Przycinanie krzewów liściastych przed sadzeniem

Od końca lutego do kwietnia sadzimy krzewy o sezonowych liściach. Następnie, późną wiosną do maja, możemy sadzić krzewy zimozielone, wraz z bryłą ziemi. Latem, aż do późnej jesieni, możliwe jest sadzenie roślin w pojemnikach. Wiosna jest dobrym czasem na przycinanie krzewów, które są sadzone bez bryły korzeniowej.

Krzewy wykopywane w szkółce z ziemi, pozbawione są często najdrobniejszych korzeni włośnikowych, dostarczających roślinom składników odżywczych. Przycinanie korony u młodych roślin pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę i substancje odżywcze. Korony krzewy, zależnie od gatunku, prześwietlamy lub pozostawiamy tylko najsilniejsze pędy. Zabiegu przycinania nie wymagają krzewy sadzone w pojemnikach i z bryłą ziemi. Krzewy o większych rozmiarach, sadzone z bryłą ziemi, wymagają prześwietlenia.

Przed sadzeniem przycinamy także korzenie. Najlepiej przyjmują się krzewy, które mają dużo korzeni. Silne i zdrowe korzenie wystarczy wyrównać, używając nożyc lub noża. Fragmenty uszkodzone, złamane lub nadgniłe, należy przyciąć, aż do zdrowej części. Musimy również dokonać cięcia zbyt długich korzeni, które nie zmieszczą się w dołku. Jeśli korzenie są suche, przed wykonaniem zabiegu należy namoczyć je na kilka godzin w wodzie.

Cięcie krzewów ozdobnych – pielęgnacja roślin

Cięcie zimowe

Cięcie krzewów ozdobnych, kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych, przeprowadzamy zimą. Usuwamy pędy najsłabsze i krzyżujące się oraz skracamy zbyt długie gałązki. Zimowe przycinanie krzewów wykonuje się od końca października do połowy marca, po kilku latach od posadzenia krzewu. Główne dekoracyjne cięcie można przeprowadzić dopiero po przekwitnięciu, w drugiej połowie maja.

Krzewy liściaste, tworzące dekoracyjne grupy, przycinane zimą, będą miały swobodny dostęp do światła i powietrza. Pod koniec zimy przystępujemy do przycinania krzewów, zwracających uwagę ozdobną korą i dekoracyjnymi owocami.

Przycinanie krzewów wiosną

Krzewy kwitnące latem na pędach zeszłorocznych i starszych, wymagają skrócenia silnych pędów o 1/3 długości, co umożliwi im wytworzenie pędów bocznych. Wiosna jest najlepszym czasem na dekoracyjne ciecie krzewów kwitnących latem i jesienią, na pędach tegorocznych. Silne pędy przycinamy krótko, pozostawiając kilka oczek (2- 6 oczek). Wycinamy stare i najsłabsze pędy.

Przycinanie jesienią

Nie jest zalecane dla krzewów, które zawiązały pąki kwiatowe. Jesienne przycinanie spowoduje, że na wiosnę nie zakwitną. Krzewem, który dobrze zniesie przycinanie jesienią i zimą jest orzech włoski.

Przycinanie krzewów ozdobnych w ogrodzie przez ogrodnika, a także cięcie krzewów ozdobnych
Cięcie krzewów ozdobnych w ogrodzie, czyli jak wykonać przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy, których nie przycinamy

Nie należy przeprowadzać cięcia liściastych krzewów ozdobnych: pigwowców, irg, oczarów, sumaków, magnolii i peonii. Zabiegi odmładzające, polegające na usuwaniu starych pędów krzewów ozdobnych, przeprowadza się w okresie spoczynku rośliny. Wymagają tego berberysy. Dolne gałęzie, o niewielkiej liczbie liści, usuwamy u oliwników, a pędy skąpo kwitnące - u ketmii, kolkwicji, wiciokrzewów, jaśminowców, pięciorników, białej śnieguliczki, lilaków oraz kaliny koralowej. Sprawdź także ten artykuł o przycinaniu drzew owocowych.

Przycinanie krzewów – pielęgnacja żywopłotów iglastych i liściastych

Krzewy iglaste często pełnią rolę zielonych ścian. Nadaje się do tego wiele gatunków i odmian zarówno do zakładania żywopłotów formowanych, jak i niestrzyżonych. Niskie szerokie żywopłoty uzyskamy, sadząc cisy, jałowce chińskie oraz sosnę kosówkę. Wysokie żywopłoty, osiągające nawet ponad 3 m wysokości, otrzymamy, sadząc stożkowy żywotnik zachodni, choinę kanadyjską, modrzewie oraz świerk serbski.

Nie musimy przycinać ozdobnych krzewów iglastych wąsko i szerokostożkowych. Pielęgnacja ich polega na wyrównywaniu wysokości oraz cięciu wierzchołków krzewów, co pozwoli zagęścić się iglakom w dolnych partiach. Takiego cięcia wymagają choiny kanadyjskie i modrzewie – w lipcu i w sierpniu, gdy skończy się intensywne wzrastanie roślin. Najlepiej znoszą przycinanie sosny, żywotniki i jałowce, dzięki czemu możemy kształtować ich sylwetki, realizując swoje artystyczne wizje.

Formowane żywopłoty z krzewów liściastych przycinamy dość często. Rozpoczynamy przycinanie krzewów wiosną, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny i powtarzamy pod koniec czerwca, po zakończeniu wzrastania roślin w pierwszym okresie. Nie strzyżemy pionowo bocznych ścian żywopłotu, pozwalając rozrastać się krzewom szerzej na dole - w części górnej zachowując wąską formę. Różnica odchylenia powinna wynosić około 10 cm na 1 m wysokości.

ikona podziel się Przekaż dalej