Przycinanie drzewek wiśniowych – odmiany wiśni

Wiśnie Prunus cerasus obejmują wiśnie prawdziwe oraz tzw. czerechy, czyli mieszańce wiśni i czereśni. Wiśnie prawdziwe najczęściej prowadzone są w formie niskich drzew. Czerechy przypominają drzewa czereśni. Przycinanie wiśni odbywa się w sposób odpowiedni dla poszczególnych odmian. Regularnego cięcia wymagają korony odmian słabo rosnących, owocujących na gałęziach jednorocznych, zakończonych jednym szczytowym pąkiem. Mniej problemów sprawiają wiśnie odmian silniej rosnących, które tworzą silne pędy owoconośne. Czerechy przycinane są tak, jak czereśnie.

Wśród wiśni, które uprawia się w naszym kraju, wyróżniamy trzy typy odmian:

1. Wiśnia ‘Łutówka’ – należy do odmiany, która zawiązuje pąki kwiatowe na jednorocznych przyrostach - długopędach.

W czwartym i w piątym roku życia drzewo wytwarza pąki owocowe prawie na wszystkich długopędach, za wyjątkiem jednego pąka szczytowego. Długopędy nie mają pąków liściowych i nie rozgałęziają się. Wiotkie pędy nie utrzymają ciężkich owoców, stąd owocowanie przenosi się bliżej korony. Utrzymanie wysokich plonów umożliwia wykonanie cięcia odnawiającego, które polega na skracaniu bocznych pędów. Na silnych przyrostach, wytworzonych na skutek silnego cięcia, pojawią się pąki kwiatowe i liściowe. Poradniki sadownicze najczęściej ukazują efekty cięcia na rysunku – cienkie i nierozgałęzione pędy ‘Łutówki’ nieciętej oraz grube i rozgałęzione pędy ciętego drzewa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach wiśni?

Jeśli wiśnia ‘Łutówka’ jest nasadzona bardzo gęsto, w rozstawie 4 m x 2 m, przycinanie wiśni nie jest zalecane. Wkrótce po posadzeniu drzewek otrzymuje się obfite plony. Ograniczamy cięcie do prześwietlenia korony. Wierzchołki gałęzi skracamy dopiero u rozrośniętych nadmiernie starszych wiśni. Mniejsza korona ‘Łutówki’, na skutek przycinania, owocuje mniej obficie niż drzewko z pędami dłuższymi.

2. Odmiany, które zawiązują pąki kwiatowe na krótkopędach – np. ‘Koroser’ oraz ‘North Star’.

3. Odmiany należące do typów pośrednich - pąki kwiatowe tworzą się na krótko i długopędach. Zaliczamy do nich wiśnie odmiany ‘Kelleris’ oraz ‘Nefris’.

Do cięcia służą oburęczne sekatory oraz różnego rodzaju piłki, do wycinania grubych gałęzi. Można nimi bez problemu manewrować między konarami wiśni. Usuwanie gałęzi z wierzchołkowych części koron ułatwiają sekatory tyczkowe. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wiśni piłkowanej.

Cięcie wiśni po zbiorach – krok po kroku

Wiśnie, które kupujemy w szkółkach, mają na ogół krzaczasty pokrój. Rozgałęziają się tuż przy ziemi, więc konary, kierujące się ku górze, tworzą ostre kąty rozwidleń. Gromadząca się w nich woda sprzyja groźnym chorobom - wnikaniu zarodników raka bakteryjnego oraz srebrzystości liści. Naturalne korony wiśni warto więc poprowadzić w formie prawie naturalnej, na pniu - o wysokości przynajmniej 40 cm. Formowanie wiśni pozwoli uzyskać koronę o kulistym rysunku, z wyraźnym przewodnikiem.

Przycinanie wiśni przez młodą kobietę oraz cięcie wiśni po zbiorach krok po kroku, a także przycinanie młodych drzewek owocowych
Przycinanie wiśni krok po kroku - jak i kiedy ciąć wiśnię?

Formowanie wiśni w formie prawie naturalnej przeprowadzamy etapowo:

  1. Po posadzeniu usuwamy dolne pędy, do wysokości około 50 cm, pozostawiając przewodnik, który przycinamy na wysokość 70 cm.
  2. Wiosną – w maju i w czerwcu – gdy pojawią się nowe pędy – należy zadbać o ich poziomy wzrost, poprzez założenie klamerek tuż nad niezdrewniałymi jeszcze pędami. Zdejmujemy je, gdy pędy zdrewnieją. Z pędów, które rosną w pierwszym roku, powstaną główne konary, więc należy skupić się na ich szerokich kątach rozwidleń.
  3. W drugim roku po posadzeniu wykonuje się obcinanie korekcyjne, natomiast w trzecim i czwartym roku przeprowadzamy przycinanie wiśni tak, by usunąć pędy krzyżujące się i wrastające do środka korony. Cięcie wiśni w ogrodzie to bardzo ważny zabieg.

W piątym roku życia wiśni można rozpocząć cięcie prześwietlające. Usunięcie gałęzi zagęszczających koronę, umożliwia większy dostęp światła do jej wnętrza. Przy okazji przycinania usuwamy pędy chore, uszkodzone, krzyżujące się i starzejące. Dzięki takim zabiegom, poprawiamy formę korony oraz zapewniamy zachowanie odpowiednich rozmiarów. Prześwietlenie należy przeprowadzić latem, po owocowaniu. Unikamy wycinania drobnych rocznych pędów. Odmianom wiśni słabo rosnących, takich jak wiśnia ‘Łutówka’, nie przycina się wierzchołków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu?

Ważnym zagadnieniem jest utrzymanie w wiśniowych sadach odpowiedniej higieny cięcia. Cięcie wiśni po zbiorach najlepiej wykonać w czasie ciepłej, bezdeszczowej pogody, co wpłynie na szybsze przysychanie miejsc ciętych. Wszystkie rozległe rany należy zabezpieczyć tego samego dnia odpowiednimi preparatami grzybobójczymi, dodawanymi do farby emulsyjnej. Wycinamy także gałęzie suche i porażone przez choroby, by uchronić drzewa w sadzie przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Po zakończeniu cięcia, wykonujemy opryskiwanie preparatami odkażającymi drobne rany. Regularne cięcie wiśni w ogrodzie jest ważne dla owocowania.

ikona podziel się Przekaż dalej