Przycinanie hortensji krok po kroku - jak i kiedy przycinać hortensje
Hortensje to grupa bardzo popularnych krzewów ozdobnych. W Polsce najczęściej uprawia się trzy gatunki. Każdy z nich może potrzebować zupełnie innego sposobu przycinania, by ładnie kwitnąć i prawidłowo się rozwijać. Dowiedz się, kiedy obcinać hortensje i jak to zrobić, by nie wyrządzić im krzywdy.
Jeśli szukasz więcej porad uprawnych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Przycinanie hortensji krok po kroku – podstawowe zasady
W naszym kraju najczęściej uprawia się trzy gatunki hortensji – bukietową, ogrodową i drzewiastą. Wszystkie trzy są bardzo cenione za piękne kwitnienie. Warto jednak wiedzieć, że aby uzyskać taki efekt, należy dołożyć wszelkich starań. Hortensja potrafi być naprawdę kapryśna, a cięcie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli okaże się, że hortensja nie kwitnie, często przyczyną jest nieprawidłowe cięcie.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „kiedy obcinać hortensje”. Niestety, ale różne gatunki wymagają różnego traktowania. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w każdym przypadku. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wiosenne cięcie wykonuje się na przełomie marca i lipca, zanim pojawiają się pierwsze liście. Należy do tego używać wyłącznie czystych, zdezynfekowanych narzędzi, ponieważ hortensje bywają podatne na choroby grzybowe. Należy także pamiętać o natychmiastowym usuwaniu zniszczonych, suchych i chorych pędów. Jeśli zastanawiasz się, czy obcinać przekwitłe kwiaty hortensji, odpowiedź brzmi: tak. I to jak najszybciej, bo naprawdę potrafią szpecić krzew.
Cięcie hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa – piękny gatunek o małych wymaganiach
Hortensja bukietowa z roku na rok ma coraz więcej miłośników. Znaczenie mają zarówno jej piękne, stożkowate kwiaty, jak i niskie wymagania, nietypowe dla tych kapryśnych roślin. Hortensja bukietowa najczęściej ma białe kwiaty, chociaż w sprzedaży pojawiają się także odmiany czerwone, purpurowe i jasnozielone. Jej ogromną zaletą jest bardzo obfite kwitnienie – kwiatostany gęsto pojawiają się na pędach i utrzymują się aż do października.
Podcinanie hortensji bukietowej jest proste, ponieważ roślina kwitnie na pędach tegorocznych. Z tego samego powodu niestraszne jej przemarzanie i nie potrzebuje za wiele opieki przed zimą. W przypadku tego gatunku, cięcie należy wykonywać wiosną.
Cięcie hortensji bukietowej
Na wiosnę wykonuje się najważniejsze cięcie hortensji bukietowej. Należy to zrobić bardzo wcześnie, zanim jeszcze pojawią się liście. Z reguły najlepszy moment to końcówka marca, ale w chłodniejsze lata należy to przesunąć na kwiecień.
Wiosną skraca się zarówno nowe, jak i starsze i grubsze pędy. Te pierwsze obcina się o 1/3 długości, te drugie mniej więcej o 2/3. Hortensja bukietowa szybko odbije – ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, kwitnienie nie jest zagrożone.
W przypadku hortensji bukietowej należy wykonywać także cięcie kwiatów. Z reguły roślina kwitnie dość długo, nierzadko do pierwszych przymrozków. Kiedy kwiatostany zeschną i zrobią się brązowe, od razu należy je przyciąć. Z jednej strony szpecą roślinę, z drugiej obciążają ją niepotrzebnie. Szukasz szczegółowych porad? Sprawdź także ten artykuł o cięciu hortensji bukietowej.
Podcinanie hortensji bukietowej po posadzeniu
Młode hortensje bukietowe po posadzeniu warto nisko przyciąć, by się mocno rozkrzewiły. Najlepiej zrobić to na wysokość 25-40 cm. Bez obaw – roślina szybko odbije. Takie intensywne cięcie warto przeprowadzać na wiosnę, także w drugim roku uprawy, tym razem jednak zostawiać pędy dłuższe o 10 cm niż w roku poprzednim. Młoda hortensja bukietowa dobrze znosi wszystkie zabiegi tego typu i dzięki nim ładnie się rozkrzewi.
