Hibiskus ogrodowy – kilka słów o roślinach

Wyróżnia się bardzo wiele gatunków ketmii, w Polsce nazywanej hibiskusem ze względu na spolszczoną nazwę łacińską (Hibiscus). Jednak nie wszystkie z nich są przeznaczone do uprawy w ogrodzie, ponieważ zdecydowana większość ketmii nie nadaje się do naszych warunków klimatycznych. Niektóre są bardzo podatne na chłód.

W Polsce można uprawiać w zasadzie dwa gatunki – ketmia syryjska (Hibiscus seriatus) i ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis), która często pojawia się pod nazwą hibiskus ogrodowy. Na uwagę zasługują także piękne kwiaty ketmii błotnej lub bagiennej. W naszych warunkach klimatycznych warto pomyśleć nad uprawą hibiskusa bylinowego – to właśnie hibiskus bagienny, który jest rośliną wieloletnią. Umiera każdej zimy, ale z każdą kolejną wiosną rodzi się na nowo.

Hibiskus bagienny zwraca na siebie uwagę pięknymi i naprawdę wspaniałymi kwiatami, których średnica nierzadko dochodzi do 25 cm! Roślina rozmnaża się z bryły korzeniowej, jest bardzo efektowna. Mniej atrakcyjna, ale za to łatwiejsza w uprawie jest ketmia syryjska. Hibiskus wspaniale wygląda, a jego białe, niebieskie lub różowe kwiaty mają około 12 cm średnicy. Czasami krzew jest wyprowadzony w formie piennej, co także naprawdę ładnie wygląda. Ketmia syryjska natomiast, która nosi imię róży chińskiej, jest mniej przydatna do sadzenia w ogrodzie. Najczęściej uprawia się ją w doniczkach, ponieważ musi zimować w domu, wymaga dość wysokiej temperatury. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wymaganiach i uprawie hibiskusa ogrodowego.

Przycinanie hibiskusa krok po kroku

W przypadku róży chińskiej uprawianej na domowych oknach, trudno mówić o przycinaniu. W miarę potrzeb usuwa się tylko stare lub zniszczone pędy. Jednakże hibiskus ogrodowy potrzebuje cięcia i to naprawdę regularnie. Cięcie krzewów robi się już podczas sadzenia. To wtedy jest najważniejszy moment – cięcie formujące. W czasie sadzenia roślinie usuwa się słabe i uszkodzone gałązki, a wszystkie zeszłoroczne pędy (młoda sadzonka ma je 2 lub 3) skraca się o połowę. Dzięki temu krzew się lepiej rozgałęzia.

W późniejszych latach także należy zadbać o wygląd i kondycję hibiskusa. Rośliny trzeba obcinać regularnie, rok w rok. Aby zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu rośliny, w miejscach rozwidlenia pędów usuwa się jedną odnogę. Dzięki temu hibiskus będzie obficie kwitły i wspaniale wyglądał. Koronie nie powinno się pozwalać na swobodny rozwój, ponieważ wtedy choroby grzybowe mogą łatwiej i szybciej atakować roślinę. Kiedy przycinać hibiskusa? Najlepiej w lutym, jeszcze zanim wegetacja ruszy na dobre.

Hibiskus ogrodowy przed domem w czasie kwitnienia, a także przycinanie hibiskusa krok po kroku
Jak wygląda przycinanie hibiskusa w ogrodzie, czyli hibiskus ogrodowy i jego cięcie

Od czasu do czasu należy wykonać odmładzające cięcie krzewów. W przypadku hibiskusa ta zasada także się sprawdza. Zarówno ketmia syryjska, jak i hibiskus bagienny mogą potrzebować cięcia odmładzającego, jeśli zauważysz, że roślina słabiej kwitnie. To cięcie wykonuje się latem. Należy obcinać tylko niepotrzebne przedłużenia i starsze, większe pędy. Jednakże trzeba pamiętać – po tak intensywnym cięciu roślina może nie kwitnąć. To normalne, jednak za dwa sezony wynagrodzi to dwójnasób.

Cięcie hibiskusa na formę pienną

W przypadku hibiskusa bylinowego bardzo często roślinę prowadzi się w formie piennej. To prześliczne drzewko o rozgałęzionej koronie wyrastającej z gładkiego pnia. Niestety – taki efekt nie jest łatwy do osiągnięcia i trzeba wykazać się ogromną cierpliwością. Zanim powstanie dobry kształt, roślina może potrzebować kilku lat pielęgnacji i wzrostu. Początkowo warto usuwać rozgałęzienia, by pozwolić na swobodny wzrost pędu. Dopiero kiedy uważasz, że krzew ma dobrą wysokość, można obciąż wierzchołek głównego pędu, co pobudzi wzrost rozgałęzień.

Z czasem pojawią się trzy lub cztery pędy boczne, które stworzą konstrukcję korony. Przez 2-3 lata należy pozwolić im swobodnie się rozwijać, jednakże potem trzeba koniecznie skrócić je o połowę, żeby zaczęły się rozwijać. Uzyskanie pożądanej formy może trwać nawet kilka lat, ale krzew w końcu zacznie intensywnie kwitnąć i będzie się wspaniale prezentował w ogrodzie.

Jak pielęgnować hibiskus ogrodowy

Hibiskus ma spore wymagania. Potrzebuje stanowiska osłoniętego od wiatru i naprawdę mocno słonecznego. Warto dobre przemyśleć miejsce dla rośliny, ponieważ przesadzanie może uszkodzić delikatne części rośliny. Ketmia może zimować w podłożu, ale pod warunkiem, że będzie dobrze osłonięta od zimnych podmuchów i śniegu.

Żaden hibiskus nie będzie się dobrze rozwijał na glebie słabej i suchej czy podmokłej. Pod względem podłoża roślina ma naprawdę spore wymagania. Żyzne, próchnicze miejsce, gleba przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie pH – to podstawowe warunki, które trzeba spełniać by uprawa rośliny w ogóle się udała. W przypadku odmian rosnących w domu w doniczkach przesadzanie wykonuje się wiosną co 2-3 lata.

ikona podziel się Przekaż dalej