Przycinanie śliwy krok po kroku - praktyczny poradnik cięcia śliwy
Wielu początkujących ogrodników rezygnuje z uprawy śliw ze względu na to, że te drzewka owocowe szybko przestają być plenne z powodu złej pielęgnacji. Uchodzą za trudne w uprawie, a zwłaszcza – wymagające, jeśli chodzi o cięcie. Przycinanie śliwy nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Dowiedz się, jak to zrobić, by drzewka były piękne i mocno zagęszczone.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przycinaniu drzew i krzewów owocowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przycinanie śliw – czy jest konieczne?
Tak, jak cięcie brzoskwini czy przycinanie moreli – śliwy także potrzebują bardzo radykalnego i przemyślanego cięcia. W przypadku wymienionych drzew owocowych to zdecydowanie jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Po pierwsze – zwiększa plonowanie i sprawia, że owoce są większe i smaczniejsze. Po drugie – ułatwia ich regularny zbiór i równomierne dojrzewanie.
Ale nie tylko o owocowanie chodzi. Cięcie śliwy ma na celu ograniczenie rozwoju chorób i zmniejszenie ryzyka ich pojawiania się. To dzięki temu, że zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu korony. Kiedy gałązki nie są ściśnięte, można łatwiej rozprowadzić zabiegi ochrony roślin (na przykład oprysk fungicydem) czy usunąć pędy zgniłe, chore czy porażone. Aby to się jednak udało, zabieg musi być przeprowadzony prawidłowo.
Cięcie śliwy – najlepsze terminy na cięcie drzew owocowych
Cięcie wszystkich roślin pestkowych przeprowadza się zwykle po owocowaniu, czyli po sierpniu. Cięcie letnie to dobry moment, ponieważ można wtedy sprawdzić, czy drzewko nie zapadło na choroby drewna, typowe dla śliwki i rozwijające się zwłaszcza w czasie przedwiośnia. W tym terminie tnie się zarówno śliwy węgierki czy odmianę ‘Renkloda’.
Cięcie wiosenne jest przeznaczone wyłącznie do odmian późnych (‘Empress’, ‘Tophit’, ‘Haganta’) lub silnie rosnących (‘President’). Warto jednak wiedzieć, że w tym wypadku rośliny są bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych. Obcinanie pędów wykonuje się zatem w ciepłe, bezdeszczowe i bezchmurne dni, by zmniejszyć ryzyko zawilgocenia ran. Najlepszy termin to przełom marca i kwietnia, jeśli jednak jest zimno, można zrobić to później.
Z powodu ryzyka zachorowań, wiele osób przeprowadza przycinanie drzew owocowych w terminie zimowym. Z punktu widzenia fizjologii drzew jest to najbezpieczniejsze – drzewka są uśpione, więc obcinanie nie sprawić im problemu. Zimowe cięcie ma tę zaletę, że nie zmniejszają przyrostu zielonej masy i nie spowodują ryzyka zrzucenia zawiązków owoców, co jest niestety konsekwencją zbyt radykalnego przycinania. Zimowe cięcie jest najbezpieczniejsze dla drzewek owocujących późno – to w końcu moment „po owocowaniu”, kiedy drzewa najbardziej potrzebują przycinania. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy w ogrodzie.
Jak przyciąć śliwę – cięcie formujące po posadzeniu
Przycinanie drzew owocowych należy zacząć od razu po posadzeniu. Młode drzewka wymagają radykalnego cięcia formującego przez pierwsze 3-4 lata uprawy, potem będzie można zaprzestać. Obcinanie formujące mają na celu ukształtowanie korony. Oczywiście dotyczy to tylko młodych sadzonek – jeśli kupiłeś większe drzewko, ukształtowane w szkółce, ciebie ten zabieg nie dotyczy.
Zarówno śliwy węgierki, ‘Renkloda’, jak i inne odmiany, należy przycinać początkowo wyłącznie wiosną. Wyprowadzanie pożądanej korony powinno się przeprowadzić stopniowo. Najlepiej, by miała ona koniec końców wrzecionowaty kształt. Dzięki temu nie będzie wymagała zbyt intensywnej pielęgnacji, a owoce będą równomiernie doświetlone.
Wybór rodzaju korony powinien być dopasowany do rozstawu roślin. Cięcie formujące przeprowadza się tak, by korony sąsiadujących drzewek się nie stykały – to grozi szybkiemu rozprzestrzenianiu się zarazków i patogenów grzybowych i oczywiście także znacznie pogarsza plonowanie. Aby temu zapobiec skraca się zbyt długie gałęzie boczne, czyli te, które mają więcej niż 40 cm długości. Wysina się także silnie rosnące pędy skierowane w górę. W przypadku śliwki przewodnik powinien być tylko jeden. Warto także usunąć wszystkie pędy rosnące na pniu poniżej formowanej korony – najprawdopodobniej nie będą zbyt plenne, a będą stanowić konkurencję dla innych pędów w wyścigu o wodę i składniki odżywcze. Kiedy uznasz, że drzewko ma już oczekiwaną wysokość, możesz także skrócić przewodnik – dzięki temu nie będzie już rosło w górę.
Cięcie śliwy prześwietlające
Przycinanie śliwy w kolejnych latach to cięcie prześwietlające. Przeprowadza się je w mniejszym zakresie. W tym czasie przewodnik jest już skrócony, więc roślina mocniej się zagęszcza i trzeba tego pilnować.
Obcinanie śliwy w tym czasie polega wyłącznie na usuwaniu nadmiernych wilków, czyli długich i mocnych przyrostów i wycina się pędy, które konkurują z przewodnikiem lub wyrastają z niego pod kątem ostrym. Oczywiście należy także usunąć pędy chore i uszkodzone. Jeśli zależy ci na plenności drzewka, warto byłoby usunąć także pędy krzyżujące się. Przycinanie prześwietlające w przypadku śliw trzeba wykonywać co roku. Roślina ma tendencję do silnego rozrastania się, zwłaszcza po skróceniu przewodnika.