Przycinanie jabłoni - jakie są zasady cięcia drzewek

Zanim przejdziemy do konkretnych rodzajów cięć jabłoni, w pierwszej kolejności powinniśmy wspomnieć o tym, do czego w ogóle jest potrzebne przycinanie jabłoni. Zdecydowanie najważniejszym aspektem tego, dlaczego tak często wykonuje się obcinanie jabłoni, jest fakt, że po tym zabiegu lepiej one owocują. Dodatkowo podcinanie gałęzi drzewek w odpowiedni sposób wpływa na formowanie korony.

Pamiętajmy jednak o tym, jak przycinać jabłonie, ponieważ wielokrotnie przycinanie jabłoni odbywa się w zły sposób. Zacznijmy od tego, że podczas przycinania, pozbywamy się gałęzi, które rosną pod zbyt ostrym kątem w stosunku do pnia. Mogą one bardzo szybko wyłamać się pod ciężarem owoców, ale dodatkowo wielokrotnie zacieniają inne gałęzie, a w tym przypadku konieczne jest wykonanie cięcia prześwietlającego. W przypadku papierówek i innych odmian, musimy pamiętać o usuwaniu gałęzi konkurujących z przewodnikiem. Nie zapominajmy też o tym, że wykonując formowanie koron, zimowe cięcie, cięcie na jesień, lato, czy też wiosnę, musimy pozbywać się porażonych przez szkodniki i choroby pędów i gałęzi.

Wybierając termin, w którym wykonamy cięcie prześwietlające, cięcie na wiosnę, latem, jesienią i zimą, musimy brać pod uwagę, że najlepsze są suche dni, w których jest niewielka wilgotność powietrza. Obcinanie jabłoni powinno być wykonywane zdezynfekowanymi narzędziami, a rany po usunięciu grubych gałęzi, musimy zabezpieczyć przed atakiem patogenów i wysychaniem. Masz w ogrodzie inne drzewka? Sprawdź także ten artykuł o przycinaniu drzew owocowych.

Jak przycinać jabłonie w sadzie towarowym

To, jak przycinamy jabłonie, jest kwestią dość istotną i indywidualną, ponieważ intensywność i sposób cięcia zależy od tego, gdzie będzie sadzone drzewo, jakie będzie miało funkcje, w jakim natężeniu będą rosły obok siebie papierówki bądź też inne odmiany jabłoni. Zobaczmy więc, jak ten proces przebiega w sadzie towarowym.

Aktualnie w sadach towarowych najczęściej będziemy spotykać jabłonie półkarłowe i karłowe, które są uszlachetnione na podkładkach M.9, M.26 i P.60. Rzadko, ale czasem zdarzają się również podkładki MM.106 oraz A.2. Dodatkowo ważnym elementem jest to, jaki mają one kształt korony.

Koronami, które będą gwarantowały nam obfite plony co roku, dlatego, że są lepiej doświetlane, to korony lekko stożkowate i wrzecionowate. Dodatkowo z tego typu koron zdecydowanie łatwiej będziemy w stanie zebrać plony. Warto też wspomnieć o tym, że dużą rolę w sadach odgrywa formowanie koron.

Cięcie jabłoni - jak przycinać jabłonie w ogrodzie i na działce

W naszych ogrodach i działkach nie jest już tak ważne to, jaki kształt przyjmuje korona naszych jabłoni. Można nawet powiedzieć, że sytuacja jest wręcz odwrotna do tego, jak to wygląda w sadach towarowych. Z reguły zależy nam na tym, by jabłonie były majestatyczną ozdobą o nieregularnym i rozłożystym pokroju.

Właśnie dlatego metoda cięcia i formowania jabłoni może się różnić. Pamiętajmy również o tym, że to, kiedy przycinamy jabłonie, jest również kwestią indywidualną, która zależy od zastosowanej podkładki, jakości gleby oraz tego, jaka jest rozstawa między drzewami, jeśli na naszej działce jest więcej niż jedno drzewo.

Tutaj warto wspomnieć o tym, że im odstępy między roślinami są mniejsze, tym bardziej intensywne powinno być cięcie. Natomiast jeśli sadzonki młodych jabłonek, a później już starszych drzew, są daleko od siebie, silne cięcie jest niepotrzebne i w tym przypadku wystarczy wykonać jedynie raz na kilka lat cięcie prześwietlające.

Przycinanie jabłoni latem i jesienią, czyli porady, kiedy przycinać jabłonie, a także przycinanie starych jabłoni
Przycinanie jabłoni krok po kroku - jak i kiedy przycinać jabłoń?

Podcinanie młodych jabłoni i przycinanie starych jabłoni

Cięcie jabłoni po posadzeniu

Cięcie jabłoni po posadzeniu jest niezbędnym zabiegiem. Drzewka jabłoni uprawiane w pojemnikach, możemy sadzić przez cały rok, natomiast te z gołym systemem korzeniowym sadzi się wiosną i jesienią. Jesień jest to już okres po wegetacji, przez co jest to bezpieczne rozwiązanie. Jeśli chodzi o terminy wiosenne, zaczynajmy od połowy lub nawet końca III, bo wtedy gleba ma już odpowiednią temperaturę.

Terminy sadzenia młodych drzew nie mają znaczenia, jeśli chodzi o dobór sposobu cięcia, ponieważ cięcie młodych drzew przeprowadza się zawsze tak samo. W pierwszej kolejności usuwamy wszystkie pędy, które rosną pod złym kątem i są konkurencyjne dla przewodnika. Kolejnym etapem jest delikatne przycięcie gałęzi dolnego piętra, tak, by pobudzić drzewko do wzrostu.

Pamiętajmy, że cięcie młodych drzew ogranicza się do minimum, by jak najszybciej zaczęły swoje owocowanie. Pamiętajmy też o tym, że jeśli stosujemy podpory, wtedy przewodnik przycinamy dopiero wtedy, gdy przerośnie on podporę. Jeśli drzewka rosną bez podpór, wtedy obcinamy przewodnik 3-4 cm nad ostatnim pędem bocznym. Tak przebiega cięcie jabłoni po posadzeniu.

Jak przycinamy stare jabłonie

Przycinanie jabłoni jest bardzo ważnym zabiegiem, zarówno przycinanie młodych drzewek, jak i przycinanie starych jabłoni. W przypadku starych jabłoni zabieg przycinania powinniśmy rozłożyć na kilka lat, by drzewo nie dostało szoku i nie zaczynało wymierać. Zobaczmy, w jaki sposób przycinać stare jabłonie.

W przypadku drzew starych powinniśmy usuwać wiotkie i zbyt długie gałęzie. Dodatkowo musimy usuwać gałęzie, które są wyłamane i zniszczone. Nie zapominajmy również o gałęziach porażonych przez choroby i szkodniki, które mogą być zagrożeniem dla całego drzewa.

Oprócz usuwania gałęzi, które są w jakikolwiek sposób zniszczone i porażone przez choroby i szkodniki, istotne jest wykonanie cięcia prześwietlającego, które zapewni odpowiedni dostęp światła do wszystkich partii drzewa. Zatem usuwamy gałęzie zaciemniające pędy, które ułożone są niżej. Warto jednak wiedzieć, że powinniśmy zostawić grube gałęzie.

Kiedy przycinać jabłonie - terminy

Kiedy przycinać jabłonie? To chyba najczęstsze pytanie, jakie zadajemy sobie przed wykonaniem tej czynności. Zwykle cięcie wykonuje się w trzech terminach, a mianowicie latem, jesienią i zimą. Zobaczmy, jak powinno wyglądać przycinanie jabłoni w tych terminach i co jest dla nich charakterystyczne.

Najpopularniejszym cięciem jest zimowe cięcie. W przypadku zimowego cięcia termin przypada na drugą połowę II. Warto uwzględnić tu fakt, że młode drzewka powinniśmy przycinać później niż te starsze, bo są one bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Dodatkowo musimy wiedzieć, że po takim cięciu drzewa są pobudzone do silnego wzrostu wiosną. Przy zimowym cięciu usuwamy pędy, które zostały porażone przez choroby kory i drewna, a także te, na których żerują szkodniki i mączniak.

Jesienne cięcie wykonywane jest krótko po zbiorze plonów, wtedy, gdy liście są aktywne. Takie cięcie ogranicza wzrost drzewa w następnym sezonie, przez co najczęściej stosowane jest w sadach towarowych. Cięcie letnie z kolei wykonuje się około 4 tygodni przed zbiorem plonów danej odmiany. Usuwamy wtedy jednoroczne i długie przyrosty, czego efektem będzie lepsza kondycja pączków kwiatowych. Dodatkowo do wszystkich części roślin będzie dochodziło więcej światła, przez co plony będą większe.

ikona podziel się Przekaż dalej