Co warto wiedzieć na temat róż?

Róże i rodzina różowatych

Róże pochodzą z rodziny różowatych - Rosaceae. Jest to bardzo obszerna rodzina, do której należy około 90 rodzajów i ponad 2500 gatunków roślin. Z tego wszystkiego w samej Polsce występuje aż około 150 gatunków, rosnących dziko. Rodzina ta jest rozpowszechniona na całej kuli ziemskiej, a kwiaty z tej rodziny cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To właśnie do tej rodziny należą uznane za jedne z najpiękniejszych kwiatów świata, róże.

Poza różami w tej rodzinie znajdują się również rośliny uprawne, w tym drzewa i krzewy owocowe. Poza tym do różowatych - Rosaceae zaliczane są też inne rośliny ozdobne, a nawet rośliny mające właściwości lecznicze. Rośliny należące do tej rodziny mogą być roślinami jednorocznymi, bylinami, krzewami oraz drzewami.

Gatunki roślin mogą bardzo się od siebie różnić, a nawet nie muszą mieć takich samych cech morfologicznych. Jedyną wspólną cechą gatunków rodziny różowatych jest to, że ich pąki są okryte kilkoma łuskami, a w niektórych przypadkach, ale bardzo rzadko, zdarza się, że są to tylko dwie łuski.

Jakie cechy należy wziąć pod uwagę, chcąc posadzić róże w ogrodzie?

Uprawa róż to jedna z najczęściej prowadzonych upraw kwiatów. Jednak zanim przejdziemy do sadzenia, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób dobrać róże do swojego ogrodu. Pierwszym czynnikiem jest to, jaka forma róż nas interesuje. Wyróżnia się to kilka rodzajów róż, z czego najpopularniejsze są róże wielkokwiatowe, róże pienne i róże rabatowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Warto wiedzieć, że każdy rodzaj, a nawet gatunek róż może mieć inne wymagania, przez co będziemy musieli wybrać dla nich inne stanowisko. Tak samo może się różnić przycinanie róż, a nawet, to kiedy przycinać róże i jak przycinać róże. Wiadomo, że cięcie róż w przypadku róż piennych będzie się różniło od przycinania róż okrywowych. Inaczej też będzie prawdopodobnie wyglądało przycinanie róż na wiosnę oraz przycinanie róż na zimę.

Z tego powodu powinniśmy dobrać róże do swojego ogrodu nie tylko pod względem pokroju i koloru, ale także pod względem tego, jak będą wyglądały wszystkie czynności związane z uprawą tych pięknych kwiatów. I w tym momencie powinniśmy zastanowić się też nad tym, ile czasu możemy poświęcić swoim roślinom, aby doprowadzić do ich prawidłowego rozwoju i osiągnięcia przez nie pełni kwitnienia.

Przycinanie róż w ogrodzie, czyli cięcie róż oraz najlepsze porady, kiedy przycinać róże i jak przycinać róże
Przycinanie róż krok po kroku - jak i kiedy przycinać róże

Jeśli wiemy, jakie wymagania powinniśmy zachować do danego gatunku róż, warto też dowiedzieć się, jak sadzić i kiedy obcinać róże. Jak powinno przebiegać wiosenne cięcie, a jak te wykonywane przed zimą. Nie zapomnijmy też, że istotną rolę odgrywa rozmnażanie róż i pielęgnacja róż w ogrodzie, do czego musimy zaliczyć także odpowiednie nawożenie i nawadnianie. A teraz przejdźmy do tego, jak przycinać róże oraz kiedy przycinać róże. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach róż w ogrodzie.

Jakie zalety ma cięcie róż?

Przycinanie róż odgrywa bardzo istotną rolę w całej uprawie, o ile wiemy, jak przycinać róże pnące, róże wielkokwiatowe, róże pienne czy okrywowe oraz inne rodzaje róż. Prawidłowo wykonywane cięcie przynosi za sobą wiele korzyści, lecz musimy widzieć, czym się różni przycinanie róż na wiosnę od tego, jak wygląda przycinanie róż na zimę. O ile wiemy, jak sadzić i kiedy obcinać róże oraz jak wygląda cała pielęgnacja, możemy być pewni zadowalających plonów.

Zarówno wiosenne cięcie, jak i cięcie przed zimą jest bardzo ważne i wpływa na to, by róża wytworzyła piękne i okazałe kwiaty. Jeśli cięcie nie będzie wykonywane, róża będzie tworzyła coraz mniejsze i mniej dekoracyjne oraz wybarwione kwiaty. Przy tych roślinach, zdecydowanie najważniejszym elementem ozdobnym są właśnie kwiaty, o które trzeba zadbać.

Dodatkowo cięcie róż wpływa także na zachowanie odpowiedniego pokroju rośliny i pozytywnie wpływa na jej wzrost. Nieprzycinane róże nie będą rosły tak szybko, jak te, które są co roku przycinane i usuwa się ich martwe oraz porażone chorobami pędy. Poza tym zaniedbanie tego zabiegu może prowadzić do niebezpiecznego i nadmiernego wzrostu pędów. Gdy przycinanie róż nie jest wykonywane, a pędy za bardzo urosną, następuje zbyt duże zagęszczenie krzewów, co wiąże się ze słabszym kwitnieniem róż.

