotniki, charakteryzują się miękkimi pędami.
Dlatego właśnie są to rośliny, które możemy bez żadnego problemu przycinać i nie potrzebujemy do tego bardzo mocnych i drogich narzędzi. Jeśli więc chcemy wykonać cięcie tui uprawianych na naszym ogrodzie, z pewnością wystarczy nam do tego zwykły sekator lub nożyce do żywopłotu, jeśli to właśnie żywopłot chcemy uformować.
Pamiętajmy jednak o tym, że narzędzia powinny być naostrzone, ponieważ takimi nie będziemy ranić ani też szarpać naszych roślin ogrodowych. Co więcej, po każdym użyciu narzędzia powinny być zdezynfekowane, aby nie przenosić ewentualnych zalążków chorób na inne rośliny.
Cięcie tui na żywopłot i przycinanie tui - jak wygląda obcinanie żywopłotu
Przycinanie tui - co musimy wiedzieć na temat żywopłotu
Żywopłoty to naturalne płoty, które mogą stać się częścią ogrodu każdego z nas. W naturalny sposób odgradzają one naszą działkę przed wzrokiem sąsiadów lub też otoczeniem ulicznym. Warto jednak wiedzieć, że zanim zabierzemy się za uprawę żywopłotów, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega ich pielęgnacja, a przede wszystkim cięcie, które jest bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku żywopłotów formowanych.
Zacznijmy więc od tego, że żywopłoty z tui, ale nie tylko, powinny być prowadzone tak, by od dołu były one szersze. Taki sposób formowania żywopłotu zapewnia nam dostarczanie wystarczającej ilości światła do wszystkich części roślin, nawet do dołu. Dzięki temu rośliny będą się prawidłowo rozwijały i w żywopłocie nie będą tworzyły się dziury.
Co więcej, taki sposób formowania żywopłotów spowoduje również to, że nie będziemy musieli borykać się z problemem w okresie zimowym, ponieważ śnieg nie będzie osadzał się tak bardzo na górnej powierzchni żywopłotu, a co za tym idzie, jego ciężar nie będzie niszczył pędów rośliny. Warto też zaznaczyć, że zaleca się zaokrąglenie krawędzi żywopłotu.
Jak przycinać tuje i jak prawidłowo ciąć żywopłot
Cięcie żywopłotu jest z pewnością bardziej wymagające niż standardowe cięcie wykonywane na wiosnę, mające na celu usunięcie uszkodzonych lub porażonych przez choroby i szkodniki pędów. Zobaczmy więc, w jaki sposób przebiega przycinanie i formowanie żywopłotów z żywotników.
Zacznijmy od tego, że w pierwszym etapie uprawy żywotników pod żywopłot, przycinanie rozpoczynamy zaraz po posadzeniu rośliny. Wtedy przycinamy roślinę, co wpłynie na jej zagęszczenie. W kolejnym roku na wiosnę skracamy pędy, a pod koniec VI wykonujemy kolejne cięcie, które już nada kształt naszym krzewom.
W przypadku starszych żywopłotów wystarczy już jedno strzyżenie, które wykonujemy w okresie VI-VII. Pamiętajmy jednak o tym, że ostatnie strzyżenie powinno być przeprowadzane do VIII, ponieważ rana po cięciu potrzebuje zabliźnienia, a dodatkowo młode pędy potrzebują czasu na zdrewnienie przed mrozami.