Kiedy obcinać bukszpan – najlepsze terminy

Bukszpan błyskawicznie się regeneruje, więc w zasadzie podcinanie można przeprowadzać co 4 tygodnie, zwłaszcza, jeśli chcesz, by miał jakiś konkretny kształt. Tak często przeprowadza się przycinani, w początkowej fazie wzrostu roślin, później jedynie 3-4 razy w roku.

Cięcie bukszpanu na żywopłot lub po prostu krzewów rosnących na rabatach lub jako solitery przeprowadza się o wiele rzadziej. Są dwa terminy cięcia bukszpanu. Kształt koryguje się zawsze wiosną. Cięcie wiosenne to także cięcie sanitarne, pomaga usunąć stare i zaschłe gałązki, warto wtedy poszukać także tych, które zostały porażone przez mróz. Terminy wiosenne są związane z pogodą – zabieg przeprowadza się w marcu lub kwietniu, gdy pędy wypuszczą już listki. Strzyżenie robi się także latem, najpóźniej w końcu sierpnia. Wtedy roślina zdąży zaleczyć rany i zebrać siły przed wiosną. Zbyt późne podcinanie może sprawić, że te krzewy ozdobne będą bardziej narażone na przemarzanie zimą. Sprawdź także inspiracje na inne krzewy ozdobne.

Przycinanie bukszpanu trzeba przeprowadzać regularnie. Zajmują się tym nie tylko ogrodnicy, także amatorzy poradzą sobie z tym zadaniem. Bukszpan tnie się specjalnymi nożycami lub sekatorem.
Przycinanie bukszpanu krok po kroku - porady, sprawdzone metody

Cięcie bukszpanu po posadzeniu

Bukszpan uprawia się z sadzonek, które sadzi się w gruncie. Terminy pierwszego cięcia są zależne od tego, kiedy posadziłeś roślinę. Jeśli było to wiosną, możesz od razu zacząć przycinanie bukszpanu, konsekwentnie skracając wszystkie gałązki na połowie. Pierwsze cięcie wiosenne ma znaczenie zwłaszcza, jeśli chcesz mieć żywopłot – dzięki temu rośliny zagęszczą się tuż nad ziemią i stworzą atrakcyjny, zielony murek. Jeśli chcesz mieć krzew o bardziej naturalnym pokroju, możesz nieco mniej skrócić pędy i pozostawić 2/3 ich długości.

Kiedy przycinać te krzewy ozdobne? Przycinanie bukszpanu sadzonego jesienią wygląda nieco inaczej. W przypadku młodych roślin obcięte pędy bardzo powoli drewnieją, więc mogłyby nie zdążyć przed zimą. Młode krzewy są także mniej odporne na chłód, dlatego w tym terminie najlepiej w ogóle zrezygnować z przycinania. Warto poczekać do wiosny i wtedy już normalnie przeprowadzić cięcie wiosenne. A może zainteresuje cię także bukszpan drobnolistny?

Przycinanie bukszpanu – kilka podstawowych zasad

Przez pierwsze kilka lat rozwoju rośliny, przycinanie przeprowadza się 2-3 razy w roku – wiosną i latem. Starsze okazy, które nabrały już pożądanego przez ciebie pokroju, można przycinać rzadziej, chociaż może okazać się, że potrzebne jest strzyżenie, by wyrównać pokrój.

Cięcie bukszpanu, zwłaszcza małego, najlepiej wykonywać specjalnymi nożycami lub sekatorem ogrodowym. Automatyczne elektryczne nożyce do krzewów w tym wypadku nie znajdą zastosowania.
Przycinanie bukszpanu krok po kroku - porady, sprawdzone metody

Cięcie wiosenne wymaga usunięcia wszystkich starych, zniszczonych lub uschniętych pędów. Zarówno w tym czasie, jak i w pozostałych terminach wszystkie gałązki skraca się o ¼ długości. To bardzo spowalnia i tak niezbyt dynamiczny rozwój rośliny, jednak dzięki niemu za kilka lat krzew nadal będzie bardzo gęsty.

Przycinanie bukszpanu przeprowadza się wyłącznie naostrzonym, czystym sekatorem, przeznaczonym do roślin ozdobnych. Warto mieć sekator przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji bukszpanu. Bardzo często na narzędziach ogrodniczych znajdują się patogeny grzybowe, które przedostają nie na nie z zainfekowanych roślin. Bukszpan może być podatny na choroby tego typu, a świeże rany po cięciu są jak otwarta brama dla wszystkich drobnoustrojów. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność w czasie wykonywania zabiegu. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Formowanie bukszpanu krok po kroku

Jak zrobić kulę z bukszpanu? Formowanie bukszpanu, czyli przycinanie w kulę lub w inny kształt to dość trudne zadanie, które wymaga bardzo wiele cierpliwości. Zanim uda ci się uzyskać upragniony styl, musisz poczekać około 4-5 lat. Jeśli chcesz mieć większą rzeźbę w ogrodzie, musisz wykazać się jeszcze większą cierpliwością, ponieważ to może potrwać jeszcze dłużej. Jednak naprawdę warto, ponieważ roślina świetnie się prezentuje.

Jak przycinać bukszpan, by zrobić żywopłot z bukszpanu? Do tego celu najlepiej nadaje się bukszpan wiecznieziolony. Formowanie bukszpanu zaczyna się już po posadzeniu roślin. Już wtedy należy obciąć pędy, które znajdują się zbyt blisko korzeni. Następne cięcia formujące przeprowadza się w maju, kiedy to trzeba usunąć zniszczone pędy i przyciąć gałązki tak, by ich długość była zróżnicowana – mają przypominać kulę. W sierpniu przeprowadza się zawsze strzyżenie, pilnując, by długość wystających ponad bryłę gałązek nie wynosiła więcej niż 5 cm. Po kilku latach konsekwentnego strzyżenia roślina nabierze idealnego kształtu. Na tym etapie należy tylko dbać o to, by roślina była równomierna, lekko przycinając nowe pędy i usuwając stare, zniszczone. A może zainteresują cię także inne krzewy liściaste?

Na podobnej zasadzie polega formowanie bukszpanu na żywopłot. W tym przypadku należy zrobić mocne pierwsze cięcie, by roślina się zagęściła. Następnie usuwa się niewielkie długości gałązek, skracając tylko ich końce, by krzewy mogły osiągnąć idealną wysokość. Należy jednak intensywnie skracać pędy boczne, by nie zwiększały planowanej szerokości rośliny. Bukszpan szybko się zagęszcza, wobec czego jest idealny na nieskazitelny żywopłot, który z łatwością zastąpi murek i zatrzyma wszystkie spojrzenia przechodniów z ulicy.

ikona podziel się Przekaż dalej