Cięcie róż wpływa również na wielkość kwiatów, ich liczbę oraz to, w jakim terminie będą kwitły. Krzewy róż, które były słabo przycinane, zakwitają wcześniej i mają więcej kwiatów, natomiast kwiaty te są drobne i mniej atrakcyjne, a ich pędy stają się krótsze i słabe. Intensywne cięcie sprawia, że kwiaty zakwitają później, ale są one zdecydowanie większe, a ich pędy są grubsze i dłuższe. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy wiedzieć, kiedy przycinać róże i jak przycinać róże. Tylko wtedy ten zabieg przyniesie pożądane efekty.

Kiedy przycinać róże i jak to robić?

W jakim terminie wykonuje się cięcie róż?

Jak dokonać cięcia róż pnących na zewnątrz i innych? Cięcie należy do jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, zaraz obok nawożenia i prawidłowego nawadniania roślin. Ma ono bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz krzew różany i jego kwiaty. Aby róża wykształciła duże i okazałe kwiaty, musimy więc wiedzieć, kiedy przycinać róże.

Zacznijmy więc od tego, że róże przycinamy raz w roku na wiosnę. Możemy już zacząć to robić pod koniec marca, ale tylko wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że ustąpiły już największe mrozy. W innym przypadku za wcześnie przycięte róże i mrozy na zewnątrz mogą spowodować porażenie rośliny albo nawet przemarznięcie, co źle wpłynie na jej późniejszy wzrost i prawidłowy rozwój kwiatów. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie i wykonanie pierwszego cięcia w połowie kwietnia. Tutaj powinniśmy natomiast pamiętać, że musimy zmieścić się w okresie, gdy róże nie wytworzą jeszcze nowych pędów.

Przycinanie róż w ogrodzie przez mężczyznę, czyli cięcie róż oraz najlepsze porady, kiedy przycinać róże i jak przycinać róże
Przycinanie róż krok po kroku - jak i kiedy przycinać róże

To, kiedy przycinać róże, jest bardzo istotne, dlatego musimy też zwrócić uwagę na to, jaka jest pogoda, bo jak wiadomo obecnie może się ona bardzo zmieniać. Przycinanie róż na wiosnę wykonuje się w suchy i słoneczny dzień. Ważne jest też to, by cięcie róż przeprowadzać w czasie uśpienia, kiedy proces wegetacji jeszcze się nie zaczął. Rozpoczynanie się wegetacji możemy w łatwy sposób zaobserwować, ponieważ pąki róży w tym czasie są nabrzmiałe.

Przycinanie róż na jesień nie jest konieczne, natomiast można, ale warto wiedzieć jak przycinać róże, gdy jest to konieczne. Otóż w tym okresie usuwa się tylko martwe bądź porażone chorobami gałęzie, a także zwiędłe kwiaty. Różą w ogrodzie w trakcie sezonu wegetacyjnego systematycznie usuwa się przekwitłe kwiatostany i odrosty korzeniowe.

Jak przycinać róże pnące, róże wielkokwiatowe, róże rabatowe, róże pienne i inne

Pielęgnacja róż to bardzo ważny element, który następuje po sadzeniu. O ile rozmnażanie róż przebiegło prawidłowo, o tyle łatwiejsza powinna być pielęgnacja. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że rośliny te powinny rosnąć na odpowiednio dobranym dla nich stanowisku i na prawidłowym rodzaju gleby. Wtedy też nie będzie konieczne bardzo duże nawożenie róż oraz podlewanie. Dzięki temu kwiaty te będą też się lepiej rozwijały w naszych ogrodach lub innych miejscach, w których jest zieleń.

Jeśli wiemy już, kiedy przycinać róże, warto dowiedzieć się również, jak przycinać róże. Otóż technika wykonywania tego zabiegu może się różnić, ponieważ zależy od wieku i typu krzewów. W inny sposób następuje przycinanie róż piennych, okrywowych, wielkokwiatowych itd. Niektóre z nich muszą być przycinane co roku, a niektóre wystarczy przycinać co dwa lata.

Ważne jest to, aby cięcie róż wykonywało się ukośnie i na wysokości 0,5-1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz od korony. Zawsze należy usuwać stare, uszkodzone, słabe i porażone chorobami lub szkodnikami pędy. Istotne jest to, aby sekator, którym wykonuje się cięcie, był ostry.

W przypadku róż wielkokwiatowych skraca się je do wysokości 20-30 cm, zostawiając jedynie 4-6 oczek na pędzie. Na wysokość 15-20 cm przycinamy cienkie pędy, na których powinny zostać 2-4 oczka, a słabe pędy wycinamy do ziemi. Róże rabatowe tniemy do 30-60 cm wysokości, zostawiając 4-5 oczek na pędzie, przy czym najlepiej jest zostawić 5-10 pędów. Róże pnące tnie się dopiero w 4 roku uprawy i zostawia się tylko 3-5 pędów, a boczne pędy skracamy tak, by zostało na nich 5-6 oczek. Róże pienne tniemy tak, by na wszystkich pędach zostały po 3-4 oczka, a róże miniaturowe przycinamy do 15-20 cm nad ziemią.

Przycinanie róż nie jest wcale trudne, a od niego właśnie zależy to, w jaki sposób kształtować się będzie nasz krzew różany. Nie możemy zapomnieć o tym zabiegu, ponieważ spowodować to może znacznie gorsze efekty wizualne. Przy cięciu pamiętajmy o tym, by dobrać odpowiedni sposób do danej grupy róż.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny