Zanim wprowadzimy glicynię do ogrodu

O czym warto wiedzieć przed zakupem? Jak wygląda rozmnażanie glicynii? Kiedy sadzić? Jak wygląda cięcie glicynii? Oto pytania, na które warto znać odpowiedzi, decydując się na kupno tej rośliny, której pielęgnacja wymaga dość dużo wysiłku i przede wszystkim wiedzy.

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że wisteria to bardzo ekspansywne pnącze, które potrzebować będzie mocnych i solidnych podpór. Mogą to być metalowe lub drewniane siatki lub też mury i ściany budynków. Glicynia kwiecista osiąga długość pnączy do 10m, natomiast glicynia chińska może osiągnąć 2 razy tyle.

Jeszcze przed zakupem warto przygotować miejsce, które sprosta wymaganiom glicynii. Musi być ono wystarczająco słoneczne i osłonięte od wiatrów, dlatego, że młode rośliny nie mają całkowicie rozwiniętych właściwości mrozoodpornych. Gleba musi być żyzna, świeża i przepuszczalna, natomiast powinna zatrzymywać wilgoć. Sprawdź także ten artykuł o uprawie glicynii kwiecistej.

Rozmnażanie glicynii

Rozmnażanie glicynii wykonuje się poprzez dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie przez odkłady, natomiast drugi sposób wykorzystuje sadzonki pędowe w celu rozmnażania. Oba sposoby dają o wiele szybszy efekt zakwitnięcia kwiatów niż w przypadku sadzenia z nasion.

Jak wygląda rozmnażanie glicynii i kiedy sadzić wykorzystując sadzonki pędowe? Otóż zabieg ten wykonuje się w połowie VI, wykorzystując młode, niezdrewniałe pędy- najlepiej te z bocznych rozgałęzień pnącza, gdzie występuje dużo pąków kwiatowych. Należy odciąć końcówkę szczytową, a z reszty można wykonywać sadzonki. Każdy fragment powinien posiadać 3 węzły, z których zostawia się tylko węzeł szczytowy, a resztę się odcina. Ukorzeniać powinno się na głębokości około 10 cm, w mieszance grubego piasku lub perlitu z odkwaszonym torfem. Od razu po ukorzenieniu wisteria musi być podlana. Pielęgnacja powinna obejmować zapewnienie im dużej ilości wilgotności powietrza. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie glicynii chińskiej?

Mężczyzna podczas zabiegu, jakim jest cięcie glicynii oraz porady na temat rozmnażania glicynii w ogrodzie
Rozmnażanie i cięcie glicynii- poradnik praktyczny krok po kroku

Kiedy sadzić, wykonując rozmnażanie przez odkłady? Zarówno, gdy kupiona roślina to glicynia chińska czy też glicynia kwiecista, rozmnażanie przez odkłady przebiega w ten sam sposób. Termin wykonywania odkładów przypada wczesną wiosną i nie wymaga oddzielenia od rośliny matecznej. W pierwszej kolejności należy przystąpić tu do wykonania nacięcia pędu, który obrączkuje się drutem lub zdejmuje z niego wąski pasek kory. Ma to na celu nagromadzenie regulatorów wzrostu i asymilatów, co przyspiesza proces ukorzeniania. Nacięte miejsce, z którego mają wyrosnąć korzenie, należy obłożyć wilgotnym podłożem a następnie zabezpieczyć folią lub doniczką, by nie uległo wyschnięciu. Proces ten jest dość długi- trwa od kilku miesięcy, nawet do 2 sezonów wegetacyjnych. Jeśli szukasz więcej porady, sprawdź także ten artykuł o wisterii, czyli glicynii w ogrodzie.

Cięcie glicynii

Cięcie glicynii, to jeden z najważniejszych zabiegów, ponieważ wspomaga to wzrost rośliny i rozwój pąków kwiatowych. Należy pamiętać o wyznaczonych porach, w których przycinanie jest dozwolone i częściach rośliny, które w tym czasie można obciąć. Zabieg ten wykonuje się dwa razy do roku, na roślinach mających minimalnie 2-3 lata.

Pierwszym terminem, w którym powinno się wykonywać przycinanie jest okres VII - początek VIII. U glicynii ścina się wtedy młode, tegoroczne przyrosty nad 3-4 pąkiem. Proces ten zdecydowanie pobudza wzrost roślin i wytwarzanie większej ilości nowych pąków na jesień.

Drugim terminem, w którym wykonuje się cięcie glicynii, jest początek wiosny. Przycinanie w tym przypadku wygląda jednak zupełnie inaczej. W tym terminie usuwa się jedynie stare, wysuszone, przemarznięte czy uszkodzone pędy. Gdy taka pielęgnacja rośliny nie będzie przebiegała w odpowiedni sposób, może wystąpić ryzyko, że przez długi czas nie zakwitnie. A może zainteresuje cię także zebrane w tym miejscu artykuły o pnączach w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej