Przycinanie jeżyn - jaki ma wpływ na roślinę

Jeżyna bezkolcowa to krzew, który daje nam bardzo smaczne i słodkie owoce, które spożywamy na surowo, ale możemy dodawać do różnego typu ciast, deserów, a nawet koktajli. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżyna bezkolcowa wymaga też odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim obcinania, które jest podstawowym zabiegiem.

Przycinanie jeżyn, tak samo, jak i przycinanie malin, przeprowadza się na roślinach, ponieważ ma to na nie bardzo pozytywny wpływ. Wykonując przycinanie malin, jeżyn, czy innych krzewów owocowych, możemy wielokrotnie uniknąć stosowania podpór. Niestety w wielu przypadkach podpory i tak są koniecznością. Warto tu zaznaczyć, że dobrze by było, gdyby podpory wykonane były z drewna.

Przy przycinaniu malin i jeżyn najważniejszy jest wpływ tego zabiegu na rośliny. Odpowiednio przycięta ostrężyna będzie wydawała lepszej jakości plony o większych rozmiarach. Dodatkowo dzięki cięciu, ma ona odpowiedni dostęp światła i powietrza. Warto jednak wspomnieć o tym, że termin cięcia krzewów uzależniony jest od odmiany jeżyny. Natomiast sposób cięcia zależy od tego, na jakich pędach kwitnie i owocuje jeżyna. Jeśli planujesz uprawę tego krzewu owocowego, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu jeżyny bezkolcowej.

Cięcie jeżyny bezkolcowej po posadzeniu - jak powinno wyglądać obcinanie oraz jakie zabiegi wykonuje się po cięciu

Zanim zabierzemy się za przycinanie jeżyn, warto wspomnieć o tym, że do wykonania takiego cięcia potrzebujemy ostrego sekatora. Dlatego przed każdym zabiegiem musimy sprawdzać stan narzędzi, a jeśli jest dobry, wtedy musimy te narzędzia zdezynfekować. Dzięki temu choroby, które mogły być na innych roślinach, nie przenoszą się na krzew.

Warto wspomnieć również o tym, kiedy owocują te krzewy. Otóż jeżyny bezkolcowe są roślinami wieloletnimi, które owocują dopiero w drugim roku uprawy na pędach dwuletnich, a w pierwszym roku przebiega ich wzrost. Jest to bardzo istotne przy przeprowadzaniu cięcia rośliny.

Cięcie po posadzeniu wykonuje się wiosną, najlepiej w marcu. Wtedy jeżyna powinna być obcięta na wysokości około 30 cm nad ziemią. Dzięki takiemu cięciu, jej system korzeniowy wzmocni się, a co za tym idzie, zacznie się szybciej i silniej rozrastać. W tym okresie wszystkie substancje odżywcze zostaną przeprowadzone do korzeni, a nie do pędów.

Dojrzałe jeżyny, a także przycinanie jeżyn, czyli jeżyna bezkolcowa i cięcie jeżyny bezkolcowej w ogrodzie krok po kroku
Przycinanie jeżyn krok po kroku - podstawowe zasady cięcia jeżyn

Oprócz tego, jak wykonać cięcie zaraz po posadzeniu, powinniśmy poznać jeszcze pomocnicze zabiegi, które są stosowane po cięciu jeżyn. Mianowicie od razu po cięciu powinniśmy położyć na ziemi wszystkie pęd, które nie były przycięte i zakryć je słomą. Tak zabezpieczymy roślinę przed zimą. Jeśli zabieg ten nie zostanie wykonany, wtedy jeżyna może przemarznąć i skończy wydawać swoje owoce.

Przycinanie jeżyn - cięcie jeżyny bezkolcowej na owocowanie i po owocowaniu

W kolejnym, a właściwie w drugim roku uprawy naszych krzewów owocowych, przeprowadzamy kolejne cięcia. Pierwszym z nich jest cięcie latem, które wykonuje się, gdy pędy mają około 2,5 m długości. Właśnie wtedy obcinamy wierzchołki, które sprawią, że jeżyna będzie się rozkrzewiała i wytwarzała nowe pędy.

Wiosną natomiast przeprowadza się cięcie pędu głównego, który po ścięciu powinien osiągnąć około 1,5 m wysokości. W tym samym czasie skracamy również boczne pędy do wysokości 40 cm. Takie cięcie spowoduje, że roślina zacznie wytwarzać pędy owoconośne i pąki. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, wtedy plony jeżyn będą bardziej obfite i dorodne.

Drugim cięciem jest przycinanie jeżyn już po owocowaniu. Wykonuje się je późnym latem tuż po zbiorach. Właśnie w tym okresie możemy usunąć wszystkie pędy, zarówno dwuletnie, jak i jednoroczne, pod warunkiem, gdy jest ich tak dużo, że mogą zakłócić rozwój rośliny i ograniczyć owocowanie przez zbyt dużą gęstość. Nie można zapomnieć także o wycinaniu odrostów korzeniowych.

Pamiętajmy, że cięcie jeżyny bezkolcowej już po owocowaniu, ma na celu zapobiegnięcie zbyt dużej gęstości roślin, co dodatkowo ma wpływ na mniejsze ryzyko porażenia ostrężyny chorobami grzybowymi. Do takich niebezpiecznych chorób należy między innymi szara pleśń, która jest bardzo niebezpieczna. Cięciem dodatkowo chronimy jeżyny przed szkodnikami takimi jak przędziorki, kwieciaki i szpeciele. Nie możemy zapomnieć również o tym, że przez takie cięcie, oczywiście prawidłowo wykonane, nasze owoce w przyszłym roku urosną większe.

Jak możemy więc zauważyć, przycinanie jeżyn ma tylko pozytywne skutki. Tak samo jest również w przypadku przycinania innych roślin i nie tylko krzewów owocowych. Warto jednak pamiętać o tym, by stosować się do terminów cięcia i tego, jak ma ono wyglądać. Tylko wtedy uzyskamy pożądane efekty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny