Kiedy przycinać iglaki? Wyjaśniamy na przykładach 10 roślin
Obcinanie krzewów iglastych jest konieczne, by rośliny utrzymały ładny pokrój i były gęste. Niektóre gatunki iglaków mają tendencję do intensywnego rozrastania się w górę i na boki, inne znów rozwijają się powoli. Dowiedz się, kiedy przycinać iglaki – przedstawiamy wskazówki dotyczące dziesięciu najbardziej popularnych gatunków.
Kiedy przycinać iglaki: przycinanie tui
Przycinanie bukszpanu czy różnych krzewów ozdobnych często przeprowadza się jesienią. Jednakże tuja jest wyjątkiem. Żywotniki przycina się w okresie od końca marca do sierpnia. I to nie raz – ciąć tuje należy aż trzy razy w ciągu sezonu. Dotyczy to zarówno żywotnika zachodniego i wschodniego, w tym także takich popularnych odmian jak tuja ‘Brabant’ lub ‘Szmaragd’.
Pierwsze cięcie przeprowadza się na wiosnę. Przycinanie tui należy rozpocząć jeszcze zanim roślina zacznie wegetację – w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Wtedy usuwa się starsze przyrosty, przemarznięte lub chore pędy. Kolejne cięcie przeprowadza się w momencie ściemnienia młodych przyrostów, czyli w czerwcu. To bardziej cięcie formujące, które pomoże utrzymać idealny pokrój tui.
Jesienią, a raczej późnym latem tuje przycina się po raz trzeci. Robi się to w przypadku roślin formowanych, te o naturalnej koronie nie potrzebują przycinania. Zabieg przeprowadza się w sierpniu, żeby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy. Inaczej gałązki mogą przemarznąć i krzew nie będzie prezentował się najlepiej. 3-4 tydzień sierpnia to termin, kiedy cięcie można zrobić najpóźniej.
Przycinanie świerków
W ogrodzie można spotkać kilka gatunków świerku. Najbardziej powszechny jest oczywiście świerk pospolity, jednakże hoduje się także świerk kłujący i świerk biały. Większość z nich ma takie same wymagania dotyczące cięcia. Wyjątkiem jest świerk kłujący, który ma bardzo regularny pokrój i równy, stożkowaty kształt. Dlatego cięcie formujące, zwłaszcza w przypadku dorosłych roślin, nie jest konieczne.
Pozostałe świerki przycina się wczesną wiosną. Cięcie wtedy jest najbardziej bezpieczne, zanim jeszcze rośliny rozpoczną wegetację. Wtedy usuwa się złamane i chore pędy, oraz oczywiście wszystkie gałęzie, które konkurują z przewodnikiem.
Świerki mogą być sadzone w formie żywopłotu. Je trzeba przycinać o wiele częściej, bo 2-3 razy w sezonie. Najsilniejsze cięcie wykonuje się na wiosnę, aby dostarczyć do dolnych gałązek odpowiednią ilość światła. Kolejny termin do przycinania świerku kłującego i pospolitego to przełom maja i czerwca, kiedy skraca się tegoroczne przyrosty o 1/3 długości. Na zimę robi się jeszcze niewielkie cięcie kosmetyczne, ale nie powinno się tego robić za późno, żeby rośliny zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Kiedy ciąć sosnę?
Sosny w ogrodzie to także nie jest zaskakujący widok. To drzewa iglaste, które są niezwykle popularne. I chociaż gatunków sosny jest co najmniej kilkadziesiąt, niektóre z nich lepiej sprawdzają się w uprawie niż inne. Najczęściej pojawiają się takie gatunki jak sosna pospolita, sosna górska kosodrzewina, limba i sosna czarna. Oczywiście sosna wymaga regularnego przycinania, ale nie wszystkie takiego samego.
Młode sosny nie potrzebują cięcia. Wystarczy obcinać ich nowe przyrosty, tak zwane świeczki, można je także obrywać. Wtedy roślina nie będzie się rozwijać w górę. Jednakże nie będzie się także zagęszczać i odmładzać. Dlatego u starszych roślin od czasu do czasu trzeba przeprowadzić obcinanie starszych pędów. Kiedy to zrobić? Sosnę przycina się tylko i wyłącznie w okresie przyrastania nowych pędów, czyli w maju i czerwcu.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku niskich i wolno rosnących gatunków, jak na przykład sosna górska kosodrzewina, nie wymagają przycinania w ogóle. Są niewielkie, powoli rosną, a zbyt intensywne przycinanie może spowodować, że zamiast pięknych, gęsto porośniętych igłami pędów uzyskamy tylko gołe kikuty gałązek, które nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie.
Przycinanie drzew i krzewów iglastych: cis
Cisy to gatunki iglaste, które najlepiej znoszą cięcie oraz formowanie. Nawet bardzo silne, dlatego też idealnie nadają się na formowane żywe posągi i dobrze sprawdzają się na żywopłot. Ponieważ łatwo wypuszczają nowe pędy, także ze starszych gałęzi, wymagają regularnego podcinania.
Cisy obcina się dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonuje się na wiosnę, zanim rośliny wypuszczą nowe przyrosty. Wtedy usuwa się suche i zniszczone pędy. Drugie cięcie wykonuje się jesienią, ale na tyle wcześnie, by rośliny zdołały zdrewnieć i były bardziej odporne zimą. Najpóźniej zabieg wykonuje się w połowie września.
Cięcie jodły – najlepsze terminy
Nasze zestawienie roślin iglastych zamykają jodły. Nie dlatego, że są najmniej popularne, jednakże dlatego, że po prostu nie wymagają regularnego cięcia. Jeśli jednak pojawia się potrzeba obcięcia pędów, można zrobić to jedynie wiosną.
Wtedy wycina się pędy chore i uszkodzone, a także przemarznięte. Wtedy należy usunąć wszelkie porażone gałązki. Jodły mają ładny pokrój naturalnie i nie ma potrzeby ich cięcia. Nie warto tego robić bez powodu – jodły nie znoszą tego najlepiej.