W ten sam sposób możemy przeprowadzić cięcie odmładzające. Starsze krzewy przycina się co 4-5 lat. Możesz także przeprowadzić zabieg, kiedy zauważysz, że roślina wygląda gorzej lub jest osłabiona.
Przycinanie hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa
Każdy z nas zna hortensję ogrodową. To niekwestionowana królowa, która swoimi niebieskimi lub różowymi kwiatostanami zachwyca przez cały sezon. Hortensja ogrodowa także bardzo długo kwitnie. Jej pokrój jest jednak nieco niższy, chociaż ładnie się zagęszcza i sprawia wrażenie dużego krzewu.
Piękne kwiaty hortensji ogrodowej wyrastają na pędach zeszłorocznych. Roślina wypuszcza nowe pąki już w październiku, dlatego jest mniej odporna na chłód i przymrozki. Musi być okrywana na zimę, ponieważ zdarza jej się przemarznąć. Jest to piękna roślina, ale ma niestety dość duże wymagania, a przycinanie jest trudniejsze, niż można się spodziewać.
Przycinanie hortensji ogrodowej krok po kroku
Cała trudność w przycinaniu hortensji ogrodowej polega na tym, że… najbezpieczniej nie robić tego w ogóle. Ponieważ pąki kwiatostanowe pojawiają się na pędach zeszłorocznych, przycinanie może sprawić, że hortensja nie kwitnie. Są jednak sytuacje, w których należy zrobić intensywne cięcie. Wtedy prawdopodobnie kwitnienie zostanie mocno ograniczone, ale tylko na jeden rok.
Jakie to sytuacje? Przede wszystkim choroba lub przemarznięcie. Trzeba szybko usunąć zniszczone, suche i chore pędy. Kolejnym momentem jest rozmnażanie hortensji ogrodowej. Ukorzenia się jej sadzonki wierzchołkowe, które trzeba pobrać z rośliny na wiosnę lub latem, kiedy już są widoczne liście. Jeśli planujesz rozmnażanie hortensji ogrodowej, będziesz potrzebować zaledwie kilka kilkunastocentymetrowych pędów, więc taki uszczerbek w kwitnieniu można przeboleć.
Ważne jest jeszcze to, czy obcinać przekwitłe kwiaty hortensji ogrodowej. Oczywiście tak. Można zrobić to na dwa sposoby. Wiele osób usuwa je na bieżąco, jesienią, gdy przekwitną. Niektórzy jednak zostawiają je na wiosnę. Cięcie kwiatów należy także wykonywać na bieżąco, jeśli część kwiatostanów przekwita wcześniej.
Hortensja drzewiasta – przycinanie
Jak wygląda hortensja drzewiasta?
Hortensja drzewiasta jest znana pod wieloma nazwami – krzaczasta, drzewkowata. To niezwykła roślina o bardzo okazałym pokroju. Nierzadko jej krzew ma około 3 metrów wysokości – to prawdziwe, zachwycające drzewko, które pokrywa się kwiatostanami typowymi dla wszystkich hortensji. Najbardziej znaną odmianą jest hortensja Anabelle o pięknych, białych kwiatach, wyróżniająca się obfitym kwitnieniem.
W przypadku tego gatunku przycinanie jest najbardziej istotne. Ma na celu nie tylko odmłodzenie rośliny, lecz także zapanowanie nad jej kształtem i wyglądem korony.
Przycinanie hortensji drzewiastej
Na szczęście hortensja drzewiasta rośnie na pędach tegorocznych, dlatego można ją ciąć bez obaw. Oczywiście zabieg wykonuje się w marcu lub na początku kwietnia, jeszcze zanim pojawią się liście. Co roku należy skrócić wszystkie pędy – optymalnie 10-30 cm.
Hortensja drzewiasta może być prowadzona w formie drzewka (szczepiona na pniu) lub w formie krzewu. W tym drugim przypadku na wiosnę warto podcinać nisko pędy – mniej więcej 20-25 cm powyżej ziemi. Dzięki temu będzie miała piękny, gęsty pokrój. Im intensywniej przytniesz ten gatunek, tym bardziej będzie się rozkrzewiał. Przy takim przycinaniu, cięcie odmładzające nie jest konieczne. Oczywiście jesienią obcina się kwiaty hortensji, kwiatostany należy usunąć tuż pod miejscem wyrastania.